Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Пиштоли и револвери

Go down 
+15
MISFIT
Alvar
Goust
Reigns
Korcula
Генерал
Zajcef
Macedonian Knight
ESN
Momak od Gjorce
SIG
Legija91
beowulf
Зоран
JKD
19 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 28 ... 52, 53, 54, 55  Next
АвторПорака
ESN

ESN


Број на мислења : 1573

Пиштоли и револвери - Page 53 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 53 Empty29/12/2023, 21:47

М17 и М18 првата година кога ги воведоја во оперативна служба,први ги добија 101 падобранска. Пиштолите сами окинувааше,при паѓање пак сами окинувааше. Цели пратки ги враќааше тогаш во Сиг да ги преправат. Кратко кажано тиа два пиштола се покажаа катастрофално. Тогаш го избраа Сигот чисто само поради цената дека беше поефтин од Г19Х,ама тоа ги удри по нос и тоа убаво.

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
D21g




Број на мислења : 121

Пиштоли и револвери - Page 53 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 53 Empty4/1/2024, 14:08

Пиштоли и револвери - Page 53 Img_2014
Sig sauer m17 во служба на американската армија.
Вратете се на почетокот Go down
Macedonian Knight

Macedonian Knight


Број на мислења : 318

Пиштоли и револвери - Page 53 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 53 Empty4/1/2024, 14:59

Златна Берета 92ФС
Вратете се на почетокот Go down
Vanka555




Број на мислења : 10

Пиштоли и револвери - Page 53 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 53 Empty26/1/2024, 03:57

Neka e cestito, zemav glock 17ka 5gen, czto p10c najmnogu otpadna posto pukav vo kamnik ali posle 12-13 kursumi pocnuva rakata da boli pa duri od 20-30 mi izleze pliga...premnogu los/tvrd grip ili nezz kako da go objasnam a ne najdov ni edno review na internet nekoj da se zali za toa...

Alvar, Macedonian Knight and gol_den_phantom69 like this post

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Пиштоли и револвери - Page 53 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 53 Empty26/1/2024, 12:13

Добар избор, честито.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Пиштоли и револвери - Page 53 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 53 Empty26/1/2024, 13:50

Честито,убаво да те служу и слуша Very Happy

За 5ген. глок кружи еднен "заклучок" дека 19ка е по прецизна од 17та,иако е компакт варијанта,има ли некој пукано со двата па да каже лично искуство?
Вратете се на почетокот Go down
Vanka555




Број на мислења : 10

Пиштоли и револвери - Page 53 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 53 Empty26/1/2024, 16:28

Pa prvo se mislev za cz p10c i glock 19 ali nekako 17ka ta mi lezese poubavo pa toj go zemav...ali od site sto gi gledav steyr m9 mi bese praven kako za mojata raka, predobar balans...e sea imam nekolko prasanja ako moze vo vrska so cistenje i nosenje, go citav zakonot no bi sakal da ve prasam i vas..
1. Kako da go nosam pistolot so mene koga odam da pukam, jas mi stoi vo torbicka so izvadena ramka pozadi ili vo gepek da ne mi e na dofat na raka
2. Dali mozam da pukam, primer imam vila na ponikva pa vo dvorot ili blizu nea srede leto ili zima, mislam na lovna i von lovna sezona
3. Dali moze da se kupat nekako poveke od 200 kursumi godisno so nekoe posebno baranje, posto 150 veke ispukav haha
4. Koi sredstva se najdobri za cistenje, imam lovdziska puska ja cistam so balistol, sea pistolot go cistam so nego no bi sakal da zemam nekoi drugi sredstva ako se pokvalitetni i podobri za cistenje i odrzuvanje, gledav balistol ceramic e poskapo i balistol silicon za plasticna ramka pa i edno drugo imase samo za cefkite pak na balistol
5. Dali moze da se pukat kursumi za plaslivec so nego, neznam zosto bi no prodavacot mi rece deka mozele da ja ostetat cefkata
Вратете се на почетокот Go down
Macedonian Knight

Macedonian Knight


Број на мислења : 318

Пиштоли и револвери - Page 53 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 53 Empty26/1/2024, 18:17

Да пукаш со куршуми за плашливец ќе го заебеш пиштолот само, за носење можеш во торба ама со извадена рамка, за повеќе од 200 куршуми годишно не можеш, треба ептен јаки врски да имаш да ти дадат, не знам зашто не одиш да пукаш со на стрелиштето муницијата место со твојата. За пукање на Пониква можеш се дур нема некој да те пријави.

Vanka555 likes this post

Вратете се на почетокот Go down
Vanka555




Број на мислења : 10

Пиштоли и револвери - Page 53 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 53 Empty26/1/2024, 18:39

Kakov problem bi mozel da imam dokolku nekoj me prijavi, rabotava mi e da nemam nikakvi problemi se da si bide legalno pod konec...posto imam golem dvor i nemozam nikoj da zagrozam dokolku pukam vnatre vo nego...
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Пиштоли и револвери - Page 53 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 53 Empty26/1/2024, 20:50

Ќе немаш некој голем проблем,ќе идеш во КПУ Идризово на топол оброк три пати на ден

Нема легално користење на оружје,освен користење на стрелиште (кое ги исполнува сите безбедносни стандарди) и ловиште,но на ловиште е забрането пиштол,само ловачко оружје

Така да купување на пиштол беше на времето како некоја лична заштита иако неговото користење е строго регулирано со закон,во денешно време ни во крајна нужда не го користи,такви ни се законите за жал,и лопов да ти влезе дома и да те силува и тебе и фамилијата не смееш да го упукаш,секој закон кај нас се тумачи на два начина,на кој како му одговара и кој има појак адвокат-судија ќе го извлече газот

Поседувањето денеска е повеќе мерак неголи "практичност", иди слободно на стрелиште пукај колку сакаш дур не ти помине меракот и стресот и ич глава да не те боли

Ако ти е за некој тренинг земи си пиштол на диаболи и цо2 боци,одлично решение за теренинг,ем ефтино ем можеш на викендица да го користиш па и такмичење со блиски

Моја препорака кога ќе го носиш до стрелиште,навлаката да биде извадена и рамките празни,може и катанец да земеш на окидачот,за чистење ја користам балистол и ВД40

Vanka555 likes this post

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Пиштоли и револвери - Page 53 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пиштоли и револвери - Page 53 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Пиштоли и револвери
Вратете се на почетокот 
Страна 53 of 55Отиди на страна : Previous  1 ... 28 ... 52, 53, 54, 55  Next
 Similar topics
-
» Пиштоли и револвери

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: