ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Борбени хеликоптери

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Борбени хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 2 Empty18/4/2013, 15:30

Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

Борбени хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 2 Empty3/5/2013, 10:46

Agusta A-129 Mangusta


Базична верзија Agusta A 129 Manugsta
Уште во педесеттите години, во италјанската армија се јавила идеја за противоклкопен хеликоптер, за разлика од другите западноедвропски држави, кои до свој борбен хеликоптер дошле со преправање на постојните хеликоптери. Во армијата на Италија распишале конкурс во 1972 година за проектирање нов специјализиран борбен хеликоптер, способен за дејства дење и ноќе и во лоши метеоролошки услови. Првиот прототип полетал на 11 септември 1983 година, а првите пет од вкупно шеесет нарачани сериски хеликоптери се испратени на италјанската копнена војска во базата Viterbo, во јули 1990 година, каде што е организирана преобука на посадите од оперативните единици. Хеликоптерот А-129 Mangusta е, во моментот, најсовремен борбен западноевропски хеликоптер во оперативна употреба.


- Тип: борбен хеликоптер - Класа: лесен - Сместување: два пилоти (или пилот и стрлец) во тандем - Земја на потекло: Италија - Производител: Agusta (Италија) - Статус: прв лет на 11 септември 1983 година, а употреба од 1990 година - Земји корисници: Италија (армија)
Техничкотактички податоци:

- Намена: за поддршка на трупи - Мотори: два мотори Rolls-Royce Gem, со вкупна сила од 1,650 кс - Димензии:
Должина со ротори: 14,50 м
Височина: 3,90 м
Дијаметар на HP: 11,90 м
Дијаметар на OP: 2,50 м
- Тежини:
Празен: 2,529 кг
Максимална: 4,100 кг
Боен товар: 1,200 кг
- Перформанси:
Максимална брзина: 250 км/ч
Макс. V на кач.: 612 м/мин
Максимална височина: 4,725 м
Траење на летот: 2 ч
Максимален долет: 800 км
- Опрема: стандарна комуникациска, навигациска и опрема за вооружување - Вооружување: осум противоклопни наведувани ракети TOW24; ненаведувани ракети од 81 мм; ракети воздух-воздух; топ

Борбени хеликоптери - Page 2 800px-AgustaA129_03

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

Борбени хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 2 Empty21/5/2013, 05:23

Ме бендисвит темава ама малку да ја "додефинираме".
Да почниме вака. За што би ни требал борбен хеликоптер. Мое размислување. Примарно за поддршка на специјалните единици, [/b]секундарно: за борба против оклопните средства-тенкови, оклопни возила. Е сега да видиме кои хеликоптери би одговарале најпојќе:
Mi 28
Ka 50/52
Bell AH-1Z Kobra
A-129 Mangusta
европскиот Eurocopter tiger ке да е баеги скап ко се друго нивно а Апачот да не ни сонвиме ...или ?
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

Борбени хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 2 Empty21/5/2013, 15:58

ако платиме нема сонување,ќе ни го продадат како и се друго,ама знаејќи ќесето колкаво ни е се сложувам дека е сон,ама и ако гледаме така се од листава за нас е нанај мило мое Sleep Sleep , е сега ако запнеме како нашиот јужен с(п)осед Smile ,кој вели дека за одбрана на земјата не се штеди и одбраната не познава криза(секоја чест за таквото размислување од кое може многу да се научи),тогаш за нас најреално е Ми-28,затоа што имаме искуство со нивни летала,но сепак за него мора персоналот на темелна преобука да оди,или како идна нато членка(како стои ситуацијава-мало морген тоа Glava v zid Glava v zid Ne! Ne! ) тогаш изборот е АХ-1З,и да си немаме гајле за 30 години со хеликоптери,е сега која бројка да се избере тоа е друго прашање ама за нас не повеќе од 10 летала,ни ни требаат ни пак реално и би можеле да одржуваме поголема флота....ова е мое лично размислување,сугетии и дискусии се повеќе од добредојдени Arrow Arrow
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Борбени хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 2 Empty21/5/2013, 19:05

Ух...АХ-1З, тоа мислам дека и некои многу подобри пријатели со САД од нас не би го добиле Smile Сепак се работи за нова машина така да незнам што треба да направиме освен да дебело платиме како би ги добиле. Единствено Виски-то би можеле да го земеме, и според мене тоа е одличен дил ако успееме такво нешто во наредниве години. Пак велам, треба да гледаме тоа да бидат дооообро очувани половни машини, нови искрено неверувам дека би купиле.

Е сега, Турците имаат АХ-1В ама незнам дали би продавале бидејќи тие докупија ми се чини од Американците scratch

Или пак Ми-28...за Камов.. Sleep
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

Борбени хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 2 Empty21/5/2013, 20:37

Турците си ги купија за нив,за да ја дополнат празнината дур го воведат АТ-129,не верувам дека на нас би ни ги продале а и така таа варијанта не ме бендисува,ако е за тој тип најарно е директно од америте да се купат,инаку воглавно нивните летала (американските) се во просек во многу добра состојба,но сепак треба да се отворат очите...
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Борбени хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 2 Empty28/5/2013, 18:25

Борбени хеликоптери - Page 2 Atak59uil

Борбени хеликоптери - Page 2 8857097995_4ac7dda46f_b

Борбени хеликоптери - Page 2 BLSwwZcCcAEbw6G
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Борбени хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 2 Empty28/5/2013, 18:26

Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

Борбени хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 2 Empty6/6/2013, 12:26

http://www.freebookspot.es/Comments.aspx?Element_ID=384587
еве добра книга за AH-1S Cobra
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Борбени хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 2 Empty11/6/2013, 09:04

Борбени хеликоптери - Page 2 8998184506_45e32b23a2_k
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Борбени хеликоптери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени хеликоптери   Борбени хеликоптери - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Борбени хеликоптери
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 10Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Хеликоптери-
Отиди до: