Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Воената Академија на АРМ - дискусија

Go down 
+21
JKD
kralimarko
assasian
IgorM
Legija91
BABUN
Smrtnikot
Vojnik122
Nikola32
KikoTE
Alvar
dzole
aleksandar talevski
beowulf
Momak od Gjorce
Profesionalec
Генерал
Зоран
SIG
Subzero
AlexGreat
25 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 30 ... 39  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty7/8/2013, 15:38

Полковник Орце Поповски е новиот декан на Воената академија „Генерал Михајло Апостолски“

Полковник Орце Поповски денеска на свечена седница на Наставно-научниот совет на Воената академија, во присуство на министерот за одбрана Талат Џафери ја презеде функцијата декан на Воената академија „Генерал Михајло Апостолски“.

Министерот Џафери ја нагласи подговеноста на МО да даде целосна поддршка за наставно-научниот кадар во Акадмеијата за да ги реализира сите обврски кои произлегуваат од Законот за воена академија.

Новиот декан Поповски пак вети дека ќе настојува Воената академија да се етаблира како високообразовна и научно-истражувачка установа со регионален карактер.

Според Џафери, суштинско е тоа што за разлика од поставеноста на Воената академија пред 2009 година, питомците сега се здобиваат покрај дипломата за армиски офицери и со цивилна, со што им се овозможува да се определат и за други професии.

- Во Законот за воена академија е предвидена и можноста за создавање кадри за потребите на Дирекцијата за заштита и спасување и Центарот за управување со кризи. Досега тие две институции ја немаат искористено таа можност за специфичните нивни кадри да ги школуваат во Воената академија, изјави по примопредавањето на функцијата министерот Џафери и ги повика овие институции да ја искористат дадената можност и да пријават кандидати за нивните потреби, за школување во цивилниот систем на Воената академија.

Деканот Поповски заблагодарувајќи им се на сите кои помогнаа во 2009 година Воената академија да се рестартира, истакна дека академија со несмален интензитет продолжува да ги извршува основните функции и стратешки зацртани цели, пред се подигањето на квалитетот на образовниот процес.

- Имам повеќе приоритети, кои се произлезени од анализите и самоевалуациите правени во Воената академија во изминатите години. Пред се, мора да се подигне квалитетот и на наставно-научните кадри, но и на наставно-образовните програми, како и да се зајакне меѓународната соработка, особено во делот на летниот кампус во кој учествуваат многу држави со свои студенти и питомци, рече деканот Поповски.
http://a1on.mk/wordpress/archives/189256

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty7/8/2013, 15:44

Ја полнат со мамини и татини синчиња и рамковни кабриолети, па после бараа квалитетен кадар кој професионално и посветено ќе си ги извршува обврските и својата должност кон татковината... Епа нема. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty7/8/2013, 17:38

Prof Orce go pamtam od civilen fakultet koga on magistriashe, jas diplomirav i zatoa ne vo red da se pishuva shto ne se znae.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty20/8/2013, 11:47

Ај да ви се пофалам,денеска ми се јавиа од ВА,и ми кажаа дека утре треба да идам на лекарски преглед во Воена Болница...се надевам дека ке го поминам,па подоцна и физичките проверки,па со господ напред ќе станам питимец на ВА...
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty20/8/2013, 12:00

Со среќа! Smile 

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty20/8/2013, 12:04

Alvar напиша:
Со среќа! Smile 
Фала,Ќе ми треба Very Happy 
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty20/8/2013, 13:02

Со среќа Момак.Very Happy 
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty20/8/2013, 13:55

Со среќа Mомак jupii
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty20/8/2013, 14:32

И од мене .jupii ziveli 
Вратете се на почетокот Go down
Vojnik122




Број на мислења : 9

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty21/8/2013, 18:33

Momak od Gjorce напиша:
Ај да ви се пофалам,денеска ми се јавиа од ВА,и ми кажаа дека утре треба да идам на лекарски преглед во Воена Болница...се надевам дека ке го поминам,па подоцна и физичките проверки,па со господ напред ќе станам питимец на ВА...

Со среќа но биди спремен на разочарување (буквално и метафорично од она што ќе го видиш),мене ме оборија вчера и затоа ти кажувам,прво се разочарав што не влегов а второ поминаја деца што по никоја цена не смеат да пројдат И ТОА НА ПСИХИЧКИ тестови но за жал тоа е,последиците ќе се видат некогаш кога НЕ ДАЈ БОЖЕ а сигурно ќе почне повторно војна и сите оние психофизички (не)способни кадри кои произглегле од оваа воена академија ќе треба да ја бранат државата.. уште еднаш со среќа Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 21 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воената Академија на АРМ - дискусија
Вратете се на почетокот 
Страна 21 of 39Отиди на страна : Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 30 ... 39  Next
 Similar topics
-
» Фото:Воената Академија низ историјата
» Тероризам - дискусија
» Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност
» Топ 10 најмоќни армии на светот - дискусија

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Образовни институции на безбедносните сили-
Отиди до: