Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Војнички обувки

Go down 
+19
fighter
JKD
shady3
BABUN
Ilija Uzunov
tose
Smrtnikot
Legija91
darkness
alexmkd
ESN
leopard
Klinton
Momak od Gjorce
beowulf
Alvar
Зоран
Генерал
SIG
23 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 25 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51  Next
АвторПорака
ESN

ESN


Број на мислења : 1574

Војнички обувки - Page 47 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 47 Empty6/7/2019, 15:08

MISFIT напиша:
ESN напиша:
Луѓе во Камуфлаж ја донеле најдобрата висока воена чизма. jupii
Lowa

Spored kogo?
Според швабските специјалци,британските итн.
И самата цена доволно зборува.

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1574

Војнички обувки - Page 47 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 47 Empty2/8/2019, 14:55

Сум погодил кога кажав дека новите чизми се посебна нарачка само за АРМ. Very Happy
Војнички обувки - Page 47 20190810
Војнички обувки - Page 47 20190812
Војнички обувки - Page 47 20190811

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2382

Војнички обувки - Page 47 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 47 Empty2/8/2019, 15:22

Квалитетни ли се ?
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1574

Војнички обувки - Page 47 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 47 Empty2/8/2019, 15:24

РИС напиша:
Квалитетни ли се ?
Ќе ти кажам за месец-два хеххе Very Happy

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1574

Војнички обувки - Page 47 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 47 Empty17/8/2019, 14:51

Новите чизми за АРМ што ги постирав погоре,не се за лето дефинитивно.Тврда влошка,ако не си ставиш своја си го ебал ежот.Ѓонот е срање,ако стоиш повеќе од 5 мин на исто место одма те болат петиците.Планинар сум и знам како чизми треба да се понашаат и како не.Пред некој ден имавме да кажам добар марш од 20-21 км,два дена после тоа петиците ме болеа.Така да едвај чекам да дојде 1(први) да земам плата и одма си купувам нови. Very Happy

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Војнички обувки - Page 47 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 47 Empty17/8/2019, 15:46

Кога не се внимава што се купува, тоа е. Не за џабе секоја посериозна армија првин врши испитување и тестирање на одреден производ пред да влезе во употреба.

Кај нас од кога памтам на секој тендер главен критериум е цената, останатото е секундарно. Чувај нозете како и да е... лесно се доаѓа до повреда, а долго време траат последиците, ова од лично искуство. Wink

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1574

Војнички обувки - Page 47 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 47 Empty17/8/2019, 19:03

Еде,еде.Доброволно кога бев служев со моите Алпина Арпеназ,и претходно имам пишано и пак ќе напишам,поудобна чизма мојата нога нема осетено.Една вечер бев смена на стража и многу врнеше дожд.Требаше да спаднеме по едни степеници,и одејќи по нив,пошо беа мокри многу лошо настапив и го лцнав зглобот на левата нога.Да носев патики на истото место зглобот ќе ми беше направен лом.После оваа повреда 3-4 дена ме болеше,ама пошо ногата е убаво фиксирана во чизмата ми помина.И затоа можам да кажам дека Алпината мене ми ја спаси ногата. Very Happy

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Војнички обувки - Page 47 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 47 Empty17/8/2019, 19:41

Јас го повредив (првиот пат) десното стапало кога служев 2002-ра... трчајќи надолу по еден рид во К. Илинден, некоја показна вежба ми се чини беше. Згазнав незгодно, или пропаднав во некоја вдлабнатина (не ми текнува баш) и ме пресече лакот на стапалото како да згазнав на срча. Во ЈНА чизма нормално.
Еве и ден денес после толку години знае да имам болки на истото место.

А други повреди од качување/симнување по планини веќе се бајаги... тие не ни ги бројам. Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
MISFIT

MISFIT


Број на мислења : 281

Војнички обувки - Page 47 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 47 Empty18/8/2019, 03:36

ESN напиша:
Новите чизми за АРМ што ги постирав погоре,не се за лето дефинитивно.Тврда влошка,ако не си ставиш своја си го ебал ежот.Ѓонот е срање,ако стоиш повеќе од 5 мин на исто место одма те болат петиците.Планинар сум и знам како чизми треба да се понашаат и како не.Пред некој ден имавме да кажам добар марш од 20-21 км,два дена после тоа петиците ме болеа.Така да едвај чекам да дојде 1(први) да земам плата и одма си купувам нови. Very Happy

Srekja ne si go fatil vremeto na turskite cizmi... Tolku prekinuvaat cirkulacija vo stapaloto sto glava pocnuva da te boli posle nekoe vreme. Kako da odis bos po parket se osekaat.

______________________
To us and those like us, damn few.
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1574

Војнички обувки - Page 47 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 47 Empty18/8/2019, 11:07

MISFIT напиша:
ESN напиша:
Новите чизми за АРМ што ги постирав погоре,не се за лето дефинитивно.Тврда влошка,ако не си ставиш своја си го ебал ежот.Ѓонот е срање,ако стоиш повеќе од 5 мин на исто место одма те болат петиците.Планинар сум и знам како чизми треба да се понашаат и како не.Пред некој ден имавме да кажам добар марш од 20-21 км,два дена после тоа петиците ме болеа.Така да едвај чекам да дојде 1(први) да земам плата и одма си купувам нови. Very Happy

Srekja ne si go fatil vremeto na turskite cizmi... Tolku prekinuvaat cirkulacija vo stapaloto sto glava pocnuva da te boli posle nekoe vreme. Kako da odis bos po parket se osekaat.
Уште ги има.Кога задолжувавме се делеа турски и новите српските.Од 38 до 42 и 46 бројка се од новите.Другите бројки се турски. Sad

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Војнички обувки - Page 47 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 47 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Војнички обувки
Вратете се на почетокот 
Страна 47 of 51Отиди на страна : Previous  1 ... 25 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51  Next
 Similar topics
-
» Војнички песни
» Војнички кучиња

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: