ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Борбени хеликоптери

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

Борбени хеликоптери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 3 Empty22/6/2013, 09:30

Горан Грциштата можат да се просераваат (да простиш на изразот) со туѓи пари. Затоа и Европа им ги плаќа долгојте, зато шо се тие последна линија на одбраната на Европа. (Хм можда зато и им ја даде пола Македонска територија ним, можда немаа доверба во нас па им ја даде на некои шо можат да им бидат вазали). Така да тие пари се од Европа за заштита на Европа. А таа иста европа према нас се однесува баш обратно. Со сите сили се труди да не нема, да не избрише од картата. Така да таа споредба со јужниве ѓупци не е баш соодветна. А кој се поголеми војници и борци ЕЕЕ ТО Е ДРУГА РАБОТА. ПРАШАЈ НЕКОЈ ОФИЦЕР ОД ЈНА ќе ти каже.
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

Борбени хеликоптери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 3 Empty22/6/2013, 15:44

Demek nie sme "posposobni" i/ili "pohrabri" vojnici od niv - ili voopshto od bilo kogo? Rolling Eyes

Sporedi go samo procentot na mobilizacioniot odziv na voeno-sposobnoto naselenie kaj nas za vreme na voenata kriza vo 2001-va - so procentot na mobilizacioniot odziv vo Grcija za vreme na napnatata situacija so Turcite okolu ostrovot (vsushnost, daleku od "ostrov"...bukvalno - edna najobichna mizerna morska karpa od nekoi edvaj 300 m2 - no sepak drzhavna teritorija) Imia vo 1996-ta...i smetam deka moshne neprijatno kje se iznenadish od brojkite...


17.2 % (nashi) naspram 96.6 % (nivni)...


Tolku okolu ne znam kakvata "hrabrost" na ovaa nacija...dodeka nekoi od nas se "tegnea" i po sneg, i po dozhd, i po kal, i po pripek, i po prashina - i vo Tetovsko, i vo Kumanovsko, i vo Skopsko - do togash, najgolemiot del od tie isti moi "hrabri" i "patriotski" sonarodnici - se "tegneshe" po Skopskite kafici i nokjni klubovi...i lelemudeshe online "kako trebalo da se vojuva" - a najgolemiot del od niv ne ni primirisale do barut vo zhivotot, i verojatno (da mi prostite na vulgarnost) - kje se ispos*rea vo gakji da im "procivne" pored ushi snajperski kurshum, ili ne daj Bozhe da im eksplodira vo blizina minofrlachka mina od 120 mm...ali zatoa online se "prvi junaci"...i "najgolemi Makedonchishta"...Rolling Eyes

Zatoa pred da sudime za nechija druga hrabrost i/ili patriotizam - daj najprvin da pochneme od samite sebe si...
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

Борбени хеликоптери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 3 Empty23/6/2013, 12:55

малку ги мешаш поимите Ико. Е кога ги спомна Турците, во секој "инцидент" меѓу Грчки и Турски авиони грција поминува со неколку загубени авиони. На тој островот Турците спуштија десетина специјалци а тие со 90% одзив не се осмелија да се доближат. Борбеноста како народ и одзивот на "фингираната" војна е друга работа. Не сакам да мешам партии ама грото од тие шо земаа потврди дека се луди беа од "државотворната ни партија" шо ја ослободе Македонија од цела индустрија, тие со ружата де. Истата таа шо иако србските генерали самите нудеа да остават оружје не сакаа ништо (добро појќето беше старо ама хаубици Нора, Т 84 не беа). Па истите тие со ружата после се чудеа зошто не ги ставаат на раководни функции (како да ставиш на раководна функција некој шо има извадено потврда за ментални проблеми).
Не сакам да внесвам политика имаше такви од двете страни ама појќето беа од овие "швалерите со ружата". Е сега дали некој им шепнал нешто за конфликтот не знам.
Во право си дека седеа по кафичи, бегаа во Грција , во странство ама тоа беше појќе политика и по тоа не можиш да ја цениш борбеноста на еден народ, барем јас така мислам. Јас ова за борбеноста на Македонците го кажувам од она шо ни го велеа офицерите од другите нации во ЈНА не го измислив.
Вратете се на почетокот Go down
dt71Број на мислења : 9

Борбени хеликоптери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 3 Empty23/6/2013, 13:55

moeto mislenje e deka i dvajcata po malku imate pravo za iznesenoto,no za eden narod da ima uspesna vojna pred se treba da ima lider koj ke go povede narodot a za zal kaj nas toa 2001 go nemase
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

Борбени хеликоптери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 3 Empty23/6/2013, 15:56

во право си dt. Читав извадоци од книгата на Генералот Петрески и тој кажува дека нашиот ни тогашен претседател ги кочел сите акции. Како да беше доведен да ја потпише таа "капитулација" спремена кој знае пред колку време пред да почне "конфликтот". Тој е истиот генерал шо ја предводеше акцијата седумдесетттите години на Косово. Е и тогаш косоварите имаа најголем уплав од Струмичките полицајци (и ова е факт не сум го измислил јас). И види мајката после кратко време двајцата водечки на полицијата и на војската за време на кофликтот доживуваат срцеви удари. Аферим бе, значи сеуште трае борбата против Македонецот и уништување на сите истакнати Македонци. Можда се ова инсинуации ама многу нешто мириса работава.
Можат да го фалат Бориса колку сакааат ама за мене тој не е позитивна личност, доведен да спроведе нечија туѓа агенда. Овде зборвма само за него не го мешам со партијата шо е сега на власт.
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

Борбени хеликоптери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 3 Empty24/6/2013, 02:15

Ochigledno e od povekje deka ne raspolagash so poprecizni informacii - pa zatoa del od svoite stavovi gi bazirash vrz shpekulativni glasini...

Zakluchno do 27-mi Maj godinava (koga posledniot se ima slucheno) - od 24-ti Juli 1974-ta (koga zvanichno e registriran prviot vakov) - vkupno vo Egejskoto More se imaat slucheno 1032-va vozdushni incidenti...od tie - samo vo 9 od niv imalo posledici, dodeka drugite 1023-ri zavrshile bez bilo kakvi posledici (shto dovolno govori za profesionalizmot i ladnokrvnosta na voenite piloti od obete strani)...vo 9 "posledichni" incidenti - 7 zavrshile so pomali "civnuvanja" koi iako predizvikale mali i/ili delumni oshtetuvanja kaj edniot ili drigiot, ili obata borbeni avioni - tie sepak normalno se vratile nazad vo svoite bazi...shto ne doveduva do ostanatite 2 sluchai koi se EDINSTVENI koi zavrshile so kobni posledici i zhrtvi...prviot vakov nastan se sluchuva na 8-mi Oktomvri 1996-ta koga nad ostrovot Samotraki (a spored nekoi naznaki mozhe da e i nad Hios) vo Egejskoto More - Grchki Mirage-2000EG (pilotiran od strana na togash Poruchnik Atanasios Grivas - a deneska Major) preku koristenje na proektilot v-v so kratok dostrel R-550 "Magic-2" -soboruva Turski F-16D Block-40 so seriski broj "91-023" (pilotiran od strana na Kapetan Nail Erdogan, dodeka ko-pilot i voedno i specijalistichki instruktor bil Potpolkovnikot Osman Kemal Chichekli)....Kapetan Erdogan zaginuva na lice mesto, dodeka Potpolkovnik Chichekli e teshko ranet (i podocna spasen od Grchki CSAR/MEDEVAC voen helikopter) po shto e uspeshno prenesen do i operiran vo - Voeno-Medicinskiot Klinichki Centar vo Atina, a po par dena zakrepnuvanje (pri shto e duri i poseten vo bolnicata od Poruchnik Grivas) vraten e bezbedno vo Turcija...vtoriot koben incident se ima slucheno na 23-ti Maj 2006-ta na 15 km istochno od Grchkiot ostrov Karpacos - odnosno na 21 km oddalechenost od Turskot breg...Grchki F-16C Block-52+ so seriski broj 99-154 pilotiran od strana na Poruchnik Konstantinos Ilijakis, direktno se sudruva so Turski F-16C Block-30 pilotiran od strana na Poruchnik Halil Ibrahim Ozdemir i Turski F-4E pilotiran od strana na Kapetan Fatih Devravut i Poruchnik Muzafer Osman Garip...site tri aviona bile vklucheni vo simuliran manevarski "duel"...od silnata trokratna eksplozija na lice mesto se unishteni trite borbeni avioni pri shto gine Grchkiot pilot - Poruchnik Ilijakis i Turskite piloti - Kapetanot Devravut i Poruchnikot Garip, dodeka preostanatiot Turski pilot - Poruchnikot Ozdemir e teshko povreden i na jedvite jade nekako uspeva da se katapultira...spasen e od strana na Norveshki trgovski brod koj pominuval vo blizina na negoviot pad po shto istiot so Turski voen helokopter e prefrlen vo Voeno-Medicinskiot Centar vo Izmir kade mu e amputirana desnata noga, po shto e odlokuvan, unapreden - i vednash penzioniran...

Tolku okolu "deseticite" soboreni avioni...

Shto se odnesuva do Imia (odnosno Karadak kako ja narekuvaat Turcite) - ochogledno e i deka tuka ti se isto nepoznati detalite...na taa najobichna karpa najprvin, lokalnite Turski trgovski mornari postavija nivno zname po shto lokalnite Grchki ribari revoltirano go simnaa i postavija svoe...po ova dojde Turska TV ekipa chii novinari povtorno go simnaa Grchkoto i go postavija svoeto...po ova na ostrovot (karpata vsushnost) se istovarija pripadnicite na pomorsko-desantnite (marinski) edinici i na dvete zemji...vo megjuvreme izbi zhestoka bura - pa se srushi eden Grchki voen opshto-namenski helokopter koj beshe ispraten nad ostrovot da patrolira, a po nekoja kobna nesrekja, rechisi istovremeno potona i eden Turski voen patrolen chamec...zaginaa i dvata Grchki piloti i chetvoricata Turski mornari...bez nikakov dokaz i podgrevajkji ja obostrano tenzijata i nacionalnata histerija - mediumite i vo ednata i vo drugata zemja - vednash obvinija deka sprotivnata strana e "vinovnikot" za incidentot (Grcite ljutito obvinuvaa deka Turcite navodno im go srushile helikopterot so PVO sistem, dodeka Turcite ljutito obvinuvaa deka Grcite navodno im go potopile brodot so protiv-brodski raketen sistem)...zgora i dvata GSH-ba proglasija zgolemuvanje na borbenata gotovnost na najvisoko nivo i celosna mobilizacija na rezervniot sostav...na dvata temperamentni naroda...tolku im "trebashe"...dojde do opshta nacionalna histerija i kaj dvete strani...narednoto sabajle - kilometarski redovi na stotici iljadi "euforichni" dobrovolci se isprechija pred mobilizacionite centri i vo dvete zemji...SAD uvidoa deka "gjavolot ja oteral shegata" i ponudija medijatorstvo...dvete strani se soglasija i situacijata splasna...podocna, soocheni so zvanichni dokazi (postari mapi za dogovorna akva-torijalna odnosno pomorska granichna linija koja R. Turcija ja ima prifateno vo 1937-ma - bar vo toj juzhen del na Egejskoto More) - Turcite se odkazhaa od tvrdenjeto deka karpata e nivna...

A za "Svedoshtva" i za site nebulozi koi bea izneseni vo niv - kje ti odgovoram utre...docna e...leka nokj od mene na site!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Борбени хеликоптери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 3 Empty24/6/2013, 03:10

Лека ноќ друже!
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

Борбени хеликоптери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 3 Empty24/6/2013, 05:36

ha ha pa baba mamit trap ne mamit. Izgleda ke e taka za konkretniov slucaj. Fala za informaciite
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

Борбени хеликоптери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 3 Empty25/6/2013, 12:54

јас само реков дека треба да се земе пример од Грците затоа што колку ние да им се лутиме нив,сепак кога им е земјата во прашање  не дозволоуваат да некој се завитлава со нив,и јас од било кој народ кој чесно си ја штити својата земја земам пример и се восхитувам на таквите,секоја чест за нашите храбри мажи кои ги дадоа животите нешто најскапоцено што го имаа за оваа земја која најмалку ги цени таквите луѓе.Јас сум од Тетово и тука бев цело време додека траеја глупостите,и криво ми е што 90 посто од Македонците избегаа од тука тогаш,и оддалеку се удираа в гради и бараа оружје,понекогаш ми е срам што сум тука роден ради тоа,и многу добро знам како беше 6 месеци под рандом гранати,снајпери,и рафали по цел ден и ноќ.Поздрав до сите Храбри Мажи кои дојдоа тука да не бранат од цела Македонија секоја чест на таквите,и Вечна Слава на загинатите,и и срам за сите кои бегаа од тука,е тоа кај Грците не би се случило,Ико многу убаво се објасни.И после да не се чудиме зашто цел свет со потсмев не гледа,и ни се случува тоа што се случува.
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

Борбени хеликоптери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 3 Empty25/6/2013, 12:55

туку и тука забегуваме од темата...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Борбени хеликоптери - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Борбени хеликоптери
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 10Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Хеликоптери-
Отиди до: