ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Борбени ножеви

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 16 ... 29, 30, 31  Next
АвторПорака
m-r.niceguy

m-r.niceguy

Број на мислења : 45

Борбени ножеви - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 30 Empty28/1/2016, 00:14

Е на овој начин сметам дека треба да биде острен борбен нож т.е. да биде со таква геометрија на работ на сечилото.

Pekka Tuominen Puukko

______________________
Не постојат факти, само добро основани претпоставки.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

Борбени ножеви - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 30 Empty15/4/2016, 20:39

Интересен борбен нож од Русија, "Киборг".
http://www.gearshout.net/prakticheskiy-obzor-boevogo-nozha-kiborg-ot-kompanii-bila-zbroya/

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
eMilanistБрој на мислења : 11

Борбени ножеви - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 30 Empty19/9/2016, 17:40

m-r.niceguy напиша:
Е на овој начин сметам дека треба да биде острен борбен нож т.е. да биде со таква геометрија на работ на сечилото.

Pekka Tuominen Puukko

Ова е сканди геометрија, одлична е за работа со дрво.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

Борбени ножеви - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 30 Empty19/9/2016, 17:59

Новиот (и прв) full tang нож на Morakniv, Garberg.
http://morakniv.se/en/produkter/garberg/

Има одлични рецензии по YouTube-ов.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
eMilanistБрој на мислења : 11

Борбени ножеви - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 30 Empty8/10/2016, 22:30

Alvar напиша:
Новиот (и прв) full tang нож на Morakniv, Garberg.
http://morakniv.se/en/produkter/garberg/

Има одлични рецензии по YouTube-ов.

Не е прв фул танг нож на мора. Мора правеше фул танг ножеви и претходно, додуша многу ретко.
Како и да е, ова е сигурно првиот Мора гербург со custom рачка во светот, и е направен овде, во Македонија Smile :

Борбени ножеви - Page 30 14608187_1354303801261416_727548830_n_zpsb614islc .
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

Борбени ножеви - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 30 Empty8/10/2016, 22:41

Ова Garberg сечиво е? Како ја отстрани дршката?

P.S. Какво мислење имаш за Bark River и Battle Horse ножевите?

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
eMilanistБрој на мислења : 11

Борбени ножеви - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 30 Empty9/10/2016, 01:28

како што пишав во постот, тоа е Мора Гербург. Рачката е од некоја многу јака гума и само брусалица му беше лекот.
Барк ривер прават добри и скапи ножеви, не знам ништо за battle horse ножевите.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

Борбени ножеви - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 30 Empty6/1/2017, 12:05

Дечки, имате искуство со нарачка на ножеви од Алиекспрес? За колку време стигат отприлика, дали има некој проблем при увоз или сл?

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Борбени ножеви - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 30 Empty6/1/2017, 19:59

Alvar напиша:
Дечки, имате искуство со нарачка на ножеви од Алиекспрес? За колку време стигат отприлика, дали има некој проблем при увоз или сл?

Јас имав нарачано еден пред повеќе од година. Стигна за 30тина дена. Немаше проблем при увоз затоа што во декларацијата стоеше дека е кујнска опрема. Ама квалитетот е 0.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

Борбени ножеви - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 30 Empty6/1/2017, 20:58

Сакам да нарачам Spyderco кинески клон... знам дека не може ни под разно да биде со ист квалитет како орегиналот, но од друга страна кинезот чини 17$, Spyderco-то 120$. Smile


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Борбени ножеви - Page 30 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 30 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Борбени ножеви
Вратете се на почетокот 
Страна 30 of 31Отиди на страна : Previous  1 ... 16 ... 29, 30, 31  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: