Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Борбени ножеви

Go down 
+20
Зоран
eMilanist
Smrtnikot
alexmkd
Legija91
Goran Apostoloski
avgvstvs
beowulf
Alvar
Генерал
Cistac
Momak od Gjorce
tonin
meth
Волчко
viktor555
SIG
shady3
Profesionalec
AlexGreat
24 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 25 ... 31  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Борбени ножеви - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 19 Empty13/9/2013, 18:08

Ја од Швицарски имам едно комбинирано ноже со скалпер на фирмата Шварцвулф,и задоволен сум до зега...незнам што пари иде кај нас зашто поклон ми е од пред две/три години...

овој модел...
http://www.schwarzwolf.com/en/product/schwarzwolf-cortar-red_89536/
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91


Број на мислења : 1330

Борбени ножеви - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 19 Empty13/9/2013, 18:13

Спремен сум да иам до 2000 .. пошто не ми се дава за нож повеке, имам планови да купам и тактички елек, и штитници.Затоа малце ке се почувам на ножот.Не ми беше од пазар швајцарчето, добро ме служеше признавам, инаку, дај објасни ми поубаво за ова твојот предлог, ако не те мрзи и ако сакаш во ПП да не шараме по темава.. Ако не те мрзи т.е. ziveli 

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10945

Борбени ножеви - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 19 Empty13/9/2013, 18:19

А треба и да си решиш за која намена ти е ножот. Дали ти треба нож со фиксно сечиво или не.
Ножеви со фиксно сечиво со добар квалитет и со добра цена има(ше) во HUBO. Од шведско производство, со разни големини и видови на сечиво... од градинарски па се до универзални кој можат да се користат за се и сешто. Не ми текнува на фирмата... можеби беа Fallkniven?

Преклопни ножеви има исто голем избор (за наши услови) и за различна цена. 700 денари за овие кинескиве ми изгледаат премногу искрено, побарај во продавнициве за спортска и ловна опрема, можеби ќе најдеш саглам нож за истата цена. 2500 за Gerber-от не би дал. Во продавницата за оружје во ТЦ Капиштец имаше на времето одличен Smith & Wesson борбен нож со пластична футрола која може да се носи околу врат, со танто врв за некој 1500-1600 денари. Не знам дали имаат сеуште. Victorinox или Wenger се секогаш добар избор за џепен нож. За 2000-2500 денари ми се чини дека можеш да најдеш и Leatherman мулти алат кој доаѓа со одлично сечило.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Борбени ножеви - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 19 Empty13/9/2013, 18:36

Немора на ПП, може и тука, за тоа е темава и други кои размислуваат во иднина да размислат.

Еве за каков нож ти зборувам..

Борбени ножеви - Page 19 Swiss-army-knife

Значи имаш варијации на тема..имаш разни можеби има пила можеби не.. но еве како што гледаш има поголемо сечиво и ракофат кој е поудобен за работа отколку тоа што го имам јас односно Huntsman-от.

Јас незнам колку одиш во природа и слично, но мислам дека како multitool подобар ти е швајцарецов за 1600 денари и повеќе ќе ти се најде отколку Герберот. Прво, можеш да го носиш кога сакаш дури и когаи злегуваш навечер пошто не е толку голем и може буквално во секоја сутиација да ти се најде. Јас го зедов мојот средината на август и немаш поим колку пати само ми се најде дури бев на одмор во следните 10тина дена. Значи има квалитетен челик, практичен е...абе тоа е фирма докажана со децении...значи неможеш да промашиш кај Викторинокс. Венгер ти е исто со швајцарски ножиња но неа ја купи Викторинокс иако се продаваат двата бренда и нема некоја разлика во квалитет.

Ако веќе ти треба нож со фиксно сечиво, како што е Герберот тогаш ти велам...додај уште 500 денари и купи Глок. Према она што го гледав на јутуб а ги поставив и линковите тука го сменив мислењето за „фуш„ нож. Навистина е издржлив и она што ми се свиѓа е со рамно сечиво односно нема пила како Герберот која само ти одзема место од главното сечило а незнам за што би ти служела. Башка Глокот има пила (која не е којзнае колку ефикасна) но на горната страна со што долното сечиво ти е слободно за работа.

Ти препорачувам да го видиш тоа видеото од 1 саат што е долго за Глокот што го поставив, можеш и со прескокнување но да видиш какво малтретирање на ножот е тоа, и пукна, секако како што пукна и Chris Reeve, но Глоков се покажа доста поцврст од него и сигурно нема да го малтретираш така што е во видеото. Погледни да видиш за што зборувам..

Ако веќе даваш до 2000... или земи швајцарец за 1600 (колку што беше Битола кога го купив мојот) или собери уште 500 денари и купи си Глок.

Ако те интересира уште нешто кажи...
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91


Број на мислења : 1330

Борбени ножеви - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 19 Empty13/9/2013, 18:48

Значи не сум по вечериња со нож да се разбереме.Не сум баш за во природа, идам ама не толку често, е сеа мене ми е да ми се најде, а и коа одам во природа да го користам, го погледнав малку видеото, ја нема да праам ни 5 % од тоа малтретирање, и не сум баш за некој огромен нож, искрено да ти кажам ми го смени мислењево со швајчарчето пошто коа ми текне имав добри времиња и јас со мојот.Така да мислам дека ке идам со швајчарчето.За глокот незнам некако око не ми го фака.Затоа ке си идам со швиц, секако во наредните 2-3 недели нема да го купам, сакам уште малку да поразгледам. Инаку во СК има ли од каде да се купи ?

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10945

Борбени ножеви - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 19 Empty13/9/2013, 18:53

Alvar напиша:
Ножеви со фиксно сечиво со добар квалитет и со добра цена има(ше) во HUBO. Од шведско производство, со разни големини и видови на сечиво... од градинарски па се до универзални кој можат да се користат за се и сешто. Не ми текнува на фирмата... можеби беа Fallkniven?
Не биле Fallkniven туку Morakniv. Претходно некој на оваа тема имаше пишано дека купил од нив па го најдов постот.
Цените им беа од 350 до 700 денари.
http://www.moraofsweden.se/products/construction
Инаку во Скопје имаше порано голем избор на Victorinox и Wenger ножиња, ја имаше во 3-4 дуќани речиси комплетната програма... од најмалите со минијатурно сечиво и чепкалка до оние големите мулти-тул со сет штрафцигери, но во последно време ги снема.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91


Број на мислења : 1330

Борбени ножеви - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 19 Empty13/9/2013, 18:55


______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10945

Борбени ножеви - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 19 Empty13/9/2013, 19:01

Ист ваков (со црна гумена дршка и сечиво од 15-тина цм) купи вујко ми и морам да кажам дека е БРИЧ!

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Борбени ножеви - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 19 Empty13/9/2013, 19:06

Најважно е прво да се одлучиш за што ќе го користиш. Ако го користиш како основен нож за кампирање каде што е потребно сечење на дрва сечење на јажиња итн. тогаш ти препорачувам да одбереш некој со поголемо сечило и потешка рачка. Овие маливе ноженца може да ги користиш за пофини работи при јадење, сечење конци итн.

Најдобро е да си направиш математика и да си обезбедиш два ножа, еден голем со статично сечило и еден џепен со преклопно сечило.

За квалитетот секогаш може да се дискутира. Јас имам нож кој го купив од пазар за 500 денари пред 10 години и сеуште ме служи ( додуша малку покажа рѓа на сечивото ). Сакам да имам убав нож но сметам дека најпрво треба да направиме пресметка колку од неговиот капацитет ќе искористиме. Во Македонија не можеш да се најдеш во некоја екстремна ситуација па да ти треба којзнае колку квалитетен нож. И еден обичен пазарски нож верувај дека ќе заврши работа. Е сега на тебе останува да донесеш одлука. Се надевам дека помогнав.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91


Број на мислења : 1330

Борбени ножеви - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 19 Empty13/9/2013, 19:33

Фала ви за советиве, ама сепак ке го послушам алвар , со швицарскиот ке одам.Не ми е за екстремни услови, кажав повеке ми е за по дома , а понекогаш и за во природа, така да идам со Швајц.
Фала повторно ziveli 

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Борбени ножеви - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 19 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Борбени ножеви
Вратете се на почетокот 
Страна 19 of 31Отиди на страна : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 25 ... 31  Next
 Similar topics
-
» Борбени хеликоптери
» Оклопни борбени возила
» Кинески борбени авиони
» Лесни борбени авиони - Пропелери
» Оклопни борбени возила - Колчари

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: