ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Лесно преносливи ПВО ракетни системи

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    23/10/2011, 23:44

Лесно преносливи ПВО ракетни системи,овие системи се наменети за уништување на цели во воздушниот простор на мали височини.


Последната промена е направена од Momak od Gjorce на 24/10/2011, 13:46. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    24/10/2011, 00:03

Momak od Gjorce напиша:
Лесно преносливи ПВО ракетни системи,овие системи се наменети за уништување на цели во воздушниот простор на ниски височини.

Епа тие се многу опасни особено за земја која не можи да се дозволи по скапи системи за повискои далечини, иако се со ограничена висина на дејство, сепак можат да бидат смртоносни за хеликоптери или ниско летачки авиони и на тој начин да му ослабиш силата на непријателот во смисла на неможност да транспортира преку воздух свежи сили или материјали таков пример ние војната во авганистан кога Советите иако имаја еве да речиме ласерски бомби сепак овие бомби неможат да дадат подршка особено кога се борите на блиски далечени, тогаш иди су-25 или ми -24, но и тие се ранливи на воздушен оган од овие ЛППВО системи.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    24/10/2011, 00:33

Лесен преносен ракетен систем „Игла“Се користи за противвоздушна одбрана на единици и обијекти на теритиријата од напад на цели од воздух на мали височини.

Карактеристики:

Борбен комплет на тимот - 6 ракети
Максимален домет на уништување на цели:
Во долет:
-млазни авиони 2000 метри
-клипни авиони и хелихоптери 3000 метри
Во одлет:
-млазни авиони 2500 метри
-клипни авиони и хелихоптери 3500 метриМинимална висина на уништување цели 10 метри
Максимален параметар во уништување цели:
-Во долет 2500 метри
-Во одлет 3000 метри
Брзина на цели кој се уништуваат:
-Во долет 360 метри/секунда
-Во одлет 320 метри/секунда
Време на преминување од маршевска во борбена положба 13 секунди
Дијапозон на работни температури од -44°C до +55°C
Тежина на системот:
-Во борбена положба 18 Кг
-Во маршервска положба(со единечен комплет РАП) 20,5 КгКарактеристики на ракетата 9М39М

-Калибар 72,2 мм
-Тежина 10,6 Кг
-Средна бзина во лет 570 метри/секунда
-Метот на наведување Пропорционално приближување
-Систен на управување Едноканален
-Тип на глава за само наведување Топлотно следечка(пасивна)
-Максимален агол на следење на ГСН 28 степениСостав на тимот „ИГЛА“
-Тимот на ИГЛА го сочинуваат 2-ца послужитела (командир-стрелец и возач)Последната промена е направена од Momak od Gjorce на 25/10/2011, 13:23. Мислењето е променето 3 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    24/10/2011, 01:06

Лесен преносен ракетен систем „Стрела-2“Карактеристики:

Должина 1,43 метри
Калибар 72 мм
Тежина на системот:
-Во борбена положба 15 Кг
Максимална висина на летање:
-Стрела-2 50-1500 метри
-Стрела-2M 50-2300m
Брзина на ракетата во лет:
-Стрела-2 430 метри/секунда
-Стрела-2M 500 метри/секундаКарактеристики на ракетата:

-Тежина на ракетата 9,8 Кг
Максимален параметар во уништување цели:
-Стрела 2 3700 метри
-Стрела 2М 4200 метри
Тежина на боевата глава 1,15 Кг
-Тип на глава за само наведување топлотно следечка
Доколку ракетата ја промаши целта таа сама се уништува за време од 14-17 секундиПоследната промена е направена од Momak od Gjorce на 24/10/2011, 13:51. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Тачка

Тачка

Број на мислења : 48

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    24/10/2011, 07:27

Дали имате информации за Стингерот? И какви ЛППВО системи,и колку, поседува РМ?

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    24/10/2011, 13:15

Тачка напиша:
Дали имате информации за Стингерот? И какви ЛППВО системи,и колку, поседува РМ?


Ke има информации и за стингерот...и за други...а за тоа што има АРМ има посебна тема...
http://odbrana.forumotion.org/t29-topic
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    25/10/2011, 13:22

Лесен преносен ракетен систем „Стингер Фим-92“Лесен за носење и лесен за ракување,Стингер ФИМ-92 е пасивно земја-воздух ПВО сретство,се истрелува од пределот на рамото,со него управува еден оператор.Произведен е во САД во 1978 година,но во сериско произвоцво почнал да се произведува во 1981 година,а се користи во повеќе од 30 земји низ светот.Со овој ПВО систем досега има уништено повеке од 270 авиони.Карактеристики:

Должина 1,52 метри
Тежина на системот:
-Во борбена положба 14,3 Кг
-Во маршервска положба 15,2 Кг
Максимален параметар во уништување цели:
-8000 метри
Минимален параметар во уништување цели:
-20 сантиметри
Останати модели на Стингер:
ФИМ-92A, ФИМ-92Б, ФИМ-92Ц, ФИМ-92Д, ФИМ-92ГКарактеристики на ракетата:

Калибар 70 мм
Тежина на ракетата 10,1 Кг
Тежина на боевата глава 2-3 Кг
Брзина на ракетата во лет:
-Во долет 700 метри/секунди
-Во одлет 750 метри/секунди
Тип на глава за само наведување:
-Инфрацрвено самонаведувањеПоследната промена е направена од Momak od Gjorce на 13/11/2011, 00:16. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Тачка

Тачка

Број на мислења : 48

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    26/10/2011, 08:35

имаше во Штит прилог за „Бодежот на иглата„ Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    12/11/2011, 23:23

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    12/11/2011, 23:25

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    

Вратете се на почетокот Go down
 
Лесно преносливи ПВО ракетни системи
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 10Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: ПВО системи-
Отиди до: