Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Пиштоли и револвери

Go down 
+15
MISFIT
Alvar
Goust
Reigns
Korcula
Генерал
Zajcef
Macedonian Knight
ESN
Momak od Gjorce
SIG
Legija91
beowulf
Зоран
JKD
19 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 28 ... 53, 54, 55  Next
АвторПорака
ESN

ESN


Број на мислења : 1573

Пиштоли и револвери - Page 54 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 54 Empty26/1/2024, 23:36

Vanka555 напиша:
Neka e cestito, zemav glock 17ka 5gen, czto p10c najmnogu otpadna posto pukav vo kamnik ali posle 12-13 kursumi pocnuva rakata da boli pa duri od 20-30 mi izleze pliga...premnogu los/tvrd grip ili nezz kako da go objasnam a ne najdov ni edno review na internet nekoj da se zali za toa...
Ти си прв и единствениот што имам сретнато/прочитано да има такви резултати од П10. Очигледно имаш многу нежна рака хахахах Laughing . Јас со мојот имам испукано 1000 и нешто ситно,малце повеќе со тој во Камник,и за мене дефинитивно е пиштол што најубаво лежи во рака. Btw,нека е честито и многу куршуми да испукаш. Јас за чистење користам Brunox спреј и Balistol масло. Со Brunox-от ја шприцам цевката,оставам 15-20 минути да отстои па ја чистам со јажето што си го порачував од ebay. Додека за другите делови само со Balistol. А за користење и носење на пиштолот еве вака вика според законот. Не смееш на јавно место,под јавни места нема да се сметаат:превозни средства,балкони,тераси,дворови,столбишта,приватни имоти. Оружјето се превезува на таков начин на кој треба цевката да биде одвоена од затварачот,а ако не е тоа можно тогаш ја вадиш само рамката од пиштолот. Јас пиштолот го користам на стрелишта,го носам со мене на лов,и слободно си стрелам со него на моето приватно земјиште кое се наоѓа на една планина оддалечено околу 10км од населено место. На личен имот кој не е јавно место и се наоѓа надвор од населено место користи го слободно. Затоа што за да ти влезат на имотот и да ти направат контрола на оружјето им треба налог. Со налог слободно може да влезат и тогаш нека ти ја проверат дозволата и оружјето.

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ

gol_den_phantom69 and Vanka555 like this post

Вратете се на почетокот Go down
Vanka555




Број на мислења : 10

Пиштоли и револвери - Page 54 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 54 Empty27/1/2024, 01:00

Vi blagodaram na odgovorite, i jas se cudev za czto slusnav samo dobri komentari ali prvio pat bev sam da pukam vo kamnik i go osetiv problemot, pa otidov so trojca drugari, ne im se veruvase a i tie po 12 13 kursumi gi zabole rakata, a na 20-30 razlicni review na youtub so gleav i citav nikoj ne spomna za nesto takvo pa eve za nekoi koi sakaat da go kupat akonikat moznost prvo da go probat da ne im izleze istiot problem posto stvarno bese nezgodno...deckoto tamu mi rece premnogu sum go stiskal mada i glokot isto go stiskav pa nemav nikakvi problemi...dali moze da mi kazes so koj model na brunox ili ova portokalovoto, posto i ova i balistolot univerzalnoto se tri vo edno, cisti podmackuva i odrzava mada ne mi e problem da dadam uste nekoj denar za da bide epten vo top forma. Eve na ovoj link gledav imat na balistol nekolku vida pa i nekoi drugi brendovi:
https://www.magnumserbia.rs/sr/priborzaciscenje/ulja-i-sprejevi-131_2

Za zakonot go citav i jas mnogu pati za da go razberam no gledam ovde ima lugje koi mozebi imaat poveke iskustvo i moze da kazat kako odi primenata na zakonot vo praksa, posto kaj nas edno e sto pisuva a drugo e kako se primenuva zakonot vo praksa...sekako ne bi sakal da bidam na drugata strana od nego no spored ova na privaten imot nadvor od naseleno mesto ne bi trebalo da ima problem.. a da za samoodbrana ne daj boze da ti zatreba, ima milion primeri vo mkd kade lugjeto pogresno naebale, posleden taka sto pamtam bese dedoto sto pukase vo kradci pa imase protesti i za srekja go oslobodija covekot...
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Пиштоли и револвери - Page 54 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 54 Empty27/1/2024, 14:01

ESN напиша:
Јас пиштолот го користам на стрелишта,го носам со мене на лов,и слободно си стрелам со него на моето приватно земјиште кое се наоѓа на една планина оддалечено околу 10км од населено место. На личен имот кој не е јавно место и се наоѓа надвор од населено место користи го слободно. Затоа што за да ти влезат на имотот и да ти направат контрола на оружјето им треба налог. Со налог слободно може да влезат и тогаш нека ти ја проверат дозволата и оружјето.

Ова важи само за локални шериви што работат во МВР/АРМ или ги знаат пола луѓе у станица Very Happy Very Happy Very Happy

Не го наведувај чоекот на против законски дејствија
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1573

Пиштоли и револвери - Page 54 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 54 Empty27/1/2024, 21:53

Momak od Gjorce напиша:
ESN напиша:
Јас пиштолот го користам на стрелишта,го носам со мене на лов,и слободно си стрелам со него на моето приватно земјиште кое се наоѓа на една планина оддалечено околу 10км од населено место. На личен имот кој не е јавно место и се наоѓа надвор од населено место користи го слободно. Затоа што за да ти влезат на имотот и да ти направат контрола на оружјето им треба налог. Со налог слободно може да влезат и тогаш нека ти ја проверат дозволата и оружјето.

Ова важи само за локални шериви што работат во МВР/АРМ или ги знаат пола луѓе у станица Very Happy Very Happy Very Happy

Не го наведувај чоекот на против законски дејствија
На сопствен имот кој е надвор од населено место,значи по автоматизам не е јавно место може слободно да го користи пиштолот,тоест било кое оружје.

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1573

Пиштоли и револвери - Page 54 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 54 Empty27/1/2024, 21:54

Vanka555 напиша:
Vi blagodaram na odgovorite, i jas se cudev za czto slusnav samo dobri komentari ali prvio pat bev sam da pukam vo kamnik i go osetiv problemot, pa otidov so trojca drugari, ne im se veruvase a i tie po 12 13 kursumi gi zabole rakata, a na 20-30 razlicni review na youtub so gleav i citav nikoj ne spomna za nesto takvo pa eve za nekoi koi sakaat da go kupat akonikat moznost prvo da go probat da ne im izleze istiot problem posto stvarno bese nezgodno...deckoto tamu mi rece premnogu sum go stiskal mada i glokot isto go stiskav pa nemav nikakvi problemi...dali moze da mi kazes so koj model na brunox ili ova portokalovoto, posto i ova i balistolot univerzalnoto se tri vo edno, cisti podmackuva i odrzava mada ne mi e problem da dadam uste nekoj denar za da bide epten vo top forma. Eve na ovoj link gledav imat na balistol nekolku vida pa i nekoi drugi brendovi:
https://www.magnumserbia.rs/sr/priborzaciscenje/ulja-i-sprejevi-131_2

Za zakonot go citav i jas mnogu pati za da go razberam no gledam ovde ima lugje koi mozebi imaat poveke iskustvo i moze da kazat kako odi primenata na zakonot vo praksa, posto kaj nas edno e sto pisuva a drugo e kako se primenuva zakonot vo praksa...sekako ne bi sakal da bidam na drugata strana od nego no spored ova na privaten imot nadvor od naseleno mesto ne bi trebalo da ima problem.. a da za samoodbrana ne daj boze da ti zatreba, ima milion primeri vo mkd kade lugjeto pogresno naebale, posleden taka sto pamtam bese dedoto sto pukase vo kradci pa imase protesti i za srekja go oslobodija covekot...
Еве овој спреј од Brunox
Пиштоли и револвери - Page 54 BRUNOXwaffenpflege

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ

gol_den_phantom69 and Vanka555 like this post

Вратете се на почетокот Go down
Vanka555




Број на мислења : 10

Пиштоли и револвери - Page 54 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 54 Empty28/1/2024, 20:35

Ovoj sprej e za cistenje odrzavanje i zastita mozes mislam i samo ovoj da go koristis bez potoa da stavas balistol a eve edno interesno video:
https://youtu.be/wtBM7AM78jo?si=3uiKS8eAhuSaKkff
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Пиштоли и револвери - Page 54 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 54 Empty28/1/2024, 21:23

Не знам дали е достапен Дрнч-от на Застава кај нас.

https://oruzje.com/products/drnc
https://zastavaarmsusa.com/product/drnch/


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Vanka555




Број на мислења : 10

Пиштоли и револвери - Page 54 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 54 Empty28/1/2024, 22:39

Neznam dali go ima, srbite imat 5 10 strani za naracki kaj nas nema ni edna...nesto gledav edna nova no samo obleka imat objaveno:
https://modernhunting.mk/mk/

Vaka sea treba da ideme od prodavnica na prodavnica da se kupi eden sprej, na fb ima strani ali ne objavuvaat se sto imat.

Inaku drncot na vremeto e bil isklucivo za cistenje a posle toa se premackuvalo oruzjeto so maslo, sea ovoj e kao istiot no plus pravi i zastita i ne mora da se macka naknadno so drugo maslo, vo princip isto kako balistolot ili bronox.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Пиштоли и револвери - Page 54 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 54 Empty28/1/2024, 23:22

Има уште една нова продавница на fb, веројатно ќе имаат и дуќан наскоро во Св. Николе според контакт адресата.

https://www.facebook.com/elitehuntermk

______________________
Si vis pacem, para bellum

Vanka555 likes this post

Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1573

Пиштоли и револвери - Page 54 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 54 Empty29/1/2024, 22:07

Vanka555 напиша:
Ovoj sprej e za cistenje odrzavanje i zastita mozes mislam i samo ovoj da go koristis bez potoa da stavas balistol a eve edno interesno video:
https://youtu.be/wtBM7AM78jo?si=3uiKS8eAhuSaKkff
Да,со овој спреј можеш и да подмачкуваш и да чистиш,ама самиот спреј служи како WD 40. Да разјаде барутни наслаги,рѓа,па баш поради тоа го користам само за цевката,додека со балистолот ги премачкувам другите делови. Инаку за користење на пиштолот за самоодбрана сите знаеме каква е нашата држава во тој поглед,иако самата намена на краткото оружје е за одбрана/самоодбрана. Знам дека во случај ако го употребам ќе завршам во затвор,ама подобро неговата мајка да плаче отколку мојата. Така да тој другиот од спротивната страна ќе добие неколку hollow points во рок од 2-3 секунди.

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Пиштоли и револвери - Page 54 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 54 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Пиштоли и револвери
Вратете се на почетокот 
Страна 54 of 55Отиди на страна : Previous  1 ... 28 ... 53, 54, 55  Next
 Similar topics
-
» Пиштоли и револвери

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: