ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Муниција - врсти, калибар и начини на обележување

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20  Next
АвторПорака
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty8/2/2015, 18:01

MISFIT напиша:
Нежлебено=сачмарки?

Нежлебено=Харпун Very Happy


______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинМуниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty8/2/2015, 18:29

No comment Laughing

Само што почнав да ја читам темава од почеток, интересно ми стана, незнаев дека имаме вакви информации на форумов...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty9/2/2015, 02:27

Е така бе другарче, почни од почеток...за 1 час најмногу ќе дознаеш многу интересни информации Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинМуниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty10/2/2015, 18:15

Интересен начин за тестирање балистички карактеристики Very Happy

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty22/2/2015, 14:34


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинМуниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty26/2/2015, 19:20

Белата линија претставува просечна пенетрација во центарот на градите, а жолтата од рамо до рамо.

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 40052-MilitaryAssaultRifleWPcopy

HolyTemple ете ти го 6.8 SPC
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинМуниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty27/2/2015, 13:05

MISFIT напиша:
Белата линија претставува просечна пенетрација во центарот на градите, а жолтата од рамо до рамо.

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 40052-MilitaryAssaultRifleWPcopy

HolyTemple ете ти го 6.8 SPC

Го постирав ова а ни самиот незнам што значи... Поточно што означуваат белата и жолтата линија? Ако пенетрираат 50цм во балситички гел што треба да симулира мускулно ткиво, белата линија никако неможам да сфатам што значи...
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty27/2/2015, 13:12

MISFIT напиша:
MISFIT напиша:
Белата линија претставува просечна пенетрација во центарот на градите, а жолтата од рамо до рамо.

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 40052-MilitaryAssaultRifleWPcopy

HolyTemple ете ти го 6.8 SPC

Го постирав ова а ни самиот незнам што значи... Поточно што означуваат белата и жолтата линија? Ако пенетрираат 50цм во балситички гел што треба да симулира мускулно ткиво, белата линија никако неможам да сфатам што значи...
Да исто е како вочовечко тело.
Истиот отпор се создава,

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинМуниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty27/2/2015, 13:32

Највероватно станува збор на штетата што ја прави секое зрно кога ќе влезе во човечкото тело од разни агли
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинМуниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty27/2/2015, 14:18

Не ме разбравте Glava v zid Тој дел го знам, туку незнам што треба да означува белата линија за која што пишуваше дека е просечна пенетрација во центарот на градите. Како може да стои кај 20цм, ако зрното пенетрира до 50цм, тоа ми беше прашањето, не разбирам што означува самата линија... scratch
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 18 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување
Вратете се на почетокот 
Страна 18 of 20Отиди на страна : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: