ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Лесно преносливи ПВО ракетни системи

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
Profesionalec

Profesionalec

Број на мислења : 149

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    12/11/2011, 23:33

По вас, што е подобро, Стингерот или Иглата во најнови верзии? Знам дека има Игла-1С тоа е како Супер Игла нели? А од Стингерот има некоја понова верзија?

_________________
Don't underestimate your enemy!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    12/11/2011, 23:47

Profesionalec напиша:
По вас, што е подобро, Стингерот или Иглата во најнови верзии? Знам дека има Игла-1С тоа е како Супер Игла нели? А од Стингерот има некоја понова верзија?

Дефинитифно Стингер,најновата верзија на Игла се вика Игла-С (не е баш нова,произведена е во 2004 година),мислам дека нема понова верзија на Стингер... Smile

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    13/11/2011, 00:04

Лесен преносен ракетен систем „Игла-С“Карактеристики:

-Тежина во борбена позиција: 19 Кг
-Teжина на ракета: 11,7 Кг
-Тежина на боева глава: 2,5 Кг
-Тип на глава за само наведување: Топлотно следечка(пасивна)
-Должина: 1,63 метри-Максимален домет: 6000 метри
-Минимален домет: 500 метри
Брзина на цели кој се уништуваат:
-Во долет 400 метри/секунда
-Во одлет 320 метри/секунда

Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    13/11/2011, 00:08

Момак, мислам дека Ико имаше објаснато на МАФ, дека Игла-1С ми се чини ја викаат Супер Игла и дека од лесно пренослививе ПВО е најдобра..а ако Стингер нема понова извадено тогаш зошто према тебе е најдобра? Јас мислам дека Иглата е..а и Стингер сигурно има понова верзија од таа што ја користеа талибаните во Авганистан Smile

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    13/11/2011, 00:18

AlexGreat напиша:
Момак, мислам дека Ико имаше објаснато на МАФ, дека Игла-1С ми се чини ја викаат Супер Игла и дела од лесно пренослививе ПВО е најдобра..а ако Стингер нема понова извадено тогаш зошто према тебе е најдобра? Јас мислам дека Иглата е..а и Стингер сигурно има понова верзија од таа што ја користеа талибаните во Авганистан Smile

Само погледни ги карактеристиките на Иглата,Стингерот и Стрелата и се ке ти биде јасно...Стингерот е најлесен,има најголем домет на дејствување,типот на боевата глава за само наведување не е топлотно следечка,туку инфрацрвено самонаведувачка,што е далеку подобра...и.т.н.... Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Тачка

Тачка

Број на мислења : 48

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    13/11/2011, 00:21

Nekade imam citano oti Strelata bila najosetliva na toplina,poveke od Iglata, no isto mislam deka Iglata e najsuperioren portabl PVO sistem denes.
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    13/11/2011, 00:23

Momak od Gjorce напиша:
AlexGreat напиша:
Момак, мислам дека Ико имаше објаснато на МАФ, дека Игла-1С ми се чини ја викаат Супер Игла и дела од лесно пренослививе ПВО е најдобра..а ако Стингер нема понова извадено тогаш зошто према тебе е најдобра? Јас мислам дека Иглата е..а и Стингер сигурно има понова верзија од таа што ја користеа талибаните во Авганистан Smile

Само погледни ги карактеристиките на Иглата,Стингерот и Стрелата и се ке ти биде јасно...Стингерот е најлесен,има најголем домет на дејствување,типот на боевата глава за само наведување не е топлотно следечка,туку инфрацрвено самонаведувачка,што е далеку подобра...и.т.н.... Very Happy

Друже, зошто мислиш дека ИЦ самонаведувачката е подобра од топлотно следечката?

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10306

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    13/11/2011, 00:32

AlexGreat напиша:

Друже, зошто мислиш дека ИЦ самонаведувачката е подобра од топлотно следечката?

Затоа што ракетите кој имаат топлотно следечка боева глава можат полесно да се неутрализираат(пренасочат),со испуштање на оние топлотни мамци кој се прикачени на леталото...

Мислев на овие топлотни мамци,незнам како правилно се викаат...

Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    13/11/2011, 00:40

ИЦ мамци или chaff flayers ... а ИЦ наведуваната неможе да се избегне со некое помошно средство или уред на авионот?

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    13/11/2011, 00:41

а што се однесува до дометот,мислам дека двете имаат 5км, и 2.5 по висина.

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Лесно преносливи ПВО ракетни системи    

Вратете се на почетокот Go down
 
Лесно преносливи ПВО ракетни системи
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 10Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: ПВО системи-
Отиди до: