ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Тешки пушкомитралези (12.7мм+...)

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Гостин
ГостинТешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тешки пушкомитралези (12.7мм+...)   Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty19/1/2016, 13:06

m-r.niceguy напиша:
Тешки ПУШКОмитралези? Сериозно? -.-

А како би ги нарекол ти?
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тешки пушкомитралези (12.7мм+...)   Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty19/1/2016, 13:50

Би требало Тешки Митралзи,Пушко митралез е помал и носи муниција од јуришна пушка но подолга цефка,кај нас во науружање М72 и М249,после следи Митралез ПКМ МГ3 М84,и на „крај“ Тежок Митралез Бровинг М2 и НСВ
Вратете се на почетокот Go down
m-r.niceguy

m-r.niceguy

Број на мислења : 45

Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тешки пушкомитралези (12.7мм+...)   Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty19/1/2016, 23:24

MISFIT напиша:
m-r.niceguy напиша:
Тешки ПУШКОмитралези? Сериозно? -.-

А како би ги нарекол ти?

Јас би го нарекол како што е, митралез.
Митралез е огнено оружје кое се монтира на платформа и пука автоматски.
Пушка е огнено оружје кое се држи во раце, се потпира на рамо и пука поединечно (освен ако не е полуавтоматска, автоматска...).
Пушкомитралез е оружје кое е хибрид од двете. Сакаш монтирај го, сакаш од рамо пукај го.

Ако има јунак да монтира кундак на тежок митралез и да го пука од рамо дури тогаш ќе се добие тежок пушкомитралез, а инаку такво нешто не постои.

______________________
Не постојат факти, само добро основани претпоставки.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тешки пушкомитралези (12.7мм+...)   Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty19/1/2016, 23:26

m-r.niceguy напиша:
MISFIT напиша:
m-r.niceguy напиша:
Тешки ПУШКОмитралези? Сериозно? -.-

А како би ги нарекол ти?

Јас би го нарекол како што е, митралез.
Митралез е огнено оружје кое се монтира на платформа и пука автоматски.
Пушка е огнено оружје кое се држи во раце, се потпира на рамо и пука поединечно (освен ако не е полуавтоматска, автоматска...).
Пушкомитралез е оружје кое е хибрид од двете. Сакаш монтирај го, сакаш од рамо пукај го.

Ако има јунак да монтира кундак на тежок митралез и да го пука од рамо дури тогаш ќе се добие тежок пушкомитралез, а инаку такво нешто не постои.

Proguglaj KORD


puka dodusha od KOLK no kolku e upotreblivo neznam.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
m-r.niceguy

m-r.niceguy

Број на мислења : 45

Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тешки пушкомитралези (12.7мм+...)   Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty19/1/2016, 23:50

Пак не е пушкомитралез, мора да се пука од платформа.
Оно техничи би можел некој да го извади од платформата и да го испука од рамо само што тоа би била мнооогу глупа идеја Very Happy

______________________
Не постојат факти, само добро основани претпоставки.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тешки пушкомитралези (12.7мм+...)   Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty5/3/2016, 10:52


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тешки пушкомитралези (12.7мм+...)   Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty27/3/2016, 22:09

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тешки пушкомитралези (12.7мм+...)   Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty5/7/2016, 00:19

Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 4XMqJDS

Twisted Evil

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тешки пушкомитралези (12.7мм+...)   Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty31/8/2016, 11:50

Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Kr2vYm7
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тешки пушкомитралези (12.7мм+...)   Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty31/8/2016, 12:32

Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 ByGKQNM
Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 RawtpFL
Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 AXmS36T
Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 IdiFI2k
Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 DFwroH3
Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Z6gwME6
Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 N45fvuz

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тешки пушкомитралези (12.7мм+...)   Тешки пушкомитралези (12.7мм+...) - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Тешки пушкомитралези (12.7мм+...)
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: