ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Пиштоли и револвери

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 15 ... 29  Next
АвторПорака
beowulf

avatar

Број на мислења : 765

ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   10/2/2015, 01:25

MISFIT напиша:
Сеа не е до толку комплицирана, него ме чуди зошто не ми успеа, дали не сум повлекол доволно или преспоро сум пуштал...

П.С. Ова го пробував на стрелиште со празен пиштол, а видеото го најдов како за пример не сум ги гледал другите
Празен пиштол со празна рамка на кој навлаката(слајдот) му е во задна положба не можеш да "одрепетираш" со повлекување на навлаката(слајдот). Колку сакаш силно повлекувај на навлаката ако рамката е ставена и празна не можеш да го "одрепетираш". Со слајдстопот(како што го викаш) можеш, а со повлекување не, освен ако ја извадиш рамката со муниција или ако ставиш рамка со муниција во која има куршуми(макар и еден).
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   10/2/2015, 11:14

beowulf напиша:
MISFIT напиша:
Сеа не е до толку комплицирана, него ме чуди зошто не ми успеа, дали не сум повлекол доволно или преспоро сум пуштал...

П.С. Ова го пробував на стрелиште со празен пиштол, а видеото го најдов како за пример не сум ги гледал другите
Празен пиштол со празна рамка на кој навлаката(слајдот) му е во задна положба не можеш да "одрепетираш" со повлекување на навлаката(слајдот). Колку сакаш силно повлекувај на навлаката ако рамката е ставена и празна не можеш да го "одрепетираш". Со слајдстопот(како што го викаш) можеш, а со повлекување не, освен ако ја извадиш рамката со муниција или ако ставиш рамка со муниција во која има куршуми(макар и еден).

Фала на објаснувањето Smile

Сумбро муницијата беше испукувана од 3-4 пиштоли(CZ75 SP-01;CZ75 P-07, И уште еден или два Глока на кои не ги загледав ознаките), четворица ја користевме и не приметив никаков дефект. Ако можеш да поверуваш 22ката правеше проблеми во Кадетот, од цела рамка бар 1-2 неможеше да излезе од пиштолот, заглавуваше под прав агол од цевката(Ама во одбрана на муницијата, тоа само се случуваше кога женско пукаше, можеби лошо држела, имам слушнато дека постои можност заради тоа да има проблеми со полнење-feeding)
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   10/2/2015, 11:35

beowulf да не имаш завршено некој факултет поврзан со темиве, гледам цело време едуцирани одговори даваш Very Happy

Инаку како се движат цените за другите(поквалитетните) марки на 9мм?
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   10/2/2015, 17:55

beowulf напиша:
MISFIT напиша:
Sumbro Luger 9mm пишува од доле
Дали ти се случе да го повлечеш чкрапалото а иглата да не ја активира капислата(light primer strike)? Последениот пат кога пукав со мојот ЧЗ 75Б, испукав 30 куршуми Сумбро и дури четири пати се случи капислата да не биде активирана со првиот удар на иглата. Ако некогаш животот ми зависи од оружје никогаш во него не би ставил сумбро муниција. За стрелиште е добра, ама за службена и самоодбранбена намена - нема шанси.....можеби во автомат, ама пиштол - не!

Најавероватно Сумбро ја користи истата логика како бивши Самоков Македонски Брод, јас пред години кога идев со татко ми да пукам, на картонското пакување на кутијата пишуваше "9 mm за пиштоли и автомати", и мене исто ми се случи така кога пукав, ама тогаш бев дете 13 години и не разбирав што е тоа што пишуваше на кутијата и зашто не ми испукуваше пиштолот. Со тек на години кога почнав повеќе да се интересирам за оружје и муниција, на некои од сајтовиве прочитав, пишуваше за Самоков муницијата за време на Југославија дека 9 мм ја правеле стрикно за автоматско оружје од тој калибар додека за пиштоли не е препорачливо да се користи бидејќи пиштолите користат послаба ударна игла и со користење на таа муниција може да дојде до оштетување на ударната игла и механизмот на пиштолот. Е сеа незнам колку е тоа вистина, некој постручен може да обасни подетално.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

avatar

Број на мислења : 3739

ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   10/2/2015, 21:21

HolyTemple напиша:
beowulf напиша:
MISFIT напиша:
Sumbro Luger 9mm пишува од доле
Дали ти се случе да го повлечеш чкрапалото а иглата да не ја активира капислата(light primer strike)? Последениот пат кога пукав со мојот ЧЗ 75Б, испукав 30 куршуми Сумбро и дури четири пати се случи капислата да не биде активирана со првиот удар на иглата. Ако некогаш животот ми зависи од оружје никогаш во него не би ставил сумбро муниција. За стрелиште е добра, ама за службена и самоодбранбена намена - нема шанси.....можеби во автомат, ама пиштол - не!

Најавероватно Сумбро ја користи истата логика како бивши Самоков Македонски Брод, јас пред години кога идев со татко ми да пукам, на картонското пакување на кутијата пишуваше "9 mm за пиштоли и автомати", и мене исто ми се случи така кога пукав, ама тогаш бев дете 13 години и не разбирав што е тоа што пишуваше на кутијата и зашто не ми испукуваше пиштолот. Со тек на години кога почнав повеќе да се интересирам за оружје и муниција, на некои од сајтовиве прочитав, пишуваше за Самоков муницијата за време на Југославија дека 9 мм ја правеле стрикно за автоматско оружје од тој калибар додека за пиштоли не е препорачливо да се користи бидејќи пиштолите користат послаба ударна игла и со користење на таа муниција може да дојде до оштетување на ударната игла и механизмот на пиштолот. Е сеа незнам колку е тоа вистина, некој постручен може да обасни подетално.
Ај ние што сме метузалеми да се подсетиме.
На времето во ФОКУС пишуваше
Пакистанските Хеклери ја џвакаат муницијата. ( ја плукале на 20-30 метри пред автоматот пагала).
Значи и за автомати не биле нај нај .

_________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

avatar

Број на мислења : 1330

ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   10/2/2015, 22:56

Ме занима ова, откако ќе се репетира


Како може да се врати назад чеканчето што ја удара иглата.
Малце глупо прашање, али колку време планирам да прашам.

Нели со репетирањето куршумот иде во цевка,чеканчето се враќа назад во положба да ја удри иглата, како може да се врати во прва положба.

Незнам како друго да објаснам ако ме сфати некој нека каже ? Smile

_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   10/2/2015, 23:12

Напорно е текстови да се пишуваат така да еве ти видео, објаснето е многу добро, само треба англиски да знаес да разбереш

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8451

ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   10/2/2015, 23:24

Зоран напиша:
Ај ние што сме метузалеми да се подсетиме.
На времето во ФОКУС пишуваше
Пакистанските Хеклери ја џвакаат муницијата. ( ја плукале на 20-30 метри пред автоматот пагала).
Значи и за автомати не биле нај нај .

Да не беше за М21-иците? Rolling Eyes

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

avatar

Број на мислења : 3739

ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   11/2/2015, 00:11

Alvar напиша:
Зоран напиша:
Ај ние што сме метузалеми да се подсетиме.
На времето во ФОКУС пишуваше
Пакистанските Хеклери ја џвакаат муницијата. ( ја плукале на 20-30 метри пред автоматот пагала).
Значи и за автомати не биле нај нај .

Да не беше за М21-иците? Rolling Eyes
Не МП5
батали блебетање а и онака порјдоа 10 години и повеке.

_________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   11/2/2015, 00:21

Legija91 напиша:
Ме занима ова, откако ќе се репетира


Како може да се врати назад чеканчето што ја удара иглата.
Малце глупо прашање, али колку време планирам да прашам.

Нели со репетирањето куршумот иде во цевка,чеканчето се враќа назад во положба да ја удри иглата, како може да се врати во прва положба.

Незнам како друго да објаснам ако ме сфати некој нека каже ?  Smile

Знам точно што прашуваш.
Еве го најкраткото објаснување што го најдов на Youtube ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   

Вратете се на почетокот Go down
 
Пиштоли и револвери
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 29Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 15 ... 29  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: