ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Муниција - врсти, калибар и начини на обележување

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 20  Next
АвторПорака
Гостин
ГостинМуниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty3/7/2012, 19:33

beowulf напиша:
Тоа југословенско зрно за кое зборуваш носи ознака(ако не се лажам) М63, а разликата од руското М43 е во тоа што е потешко, 8г напрема 7.4г кај руското, и обликот на зрното е направен така да кога влегува во телото да може да ја изгуби стабилноста за да дојде до тумбање.Тоа е постигнато на тој начин што задниот дел од зрното е потполно цилиндричен, додека кај руското зрно задниот дел од зрното има конусна форма или таканаречен "бродска опашка(boat tail)"

Е да за тоа зрно М63 зборам, затоа викам дека има приближни карактеристики со 5.56 (не баш премногу приближни) за тумбањето во човечкото тело. Да заборавив да го напоменам и името boat tail (бродска опашка)
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty4/7/2012, 22:39

Текстот што го имаше поставено Алвар за разликата помеѓу 5.56х45 и .223, го прочитав и наидов на една работа која не ми е јасна и молам да ми се објасни:

The IMI 223-13CL 63 grain softpoint load was included in the tests since it is currently the only 5.56mm round with a heavy bullet readily available.

И сакам да прашам, бидејќи постојат .223 и 5.56х45 односно под имињата СС109 (М855) и М193, какви се оние кои се наоѓаат на слободниот пазар, дали во РМ, регионов или САД? Дали се М193 или СС109, со оглед на тоа дека М193 не е во употреба официјална во армијата на САД.

Читам дека СС109 бидејќи е официјално НАТО зрно кое се произведува во НАТО фабриките за муниција на дното има знак „ (+) „ , а другите кои го немаат овој знак без разлика што велат рекламите не се НАТО зрна односно ги нарекуваат „paramilitary„ .
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty5/7/2012, 00:07

На америчкиот пазар може да се најде и муниција 5.56 која стриктно било наменета за воена употреба.Колку што знам залихите од муниција со зрно М193 се веќе истрошени, додека муниција М855 сеуште се наоѓа и е поприлично евтина, за разлика од комерцијалната......и тоа во конзерви, да се изнапука човек. Twisted Evil
Во вакви конзерви се продава воената муниција.
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 AMM-222

ПС Иначе кај нас забрането е да се продава и купува воена муниција.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинМуниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty5/7/2012, 00:13

Frogfoot напиша:
Текстот што го имаше поставено Алвар за разликата помеѓу 5.56х45 и .223, го прочитав и наидов на една работа која не ми е јасна и молам да ми се објасни:

The IMI 223-13CL 63 grain softpoint load was included in the tests since it is currently the only 5.56mm round with a heavy bullet readily available.

И сакам да прашам, бидејќи постојат .223 и 5.56х45 односно под имињата СС109 (М855) и М193, какви се оние кои се наоѓаат на слободниот пазар, дали во РМ, регионов или САД? Дали се М193 или СС109, со оглед на тоа дека М193 не е во употреба официјална во армијата на САД.

Читам дека СС109 бидејќи е официјално НАТО зрно кое се произведува во НАТО фабриките за муниција на дното има знак „ (+) „ , а другите кои го немаат овој знак без разлика што велат рекламите не се НАТО зрна односно ги нарекуваат „paramilitary„ .

SS109 ми се чини е ознаката на зрно на 5.56 кое го користат во Европа, зборам за воените и полициските служби, додека во Америка се користи M193 калибарот, а разликата е што НАТО зрното е потешко од америчкото.

.223 е цивилна ознака за 5.56x45, и оваа .223 е ловечка муниција.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинМуниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty5/7/2012, 00:18

beowulf напиша:
На америчкиот пазар може да се најде и муниција 5.56 која стриктно било наменета за воена употреба.Колку што знам залихите од муниција со зрно М193 се веќе истрошени, додека муниција М855 сеуште се наоѓа и е поприлично евтина, за разлика од комерцијалната......и тоа во конзерви, да се изнапука човек. Twisted Evil
Во вакви конзерви се продава воената муниција.
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 AMM-222

ПС Иначе кај нас забрането е да се продава и купува воена муниција.

И можеш да ја нарачаш преку интернет, и во Америка нема ограничување на 200 куршуми годишно и вадење дозволи за купување миниција како кај нас. Таму можеш тони и тони куршуми да си купуваш.

Само не ми е јасно од каде во Америка се продава муниција од ЈНА и тоа произведена дури во 70тите. Нели е истрошена таа муниција со војниве во Хрватска, Босна, Косово и Македонија.

Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинМуниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty5/7/2012, 00:22

Ааааааааааааааа Beowulf ќе те карам за лажните информации, Very Happy не била југословенската муниција М63 ознака, туку е М67 ознака, еве се гледа на сандакот, ти кажа М63 е ознаката.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty5/7/2012, 01:12

Ама пред М63 во заграда напишав ако не се лажам.Изгледа сум се лажел.Се сомневам м63, М67 или М69. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинМуниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty5/7/2012, 01:25

beowulf напиша:
Ама пред М63 во заграда напишав ако не се лажам.Изгледа сум се лажел.Се сомневам м63, М67 или М69. Smile

Нема везе па и ти, уживај се случува ziveli
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty5/7/2012, 14:46

HolyTemple напиша:
Frogfoot напиша:
Текстот што го имаше поставено Алвар за разликата помеѓу 5.56х45 и .223, го прочитав и наидов на една работа која не ми е јасна и молам да ми се објасни:

The IMI 223-13CL 63 grain softpoint load was included in the tests since it is currently the only 5.56mm round with a heavy bullet readily available.

И сакам да прашам, бидејќи постојат .223 и 5.56х45 односно под имињата СС109 (М855) и М193, какви се оние кои се наоѓаат на слободниот пазар, дали во РМ, регионов или САД? Дали се М193 или СС109, со оглед на тоа дека М193 не е во употреба официјална во армијата на САД.

Читам дека СС109 бидејќи е официјално НАТО зрно кое се произведува во НАТО фабриките за муниција на дното има знак „ (+) „ , а другите кои го немаат овој знак без разлика што велат рекламите не се НАТО зрна односно ги нарекуваат „paramilitary„ .

SS109 ми се чини е ознаката на зрно на 5.56 кое го користат во Европа, зборам за воените и полициските служби, додека во Америка се користи M193 калибарот, а разликата е што НАТО зрното е потешко од америчкото.

.223 е цивилна ознака за 5.56x45, и оваа .223 е ловечка муниција.

SS109 е уствари М855, тоа е стандардно зрно во 5.56х45мм на НАТО, што значи за воените единици, за полициските којзнае какви користат но за 5.56мм веројатно истото зрно бидејќи М193 веројатно е потрошено, ако сум во криво исправете ме.

М193 е иначе заменат токму со СС109, да нема забуна.

Бео, значи кога би сакал да купам СС109, само на америчкиот пазар можам да го купам така? И дали преку пошта би можело да се набави и која е разликата помеѓу „парамилитари„ или комерцијалното и СС109?
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинМуниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty5/7/2012, 16:10

Frogfoot напиша:
HolyTemple напиша:
Frogfoot напиша:
Текстот што го имаше поставено Алвар за разликата помеѓу 5.56х45 и .223, го прочитав и наидов на една работа која не ми е јасна и молам да ми се објасни:

The IMI 223-13CL 63 grain softpoint load was included in the tests since it is currently the only 5.56mm round with a heavy bullet readily available.

И сакам да прашам, бидејќи постојат .223 и 5.56х45 односно под имињата СС109 (М855) и М193, какви се оние кои се наоѓаат на слободниот пазар, дали во РМ, регионов или САД? Дали се М193 или СС109, со оглед на тоа дека М193 не е во употреба официјална во армијата на САД.

Читам дека СС109 бидејќи е официјално НАТО зрно кое се произведува во НАТО фабриките за муниција на дното има знак „ (+) „ , а другите кои го немаат овој знак без разлика што велат рекламите не се НАТО зрна односно ги нарекуваат „paramilitary„ .

SS109 ми се чини е ознаката на зрно на 5.56 кое го користат во Европа, зборам за воените и полициските служби, додека во Америка се користи M193 калибарот, а разликата е што НАТО зрното е потешко од америчкото.

.223 е цивилна ознака за 5.56x45, и оваа .223 е ловечка муниција.

SS109 е уствари М855, тоа е стандардно зрно во 5.56х45мм на НАТО, што значи за воените единици, за полициските којзнае какви користат но за 5.56мм веројатно истото зрно бидејќи М193 веројатно е потрошено, ако сум во криво исправете ме.

М193 е иначе заменат токму со СС109, да нема забуна.

Бео, значи кога би сакал да купам СС109, само на америчкиот пазар можам да го купам така? И дали преку пошта би можело да се набави и која е разликата помеѓу „парамилитари„ или комерцијалното и СС109?

Ако имаш ловечки карабин во калибар 5.56 можеш и тука да го купиш како и 7.62x39 наменет за лов. На 5.56 ловечко име е .223
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 20Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 20  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: