Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Борбени ножеви

Go down 
+20
Зоран
eMilanist
Smrtnikot
alexmkd
Legija91
Goran Apostoloski
avgvstvs
beowulf
Alvar
Генерал
Cistac
Momak od Gjorce
tonin
meth
Волчко
viktor555
SIG
shady3
Profesionalec
AlexGreat
24 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 25 ... 31  Next
АвторПорака
SIG

SIG


Број на мислења : 6109

Борбени ножеви - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 20 Empty13/9/2013, 19:35

Legija91 напиша:
Значи не сум по вечериња со нож да се разбереме.Не сум баш за во природа, идам ама не толку често, е сеа мене ми е да ми се најде, а и коа одам во природа да го користам, го погледнав малку видеото, ја нема да праам ни 5 % од тоа малтретирање, и не сум баш за некој огромен нож, искрено да ти кажам ми го смени мислењево со швајчарчето пошто коа ми текне имав добри времиња и јас со мојот.Така да мислам дека ке идам со швајчарчето.За глокот незнам некако око не ми го фака.Затоа ке си идам со швиц, секако во наредните 2-3 недели нема да го купам, сакам уште малку да поразгледам. Инаку во СК има ли од каде да се купи ?
Ако сакаш нож кој ке ти се најде во секоја ситуација а кој ќе можеш стално да го носиш со тебе и нема да ти смета, а и никој нема да знае дека воопшто имаш и нож, и отворач за шишиња (и вина), и штрафцигер, и отварач на конзерви и нож и пила.

Сето тоа го имаш во црниот швајцарец кој ти го покажав.

Битола има во една продавница кога го купував мојов цената беше иста мислам заетоа ти велам 1600 денари. Тогаш се мислев, но ножиците пресудија..Smile 

Ако си ЗА тогаш можеме да се договориме и околу тоа како да ми пратиш пари, дали преку бус или некако јас ќе го купам и ќе ти го пратам назад од кај што си. Преку ПП за тие работи.

Јас сум многу загреа и првата прилика кога ќе имам пари ќе купам такво кое е малку поголемо од моево, конкретно ова.



Инаку еве ти пример како и колку е издржлив швајцарецот и како може да ти се најде во природа.



P.S Овој црниот е поголем од овој на видеото што значи и поефикасен за некои работи. Ако не ти треба за навистина екстремни работи јас во секое време би одел со викторинокс.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6109

Борбени ножеви - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 20 Empty13/9/2013, 19:37

Alvar напиша:
Alvar напиша:
Ножеви со фиксно сечиво со добар квалитет и со добра цена има(ше) во HUBO. Од шведско производство, со разни големини и видови на сечиво... од градинарски па се до универзални кој можат да се користат за се и сешто. Не ми текнува на фирмата... можеби беа Fallkniven?
Не биле Fallkniven туку Morakniv. Претходно некој на оваа тема имаше пишано дека купил од нив па го најдов постот.
Цените им беа од 350 до 700 денари.
http://www.moraofsweden.se/products/construction
Инаку во Скопје имаше порано голем избор на Victorinox и Wenger ножиња, ја имаше во 3-4 дуќани речиси комплетната програма... од најмалите со минијатурно сечиво и чепкалка до оние големите мулти-тул со сет штрафцигери, но во последно време ги снема.
Fallkniven брат имаат изгор цени..

Инаку овие ножеви кои ги постиравте мене некако не ми се за во природа..повеќе ми изгледаа како куњски ножеви за месо, салата и тие работи, не навлегувајќи во дискусија за нивниот квалитет во кој не се сомневам.Smile 
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Борбени ножеви - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 20 Empty13/9/2013, 19:43

Frogfoot напиша:
Fallkniven брат имаат изгор цени..
Да, од 120-130$ нагоре.. не се ефтини, иако има каде каде поскапи. Но се затоа екстремно квалитетни и издржливи, дефинитивно би сакал да поседувам еден А1. Smile 

Frogfoot напиша:
Инаку овие ножеви кои ги постиравте мене некако не ми се за во природа..повеќе ми изгледаа како куњски ножеви за месо, салата и тие работи, не навлегувајќи во дискусија за нивниот квалитет во кој не се сомневам. Smile 
Laughing Да, така некако изгледаат, но дефинитивно не се кујнски. Направени се да бидат што поефтини а сепак функционални. Баш алатка.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Борбени ножеви - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 20 Empty13/9/2013, 19:44

Legija91 напиша:
Фала ви за советиве, ама сепак ке го послушам алвар, со швицарскиот ке одам.
Ааааа... тоа на Frogfoot треба да му се заблагодариш. На негова воденица тргна. Laughing 

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6109

Борбени ножеви - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 20 Empty13/9/2013, 19:48

Alvar напиша:
Frogfoot напиша:
Fallkniven брат имаат изгор цени..
Да, од 120-130$ нагоре.. не се ефтини, иако има каде каде поскапи. Но се затоа екстремно квалитетни и издржливи, дефинитивно би сакал да поседувам еден А1. Smile 

Frogfoot напиша:
Инаку овие ножеви кои ги постиравте мене некако не ми се за во природа..повеќе ми изгледаа како куњски ножеви за месо, салата и тие работи, не навлегувајќи во дискусија за нивниот квалитет во кој не се сомневам. Smile 
Laughing Да, така некако изгледаат, но дефинитивно не се кујнски. Направени се да бидат што поефтини а сепак функционални. Баш алатка.
Јас NL-1 или пак неговата „копија„ Cold Steel Recon Scout (од челик) . Е тоа е брат ултимејт нож, и за во природа и за во борба.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Борбени ножеви - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 20 Empty13/9/2013, 19:53


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6109

Борбени ножеви - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 20 Empty13/9/2013, 19:56

Тоа е тоа..момак за све.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Борбени ножеви - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 20 Empty16/9/2013, 15:42


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
alexmkd

alexmkd


Број на мислења : 122

Борбени ножеви - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 20 Empty29/9/2013, 19:56

прашав еден инспектор околу, ако порачаш преку интернет нож дали ке го застанат на царина или не , тој ми рече нема да има никаков проблем!
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

Борбени ножеви - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 20 Empty29/9/2013, 20:19

alexmkd напиша:
прашав еден инспектор околу, ако порачаш преку интернет нож дали ке го застанат на царина или не , тој ми рече нема да има никаков проблем!
Можеби... Ама сепак ми е малку чудно, бидејќи ножот спаѓа во ладно оружје и сепак може да се користи како орудие. Не знам, можеби...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Борбени ножеви - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 20 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Борбени ножеви
Вратете се на почетокот 
Страна 20 of 31Отиди на страна : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 25 ... 31  Next
 Similar topics
-
» Борбени хеликоптери
» Оклопни борбени возила
» Кинески борбени авиони
» Лесни борбени авиони - Пропелери
» Оклопни борбени возила - Колчари

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: