Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Воената Академија на АРМ - дискусија

Go down 
+21
JKD
kralimarko
assasian
IgorM
Legija91
BABUN
Smrtnikot
Vojnik122
Nikola32
KikoTE
Alvar
dzole
aleksandar talevski
beowulf
Momak od Gjorce
Profesionalec
Генерал
Зоран
SIG
Subzero
AlexGreat
25 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 25 ... 39  Next
АвторПорака
Subzero

Subzero


Број на мислења : 213

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty24/9/2012, 17:49

KikoTE напиша:
Ако не ти е тешко и ако знаеш да ми кажеш што спаѓа во таа обука на вода односно пливање,и кои смреови ги има на ВА,ете јас знам Воздухопловство,Балистика,други Very Happy?

ЕВЕ ГИ КИКО. КАКО ШТО ВЕТИВ Very Happy ќе ти ги кажам и родовите и насоките Wink

-За птимците од родовите: пешадија, артилерија, оклопно-механизирани единици о артилериско-ракетни единици за противвоздушна одбрана,
се избира насоката-УПРАВУВАЊЕ СО РЕСУРСИ

-За питомците од родовите: врски, атомско-биолошка и хемиска заштита, инжинерија, авијација и воздушно набљудување, јавивање и наведување,
се избираат следните насоки:

-род врски: ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ ВО ОДБРАНБЕНО ЗАШТИТНИ СИСТЕМИ
-род атомско-биолошка и хемиска заштита: НУКЛЕАРНО ХЕМИСКО-БИОЛОШКА ЗАШТИТА
-род инжинерија: НИСКОГРАДБА
-род авијација: ПИЛОТ
-род воздушно набљудување јавување и наведување: КОНТРОЛА НА ВОЗДУШНИОТ ПРОСТОР

Еве ти и ако бидеш студент на управување со кризи и заштита и спасување. Таму се избира насоката КРИЗЕН МЕНАЏМЕНТ, ЗАШТИТА И СПАСУВАЊЕ

Ако те интересираат и предметите од прва година(прв, втор, трет.....) семестар да ти ги кажам? Very Happy





______________________
ARM MOJ VISTINSKI DOM!
Вратете се на почетокот Go down
KikoTE

KikoTE


Број на мислења : 35

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty25/9/2012, 13:18

Хехе е ти благодарам многу Suzbzero Very Happy само кратко,ако сакам пример да учам род Пешадија треба да изберам УПРАВУВАЊЕ СО РЕСУРСИ така Very Happy? не сум баш упатен за академијава па мора детално да се распрашувам Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Subzero

Subzero


Број на мислења : 213

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty25/9/2012, 14:06

KikoTE напиша:
Хехе е ти благодарам многу Suzbzero Very Happy само кратко,ако сакам пример да учам род Пешадија треба да изберам УПРАВУВАЊЕ СО РЕСУРСИ така Very Happy? не сум баш упатен за академијава па мора детално да се распрашувам Very Happy

Точно така Very Happy Ти слободно прашувај што и да треба, ако можиме ќе објасниме Very Happy

______________________
ARM MOJ VISTINSKI DOM!
Вратете се на почетокот Go down
KikoTE

KikoTE


Број на мислења : 35

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty25/9/2012, 15:18

Бидејќи спомна за предмети од семестари АКО САКАШ не е задолжително можеш да ги напишеш предметите од овие што ги знаеш но и без тоа јас сум ти секако благодарен бидејќи дознав тоа што ме интересираше Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Subzero

Subzero


Број на мислења : 213

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty25/9/2012, 16:19

Океј...... Нема потреба од благодарност. Јас сум среќен кога можам да помогнам Laughing Laughing

Имаш осум семестри. Годишно по два семестри.
Прв семестар, прва година.

Редовни:

-Математика 1
-Физика
-Уставно право со политички системи
-Социологија
-Информатика
-Англиски Јазик 1
-Фузичко образованије 1
- Изборен предмет (Избираш само еден)1-Вооружување со теорија и практика на гаѓање, 2-Ракување со материјачно технички средства


Втор Семестар

Редовни:


-Математика
-Основи на национална безбедност
-Применета географија со топологијa
-Организација и менаџмент
-Воена псохологија
-Англиски јазик 1
-Физичко образование 1
-Изборен предмет (само еден) 1. Општа тактика 1. 2-Екологија, еко-хазард,заштита на животната средина и просторно планирање.


Пошто спомна нешто балистика и пливање.
Балистика е изборен предмет кој се учи во трета и четврта година на родовите:Пешадија , артилерија, АРЕ за ПВО и ОМЕ.
А пливањето е во физичката обука , летен семестар, поточно четврт семестар во втора година.

Very Happy Е тоа е тоа ако сакаш да прашаш уште нешто слободно Very Happy

______________________
ARM MOJ VISTINSKI DOM!
Вратете се на почетокот Go down
KikoTE

KikoTE


Број на мислења : 35

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty25/9/2012, 17:29

Хехе ако ја сепак морам да се заблагодарам,во главно тоа е се за сеа што ме интересираше Very Happy на некои форуми како Кајгана читам дека дисциплината е на прво место и тоа е законот таму,ако си дисциплиниран дека може да ти ''прогледаат низ прсти''.Ова е констатација споделена од тој форум а колку е точно не знам но сепак со дисциплина сум немал никогаш проблем Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Subzero

Subzero


Број на мислења : 213

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty25/9/2012, 18:07

KikoTE напиша:
Хехе ако ја сепак морам да се заблагодарам,во главно тоа е се за сеа што ме интересираше Very Happy на некои форуми како Кајгана читам дека дисциплината е на прво место и тоа е законот таму,ако си дисциплиниран дека може да ти ''прогледаат низ прсти''.Ова е констатација споделена од тој форум а колку е точно не знам но сепак со дисциплина сум немал никогаш проблем Very Happy

Једино нешто тешко на ВА е да те примаат, а ако те примаат, другото се ќе пројде Very Happy

______________________
ARM MOJ VISTINSKI DOM!
Вратете се на почетокот Go down
KikoTE

KikoTE


Број на мислења : 35

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty25/9/2012, 18:12

Да да Smile
Вратете се на почетокот Go down
Subzero

Subzero


Број на мислења : 213

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty30/9/2012, 18:45

Утре, на 1.10.2012 питомците на Воената академија Генерал Михаило Апостолски ќе дадат свечена загклетва.

______________________
ARM MOJ VISTINSKI DOM!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty1/10/2012, 14:11

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Image1

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Image1

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Image1

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Image1

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Image1

Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Image1
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воената Академија на АРМ - дискусија   Воената Академија на АРМ - дискусија - Page 12 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воената Академија на АРМ - дискусија
Вратете се на почетокот 
Страна 12 of 39Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 25 ... 39  Next
 Similar topics
-
» Фото:Воената Академија низ историјата
» Тероризам - дискусија
» Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност
» Топ 10 најмоќни армии на светот - дискусија

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Образовни институции на безбедносните сили-
Отиди до: