ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Муниција - врсти, калибар и начини на обележување

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19, 20  Next
АвторПорака
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty13/11/2014, 15:24

Не на Камник, туку во Битола, има едно стрелиште се вика Билбил Камен, според местото каде се наоѓа. А за на Камник ваљда можи да се пука со ловечка пушка. Колку што знам имаат 300м стрелиште сигурно ќе ти дозволат и со ловечка пушка.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty13/11/2014, 16:30

Значи од нашава да не земам а? Белот?
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty13/11/2014, 17:34

Значи треба да јадеме уште фурни леб
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty13/11/2014, 23:33

Taka nesto.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty10/12/2014, 19:56Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинМуниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty14/1/2015, 14:22

Mуницијата користена во нападите во Париз произведена во БиХ
БАЛКАН | 14.01.2015 14:06

Босанскиот заменик­министер за одбрана Живко Марјанац изјави дека муницијата употребена од терористите во нападите во Париз била произведена во Босна и Херцеговина, но нагласи дека не може да се каже дека таа во Франција стигнала од БиХ.

На една од чаурите имаше ознака „ИК Коњиц 1986“. Тоа е компанијата „Игман Коњиц“. Но „Игман Коњиц“ беше дел од поранешната ЈНА, што значи дека муницијата биле дистрибуирана од Словенија до Македонија, ја цитира неговата изјава весникот „Дневни аваз“.

Тој ја отфрли можноста терористите да ја добиле муницијата од воените складишта на БиХ.

Не се знае од каде дошла муницијата, но се знае дека е произведена во БиХ, додаде Марјанац.
Тој изјави дека секој можел да ја продаде мунцијата и додаде дека „Игман Коњиц“ се уште извезува оружје за САД.

Седумнаесет лица беа убиени во нападите во Париз минатата недела, од кои 12 во нападот врз редакцијата на „Шарли ебдо“.

http://republika.mk/?p=372506
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинМуниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty20/1/2015, 12:34

Како муниција од БиХ стигнала во рацете на терористи од Ал Каеда
БАЛКАН | 20.01.2015 12:12

Резултати
Политика – Белград

Мирослав Лазански: Калибар 7,62 мм е најпопуларен калибар за пушки во светот на тероризмот…

Судејќи според фотографиите, чаурите на испуканите куршуми со кои се убиени новинарите на францускиот сатиричен весник во Париз, потекнуваат од фабриката за муниција Игман во Коњиц во БиХ. Наводно на чаурите има ознака ИК-86 што укажува на годината на производство на таа муниција. Сеуште не е соопштен калибарот на муницијата, но може да се претпостави дека се работи за класичен калибар од 7,62 мм за автоматска пушка од типот АК-47 калашников.

Фабриката Игман во Коњиц е изградена во 1950 година како едно од најважните воени фирми на тогашната Југославија. Локацијата на фабриката е во брдата кај Коњиц и е избрана поради стратешкото значење на БиХ како централна југословенска република во која вооружените сили на Југославија требале да пружат одбрана од агресија, било таа да дојде од Запад или од Исток. Југославија имала две фабрики за пешадиска муниција Игман покрај Коњиц и Први Партизан во Ужице. Асортиманот на производите бил речиси ист, квалитетот на производството бил на највисоко светско ниво. Всушност, пешадиската муниција од тие две фабрики е во светскиот врв. Фабриката Игман произведува пешадиска муниција од 5,45 мм до 12,7 мм. Калибарот 5,45 мм е исклучиво советски калибар и Игман уште пред 1991 година и распадот на Југославија произвел одредена количина на таа муниција.

Имав прилика во август 1991 година да ги посетам подземните објекти на фабриката Игман покрај Коњиц: неколку подземни галерии, сите длабоко во брдата, максимално заштитени од воздушен напад. Но, главната фабрика Игман беше Титовата подземна скривница, вистински подземен град во непосредна близина на фабриката за муниција. Тогаш во август 1991 година, локацијата на тој град беше една од најголемите тајни на СФРЈ…

Како терористите се докопале до муницијата произведена во Игман? Лесно. Таа муниција сосема легално се продава во над 60 држави во светот. Колку од тие 60 држави воделе сметка на кого ги продаваат тие производи од Игман? Конечно, како се чуваат магацините за муниција и воен материјал во БиХ? Колку муниција има во приватни раце кај граѓаните, не само во БиХ туку на Балканот?

Колку муниција своевремено се продала ширум светот од државата СФРЈ, ако земеме во предвид дека чаурите се најдени на местото на крвавиот пир во Париз од 1986 година? Овие прашање се речиси од академски карактер, одговорот на нив не навлегува во корените на тероризмот. Бидејќи калибар 7,62 мм е најпопуларен калибар за пушки во светот на тероризмот. И го има во невидени количини каде сакате. Легално и илегално…

http://republika.mk/?p=374820
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинМуниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty8/2/2015, 13:05

Гледав некои видеа па се замислив. Каков е законот кај нас во врска со муницијата, дали има ограничување месечно колку куршуми смееш да купиш? Ако има, нели се тоа би пропаднало ако имаш машина за рециклирање на куршуми? Така ќе можеш во теорија да испукаш колку сакаш куршуми. Единствена лоша страна е дека неможеш да складираш големи количества муниција, што не гледам баш како е лоша страна, ако можеш истата да ја користиш повеќе пати...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty8/2/2015, 16:16

Има пишувано наназад за тоа...

За жлебено оружје ограничувањето е на 200 куршуми годишно, додека за нежлебеното нема ограничување.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинМуниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty8/2/2015, 17:45

Нежлебено=сачмарки?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 17 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување
Вратете се на почетокот 
Страна 17 of 20Отиди на страна : Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19, 20  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: