ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Лесно преносливи ПВО ракетни системи

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    13/11/2011, 00:44

AlexGreat напиша:
а што се однесува до дометот,мислам дека двете имаат 5км, и 2.5 по висина.

На странава можеш да ги видиш основните карактеристики на овие ПВО системи...кај што пишува Comparison chart to other MANPADS... Smile Smile

http://en.wikipedia.org/wiki/FIM-92_Stinger
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    13/11/2011, 00:53

Е сега ме интересира ова:

кај типот на боевата глава и кај Иглите и Стрелите пишува : Directed-energy
blast fragmentation , а кај Стингерот : Annular blast fragmentation , што е разликава..што значи ова Annular?

Исто така Иглата е за 50м/с побрза од Стингеров..во другово навистина Стингеров бил супериорен, дури 8км домет! Shocked

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    13/11/2011, 20:46

AlexGreat напиша:
Е сега ме интересира ова:

кај типот на боевата глава и кај Иглите и Стрелите пишува : Directed-energy
blast fragmentation , а кај Стингерот : Annular blast fragmentation , што е разликава..што значи ова Annular?

Исто така Иглата е за 50м/с побрза од Стингеров..во другово навистина Стингеров бил супериорен, дури 8км домет! Shocked

Ако убаво го разбрав текстот,се работи за моментот на експлозијата,Стингерот формира кружна експлозија во одреден радиус(што значи ако ја  промаши челта пак може да и нанесе голема штета) а на oстанативе ПВО системи енергијата од експлозија е дирекна(нешто слично како кај  ракетите на ПО системите,има многу видеа на интернет каде може да се види дека овие ПВО системи лесно ја промашуваат целта,а со самото  тоа не нанесува никаква штета на леталото)...Еве уште еден докас во однос кој е подобар ПВО систем,и зошто сметам дека  Стингерот е најдовар во оваа конкуренција... Very Happy

Видеово е од воената вежба Предизвик што беше на Криволак,приметија 2-та група на стрелци,и ке видиш дека лесно ја промаши целта а ракетата не се уништи во близина на целта за да нанесе поголеми последици на леталото...
Последната промена е направена од Momak od Gjorce на 10/2/2012, 23:26. Мислењето е променето 4 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    13/11/2011, 21:10

Тачка напиша:
Nekade imam citano oti Strelata bila najosetliva na toplina,poveke od Iglata, no isto mislam deka Iglata e najsuperioren portabl PVO sistem denes.

И е нај осетлива,ама тоа ја прави послаба од Иглата поради тоа што,ракетата оди кон топлите делови на леталото односно моторот на леталото,и во моментот кога се исврлаат оние топлотни мамци(ИЦ мамци),ракетата се пренасочува кон нив затоо што тие се со многу поголема топлина од топлината на моторот,и така ја промашува целта(метата)...и затоа најновта модернизација на Стрела-10,е со ракети(системи) Игла-С... Smile
Вратете се на почетокот Go down
Desperado

Desperado

Број на мислења : 70

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    14/11/2011, 15:14

Убаво објасна другар, браво! Smile

Јас пак сакам да знам дали европскиве земји имат некој свој пренслив ПВО систем?
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    14/11/2011, 15:58

Desperado напиша:
Убаво објасна другар, браво! Smile

Јас пак сакам да знам дали европскиве земји имат некој свој пренслив ПВО систем?

Овде од прилика ги има сите лесно преносливи ПВО системи,и земјите од кај што потекнуваат...кај Missile models... Smile
http://en.wikipedia.org/wiki/Man-portable_air-defense_systems
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    18/3/2012, 14:18

Samo edna maaaaaaaala "korekcija" od moja strana, dokolku se razbira mi dozvolite... Wink

Imeno, nikogash ne sum tvrdel (kako shto toa veruvam beshe celosno nenamerno - no i pogreshno preneseno vo postov) deka Igla-1S (ili ona shto popularno - mada ne i oficijalno, se narekuva "Super-Igla") - e (citiram) "najdobar" - od deneshnite prenosni portabl protiv-vozdushni raketni sistemi so mal dostrel (MANPAD)....samo imam napomenato, deka lichno smetam deka istiot po svoite performansi i mozhnosti e EDEN od najdobrite slichni sistemi vo svojata klasa deneska (shto ako go komparirate so drugite sovremeni slichni modeli vo negovata klasa deneska - bar vo segmentot na generalnite performansi - e i jasno voochlivo)....samo toa, a ne deka smetam deka istiot e "naj-naj"...nikogash za nitu eden vooruzhen odnosno borben sistem ne sum smetal deka e "naj-naj"....za nekoj mozhe da se kazhe deka e megju podobrite - no nikogash ne i najdobar od site....premnogu krucijalni i razlichno divergirani faktori se sekogash vo prashanje...Se nadevam, ne zamerate na "korekcijava".... Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    18/3/2012, 15:12

Како не би ти дозволиле Iko,добродојде и се надевам ке се дружиме и на овој Форум...


Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    18/3/2012, 15:20

Blagodaram druzhe!

Dechki, dali mozhe edna opshta molba (koja sovrsheno dobro znam deka zastranuva od pravilata na forumov, kako i temata na postov, no sepak bi ja iskazhal) - vo odnos na toa da chisto zaradi mojata profesionalna deformacija da daleku pobrzo i pospretno kucam vo latinichen namesto kirilichen font - da istiot go koristam i ovde na forumov (kako shto toa, kako shto vi e dobro poznato - go pravam i na MAF kade istoto mi e odobreno)?

Ednostavno kazhano (i isto sovrsheno dobro znam deka ne e nekoe opravduvanje - no e potpolna vistina) - daleku polesno mi e taka....dokolku pak da napomenam...ne zamerate.... ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    18/3/2012, 15:34

Правила како правила некогаш ги почитуваме но некогаш и ние ги прекршуваме,нема промашај друже уживај,не пишуваш на кинески па да не те разбереме,но ете би било добро кога би ги се држеле до нив но не е морално и нема љутиш...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    

Вратете се на почетокот Go down
 
Лесно преносливи ПВО ракетни системи
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 10Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: ПВО системи-
Отиди до: