ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Пиштоли и револвери

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 20 ... 37  Next
АвторПорака
Гостин
ГостинПиштоли и револвери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 3 Empty11/2/2015, 13:09

Може ли да ми каже некој кои варијанти на ЧЗ немаат drop-free magazine(кога ќе се стисне копчето за да се извади рамката, таа излегува малку, но кочи и мора со додатна сила да се извади)? Кои се предностите на оваа варијатна?
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Пиштоли и револвери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 3 Empty11/2/2015, 15:36

MISFIT напиша:
beowulf да не имаш завршено некој факултет поврзан со темиве, гледам цело време едуцирани одговори даваш Very Happy

Инаку како се движат цените за другите(поквалитетните) марки на 9мм?
Не бе другар, само сакам и ме интересира оружје. Тоа е се.
Иначе цената на поквалитетните марки(сигурно се друго што има кај нас е поквалитетно од Сумбро) се движи вака:
-ППУ 30 денари - одлична и моќна муниција ама има повалкан барут, позачаден е пиштолот после пукање.
-Селиер Белот 25 денари. Таа со подзвучни и потешки зрна од 9 и 9.7г ја немам пробано ама сигурно е доста мека, а таа со стандардно 8г зрно имав впечаток, судејќи според трзајот на пиштолот, дека е мека. Таа со нешто полесно зрно од 7.5г е одлична и јака и чиста - не го зачадува многу пиштолот.
-Геко муницијата е од 30-35 денари. Ја немам пробано ама би требало да е квалитетна муниција.
Друго незнам што би можело да се најди кај нас од муниција. Мислам дека во Арсенал струга имаат бразилска magtech. Би требало да е добра.

Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Пиштоли и револвери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 3 Empty11/2/2015, 15:41

Зоран напиша:
Ај ние што сме метузалеми да се подсетиме.
На времето во ФОКУС пишуваше
Пакистанските Хеклери ја џвакаат муницијата. ( ја плукале на 20-30 метри пред автоматот пагала).
Значи и за автомати не биле нај нај .
Е сега до толку....такво нешто не можи да се случи, ако е до толку лоша и слаба муницијата да паѓа на 20-30 метри, не ќе можи автоматот да функционира.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Пиштоли и револвери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 3 Empty11/2/2015, 15:48

MISFIT напиша:
Може ли да ми каже некој кои варијанти на ЧЗ немаат drop-free magazine(кога ќе се стисне копчето за да се извади рамката, таа излегува малку, но кочи и мора со додатна сила да се извади)? Кои се предностите на оваа варијатна?
И мојот ЧЗ не е drop free, кога ке притиснеш на дугмето за рамката, рамката излегува 1-2цм и толку. Има една лисната пруижна што стои зад рамката и ако таа е повекје испакната се трие од рамката и не можеш да имаш drop free вадење на магацинот.
Види FLAT SPRING е од нејзе не можеш да имаш drop free рамка. Треба или полирање или вадење.

Пиштоли и револвери - Page 3 Cz75%252520cutaway
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПиштоли и револвери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 3 Empty11/2/2015, 19:28

Гледав на Јутуб објаснување како одприлика се одвива тоа, тој што објаснуваше ја имал сменето. Него ме интересира кои се предностите на едната варијанта врз другата. Како што разбрав за на стрелиште drop-free биле топ, ама за во служба или самоодбрана, подобро било без тоа, за да не ги губиш рамките под стрес или така нешто...

П.С. Твојот е со кочница или decocker?
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

Пиштоли и револвери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 3 Empty11/2/2015, 20:06

MISFIT напиша:
Legija91 напиша:
Ме занима ова, откако ќе се репетира
Пиштоли и револвери - Page 3 Guninhand400x300

Како може да се врати назад чеканчето што ја удара иглата.
Малце глупо прашање, али колку време планирам да прашам.

Нели со репетирањето куршумот иде во цевка,чеканчето се враќа назад во положба да ја удри иглата, како може да се врати во прва положба.

Незнам како друго да објаснам ако ме сфати некој нека каже ?  Smile

Знам точно што прашуваш.
Еве го најкраткото објаснување што го најдов на Youtube  ziveli


Фала aplauz али за ова знаев, мислев има ли некој друг побезбеден начин?
При пуштање на чеканчето полека и ако се лизне од прстот, колква е шансата да удри по иглата и да испали ?

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПиштоли и револвери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 3 Empty11/2/2015, 20:18

Еднаш видов варијанта палецот да го заглавиш меѓу чеканчето и иглата, да го повлечеш чкрапалото, па полека и внимателно да го вадиш палецот нагоре. Ова го видеов на видео за ЧЗ75(бидејки повеќето модели се со кочница наместо decocker рачка), ама ќе работи и на било кој друг пиштол/револвер...

П.С. А за можноста да испали неможам да ти кажам, пошто немам појма, нека ти кажат сопствениците на пиштоли или побарај на нет
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

Пиштоли и револвери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 3 Empty11/2/2015, 20:59

У принцип е истиот начин, мислев има ли некој друг побезбеден Rolling Eyes

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Пиштоли и револвери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 3 Empty13/2/2015, 00:09

MISFIT напиша:
Гледав на Јутуб објаснување како одприлика се одвива тоа, тој што објаснуваше ја имал сменето. Него ме интересира кои се предностите на едната варијанта врз другата. Како што разбрав за на стрелиште drop-free биле топ, ама за во служба или самоодбрана, подобро било без тоа, за да не ги губиш рамките под стрес или така нешто...

П.С. Твојот е со кочница или decocker?
Треба да е обратно. Drop free по некоја логика треба да е подобро за службена и самоодбранбена употреба.....ама според мене тие се некое финеси што во реалноста не играат некоја голема улога.
Мојот е со кочница. 75Б се со кочница, а 75Д се со декокер.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Пиштоли и револвери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 3 Empty13/2/2015, 00:18

Кај мене на СИГ-от е дроп-фри. Многу лесно оквирот за муниција паѓа кога ќе го притиснеш копчето. Особено ако е во хоризонтална позиција пиштолот.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Пиштоли и револвери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Пиштоли и револвери
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 37Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 20 ... 37  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: