ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Минофрлачи

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next
АвторПорака
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Минофрлачи - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 2 Empty1/4/2012, 20:18

Зоран напиша:
Спомнав и солтамб

155 мм х 52 калибра
Минофрлачи - Page 2 E2f4a07766
аха еве го и виновникот

https://2img.net/h/i602.photobucket.com/albums/tt104/vor033/Slovenia/99ff8c72.jpg
Минофрлачи - Page 2 99ff8c72
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Минофрлачи - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 2 Empty1/4/2012, 20:36

Зоран напиша:
Спомнав и солтамб

155 мм х 52 калибра
Минофрлачи - Page 2 E2f4a07766


Зоки ова тешко дека спаѓа во минофрлачи...
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Минофрлачи - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 2 Empty1/4/2012, 21:01

Минофрлач на стероиди. Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Минофрлачи - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 2 Empty1/4/2012, 21:41

Momak od Gjorce напиша:
Зоран напиша:
Спомнав и солтамб

155 мм х 52 калибра
Минофрлачи - Page 2 E2f4a07766


Зоки ова тешко дека спаѓа во минофрлачи...

Во контекст на Солтамб. А и на нет прво налетав на хаубицава.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Минофрлачи - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 2 Empty25/5/2012, 01:46

Izraelska kompanija Elbit Sistem na artiljerijskoj konferneciji Zikhron Yakovu u Izraelu predstavio je novi minobacač Soltam SPEAR 120 mm sa blagim trzajem.
Naime ovaj minobavač su po prvi put montirali na američki Hamer, a minobacač je zasnovan na drugoj generaciji borbeno proverenog minobacča CORDOM koga su upotrebljavale Strajker brigade na svojim vozilima 8x8 i na izraelskim oklopnim gusneičarima M 113 “ keshet”.
Ugradnja ovog minobacača na Hamer zahtevala je manji povratni trzaj cevi i to toliko da ga može izdržati vozilo poput hamera. Uobičajni povratni trzaj minobacča 120 t, Elbit uz pomoć sistema za ublaženje je to uspelo smanjiti na 10 t. Iz minobacača je moguće ispaliti do 15 mina.
Sistem SPEAR u izraelskim oklopnim vozilima i tenkovima Merkava Mk3, Mk4 opremljen je sa digitalizovanim sistemom za obeležavanje ciljeva i navigaciju što omogućava samostalno delovanje minobacačkog sistema po spoljnim obeležneim ciljevima.

Минофрлачи - Page 2 560693_406138459431332_100001055455474_1290254_310953905_n
Може некој да ми го објасни тој повратниот трзај?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Минофрлачи - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 2 Empty2/6/2012, 18:55Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Минофрлачи - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 2 Empty25/8/2012, 17:31

M-327 120mm, американската верзија на францускиот Mortier 120mm Rayé Tracté Modèle F1.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mortier_120mm_Ray%C3%A9_Tract%C3%A9_Mod%C3%A8le_F1
______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Минофрлачи - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 2 Empty25/8/2012, 22:27

Чудово има 17 км домет нашите хаубици не фрлаат толку многу.
Вратете се на почетокот Go down
Makedon

Makedon

Број на мислења : 158

Минофрлачи - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 2 Empty26/8/2012, 00:31

Зоран напиша:
Чудово има 17 км домет нашите хаубици не фрлаат толку многу.

Фраеров има дострел од 13 км, а нашите 122мм хаубици имаат 12км, хухху иронија.

Него запраивме муабет за тешки минофрлачи и одма на памет ми иде Тулпан Twisted Evil Twisted Evil

240мм граната батка, со 20км дострел , е тоа е више злобно Twisted Evil Twisted Evil

http://en.wikipedia.org/wiki/2S4_Tyulpan
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Минофрлачи - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 2 Empty26/8/2012, 01:00

Зоран напиша:
Чудово има 17 км домет нашите хаубици не фрлаат толку многу.

Најверојатно ќе да е до жлебаната цевка и специјалната муниција (а користи и стандардна 120мм муниција).
Инаку лиценцно го произведуваат и Турците (HY1-12 - сликите подоле)... па дај да собереме некоја лира за едно 30-40 комада. Smile
http://www.mkek.gov.tr/english/foUrunDetaylari.aspx?iKodUrun=101&iKodUrunKategorisi=123

Минофрлачи - Page 2 Boxol

Минофрлачи - Page 2 9WNAv

Минофрлачи - Page 2 9Pbk0

______________________
Si vis pacem, para bellum


Последната промена е направена од Alvar на 26/8/2012, 01:15. Мислењето е променето 3 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Минофрлачи - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Минофрлачи
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 11Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Артилерија-
Отиди до: