ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Муниција - врсти, калибар и начини на обележување

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 10 ... 20  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty
ПишувањеПредмет: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty21/3/2012, 00:47

Ете го повикувам @Beowulf за даде некој постручен коментар на оваа тема.. како све започнува..и основни дефиниции.. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty21/3/2012, 01:10

Frogfoot напиша:
Ете го повикувам @Beowulf за даде некој постручен коментар на оваа тема.. како све започнува..и основни дефиниции.. Smile

Одлично. Јас ќе дадам максимална подршка со безброј прашања Smile

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty4/4/2012, 13:29

Бидејќи вчера дискутиравме за ова во темата за снајперизам , би го замолил Беоволф да ни ги објасни основите тука доколку може..
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty4/4/2012, 20:08

Frogfoot напиша:
Бидејќи вчера дискутиравме за ова во темата за снајперизам , би го замолил Беоволф да ни ги објасни основите тука доколку може..

Е така. Уште еден повик и од мене.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty5/4/2012, 16:25

Ај првин да започниме од тоа како се започна. Very Happy Видеово е од серијалот TALES OF THE GUN и тука хронолошки е објаснато како се започна.....од црниот барут пален преку фитил, до унапреденото палење со кремен, па до времето на острагушите кои беа палени со фулминат ставен внатре во книжната чаура, до каписларките, лефоше систем на палење, ивично палење, централно палење и нитроцелулозни и нитроглицерински барути.....па до днешно време('98ма).....
Епизодата се гледа во еден здив.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty7/4/2012, 16:56

Го изгледав, добар документарец aplauz
Вратете се на почетокот Go down
Profesionalec

Profesionalec

Број на мислења : 149

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty10/4/2012, 23:47

Beowulf одлично,можеш да прејдеш на вториот дел study

______________________
Don't underestimate your enemy!
Вратете се на почетокот Go down
Fenix955Број на мислења : 2

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty11/5/2012, 21:08

да ве прашам сакам околу едни куршуми ама не сум сигурен како се викаа
ама ги имам видено во повеќе серии и форуми направени се од течно олово или магнезиум не ме фаќајте за збор ама служат за пробивање на оклопните возила пр овие со носат пари по банкиве има некои нешо знае фала однапред
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty11/5/2012, 21:22

Fenix добредојде! Каде точно си ги видел тие куршуми, на филм само? За пробивање на оклоп постојат панцирни куршуми. Се надевам некој со повеќе знаење ќе ти објасни.

ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty11/5/2012, 22:27

Fenix955 напиша:
да ве прашам сакам околу едни куршуми ама не сум сигурен како се викаа
ама ги имам видено во повеќе серии и форуми направени се од течно олово или магнезиум не ме фаќајте за збор ама служат за пробивање на оклопните возила пр овие со носат пари по банкиве има некои нешо знае фала однапред

Добредојде и од мене. За пробивање на оклоп ( поточно лесно оклопни возила и утврдувања ) се користи муниција со голема калибар, на пример 12,7 мм. Една од основните намени на М-93 Црна Стрела со калибар 12,7 е токму тоа, уништување на лесно оклопни возила и утврдувања. Оваа пушка како и сличните на неа токму поради ова се нарекуваат антиматеријални. Друг начин за пробивање на оклоп е РРФ М-80 ( Зоља ) кој поради специфичноста на дејството е прилично ефикасен за оваа намена.

П.С Ова со возилата за транспорт на пари ти е лош пример. Ne! Rolling Eyes

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 20Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 10 ... 20  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: