ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10146

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   25/2/2013, 20:39

Frogfoot напиша:
Јас ја гледам, ова ти се вика БМ-21 Град 3 во 1. Very Happy Еве на пример, за нас е ко измислено.

Како на пример...Кај бе ова за кај нас никат нема да можеме да ги наполниме сите цевки... Smile
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5804

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   25/2/2013, 21:27

Laughing Laughing Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8446

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   25/2/2013, 21:28

Вистина. Very Happy

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

avatar

Број на мислења : 765

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   26/2/2013, 05:44

Колку пари е една ракета за бм21 град?
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10146

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   31/3/2013, 02:19

beowulf напиша:
Колку пари е една ракета за бм21 град?

Најобичната 1200 долари комад,а нај скапата мисла дека беше 3800 долари комад...
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

avatar

Број на мислења : 765

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   1/4/2013, 02:04

Momak od Gjorce напиша:
beowulf напиша:
Колку пари е една ракета за бм21 град?

Најобичната 1200 долари комад,а нај скапата мисла дека беше 3800 долари комад...
Не биле скапи, јас мислев да не се над 50.000 и нагоре една ракета, колку што коштаат овие најевтините противоклопни или противвоздушни ракети.Вака со 50.000 долари има да се испразни цел еден лансер со 40 ракети. Штета што не ги користевме во 2001. Mad
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5804

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   1/4/2013, 02:16

Ги користевме Smile
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

avatar

Број на мислења : 765

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   1/4/2013, 02:25

Каде, Арачиново? Rolling Eyes
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

avatar

Број на мислења : 3739

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   1/4/2013, 15:28

beowulf напиша:
Каде, Арачиново? Rolling Eyes

Кај Радуша нај повеке !
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

avatar

Број на мислења : 52

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   19/4/2013, 15:44

Alvar напиша:
MBDA MEADS
Мала исправка за МЕАДС бидејќи не е Повеќецевен ракетен лансер туку ПВО со АБМ можност МЕАДС = Medium Extended Air Defense System.

Ако јас бирам Иако има опција да се користат биохемиско оружје кај БМ-21 град сепак калибарот не одгавара(122) иако дометот е солиден, но добра комбинација е Оркан(220+) бидејќи пушта бомблети кои паѓаат со падобранчиња стандард противтенковски но може да имаат и антракс,чума,колера се до табун,соман.

Но ако веќе сакате тотална деструкција и тоа на штаб, бункер со многу муниција или аеродром па и енергетска станица тогаш нема подобро од MLRS на САД и ќе објаснам зошто конкретно станува збор за овој систем кој ако не се лажам и низа држави го имаат
Еве зошто го претпочитам МЛРС, очигледно е модуларен т.е едниот канистер може да се наполни со една а другите со 6 или пак двата канистра со две наведувани(хипотетички ако имаш батерија на располагање) а во одбраната на една држава тоиа може многу да значи

И тоа е наведувана и многу деструктивнма

За разлика од Оркан или БМ21 овде имате 60км и тоа прецизно наведувањеНо ова е важно-ракетата т.е две mlrsATACMS која ја има во две опции едната како што напишав има да уништи цел хангар посебно ако се детонира горе, а втората варијанта е со нервен агенс ВХ но интересно е тоа што е бинарен т.е сосема легални материјали но кога се во контакт создаваат ВХ.

Има домет сигурни 300км со CEP Боево полнење од 220 до 500кг!!

Ќе ја претставам и ракетата и лансерот еквивалент на Искандер кои за Жал Грција ги има така да ХАВК со АБМН способност не е на одмет, инаку патриот е многу добра опција поради новиот радар дизајниран за објекти со мал RCS но може и да се додаде само системот ќе биде поранлив освен ако не се мобилизира(како на М113 или Египет па и полска на оклопот од старите Т-55 поставија СА-3 НЕВА лансери.

Да не цитирам ми дава лимит но неклој спомна за системот со мнооогу лансери па истиот е за брзо дефанзивно дејство и киамуфлажа под хитно без релоад инаку ќе биде уништен 30 минути после лансирањето бидејќи системите за локација на артилерија полесно ќе го лоцираат.

Друга работа околу МН-13 не се работело уште 30-ти, туѕку тогаш и германците користеле ракети и Јапонците(на копно и море) па и русите но за димни завеси, додека катјуша БМ13 станува оперативна 1942 иако е развивана 2-5(1938-1942 класифициран) години и затоа немала прецизност но иронијата е што Советите немнале возила па така БМ-13, првиот МЛРС е поставен на американски киамиони од марката Studebaker.


Камиони примени преку програмата на САД за помош на СССР против германија, програма која се нарече ленд анд леасе и СССР добија минимум 1000 шерман тенкови, толку камиони и џипови, низа оклопни возила, Матилда тенкови илјадници тони гориво, експлозив и храна.Но кога сме кај артилериски системи има доста модерна германска мобилна хаубица направебна доста добро да има мал одраз звучен па и термален а истовремено јак систем за контрола на огнот и затоа ги групираат по 5 хаубици имено ако треба да се гаѓа една мета и да се дејствува ако се испалуваат проектилите еден по еден (често кога се лансира една за корекција еве со Оркан ќе дадам пример) веднаш непријателот после првите две гранати ќе се засолни, но што ако една хаубица за минута и 12 секунди ќе испали 5 проектили притоа првиот на агоч најблизу до прав па така накај остар и со помош на компјутерските пресметки една хаубица ќе погоди исто место во исто време со 5 гранати а 5 ќе испалат 25 артилериски гранати а време за заштита ќе нема, поради мобилноста германските хаубици ќе се релоцираат.

Повелете еден добар артилериски систем конечно Pzh2000
И оркан

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8446

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   19/4/2013, 19:52

Hivemind напиша:
Alvar напиша:
MBDA MEADS
Мала исправка за МЕАДС бидејќи не е Повеќецевен ракетен лансер туку ПВО со АБМ можност МЕАДС = Medium Extended Air Defense System.

Да, моја грешка, погрешна тема. Smile

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5804

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   19/4/2013, 21:17

Алвар, на МАФ се зезавме порано или стварно имавме можност за набавка на ПзХ-2000?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8446

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   19/4/2013, 21:57

Се зезавме секако. Не можеме ни резервна гасеница за PzH2000 да земеме, а камоли цел систем. Smile

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

avatar

Број на мислења : 52

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   19/4/2013, 22:12

Alvar напиша:
Се зезавме секако. Не можеме ни резервна гасеница за PzH2000 да земеме, а камоли цел систем. Smile

ОК Smile

Ама со 350 милиона ќе направевме солидбна армија како копнена војска може еве со М-84/95 или пак планираниот од србија М84АС беше десигнацијата кој го има истовремено и ЕРА и НЕРА оклоп.

СА-8,ХАВК, УАВ па да видам кој ќе шверца наркотици и оружје бидејќи секоја година ги читам извештаите за смалл арнмс и зачудува фактот што на регистрирани 6700 има нелегални околу 100 000 од кои 85% се пиштоли,пушки и снајпери додека остатокот не е снмалл армс, зарем АТ-4 или РПГ ќе биде смалл??

Скоро памтам кога откри полицијата нов бункер каде имаше експлозиви па дури и наведуваи противоклопни ракетни системи очигледно нови а не верувам некој да сака за лична заштита да купи Зоља или пак Стрршлен противтенковски од 120мм, значи ние можевме каде каде да се средиме безбедносно но тоа е веќе и прашање на алокација на ресурси но кога имаш буџет и кога евазијата е на минимум историјата ни кажува колку крв е пролеано за да бидеме денес слободни.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8446

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   19/4/2013, 22:17

Можевме многу работи, ама приоритетите за трошење пари беа други. Wink

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5804

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   22/4/2013, 20:19


Twisted Evil
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

avatar

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   23/4/2013, 00:34Го обожавам ова чудо Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

avatar

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   23/4/2013, 00:34Само не можам да најдам како изгледа од другата страна кога ќе се испразни Rolling Eyes Twisted Evil

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5804

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   23/4/2013, 01:18

Баш е злобно! Twisted Evil

Ама најјако ми е како одржава врска војникот на линкот кој го поставив..преку мобилен! Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

avatar

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   23/4/2013, 02:40

Дај најдете линк како изгледа каде паѓаат ракетите.

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8446

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   23/4/2013, 04:19

Генерал напиша:
Дај најдете линк како изгледа каде паѓаат ракетите.

Ми се чини дека не им е до снимање таму кај што паѓаат. Very Happy

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10146

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   23/4/2013, 06:11

Ја мислам дека нема преживеани од тие што снимале...
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

avatar

Број на мислења : 52

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   23/4/2013, 23:03

Има снимка ама од Оркан.


Вратете се на почетокот Go down
Генерал

avatar

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   24/4/2013, 04:56

Hivemind напиша:
Има снимка ама од Оркан.affraid affraid Twisted Evil Twisted Evil aplauz aplauz

Е сега замислете ова х10 Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

avatar

Број на мислења : 52

ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   27/4/2013, 01:05

Ова едно е смртоносно, за калибарот да не зборам но има подобра страна што ако се десет па макар и 5 можеш да ја комбинираш муницијата бидејќи дел има и бомблети противтенковски ама тепаат и луѓе, тоа се бомблети кои паѓаат брзо па таман тие што преживеале ќе ги дочека ново изненадување, втора опција е со бел фосфор кој во реакција со воздух создава фосфорна киселина па ќе мораат да се релоцираат и....

Трета опција е употреба на термите и напалм по математичка пресметка проверено од Британците т.е нема потреба да бидат гаѓани туку одоколу ќе се создаде жешко торнадо кое истовремено е и отровно бидејќи кислородот ќе го апсорбира термите и напалм а непријателите односно агресорите кои дојдоа да не убиваат, да силуваат наши жени да не осиромашат и експлоатираат и понижат ќе се задушат како глувци.

Освен ако они не се понижат со Бело знаме колку главата да ја спасат како Учките во Арачиново, па кога сватија дека НЕМА КАДЕ и дека до еден ќе изгинат, губат муниција, имаат повредени и мртви моралот паѓа а ветераните поточно дел од платениците биле ви фрижидери за длабоко замрзнување полни метал а на некои им фалеле и делови како екстремитет или абдоминални органи, и така кога веќе им фуфна кренбаа знамињата.(ајде да не се навраќам се нервирам, однапред се извинувам.) Glava v zid Glava v zid

Ми се допаѓа фактот што имаме МИ-24 хеликоптер специјален за артилериска корекција на огнот, но навистина ни треба нешто над 200мм, мислам тоа е факт бидејќи истиве (оркан) при воздушен напад можат да експлодираат во воздух оставајќи алуминиум и лажејќи го непријателот да брка духови или намамувајќи го нормално кон тоа што си го бара Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   

Вратете се на почетокот Go down
 
MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Артилерија-
Отиди до: