ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Минофрлачи

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Минофрлачи - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 3 Empty26/8/2012, 01:09

Убава и детална галерија од минофрлачов на следниов линк:
http://www.primeportal.net/artillery/jean_thomas_rembert/mortier_120_rt_f1/

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Минофрлачи - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 3 Empty3/9/2012, 18:27

Минофрлачи - Page 3 7ieMo

Минофрлачи - Page 3 LNMdm

Минофрлачи - Page 3 FB5mN

Минофрлачи - Page 3 Qevbu

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Минофрлачи - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 3 Empty3/9/2012, 19:48

155мм? преголемо ми е за 120мм.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Минофрлачи - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 3 Empty3/9/2012, 19:58

Frogfoot напиша:
155мм? преголемо ми е за 120мм.
Za 160 mm sum slushnal nema minofrlachka so 155 mm.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Минофрлачи - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 3 Empty3/9/2012, 23:15

Frogfoot напиша:
155мм? преголемо ми е за 120мм.

120mm e. Иако навистина зрното личи на класична артилериска граната.
Изгледа имаш подзаборавено колкав трупец од граната е 155mm зрно. Twisted Evil

Минофрлачи - Page 3 Y9M4t

Минофрлачи - Page 3 RjlJ6

Минофрлачи - Page 3 3HrKo

Минофрлачи - Page 3 AZau3

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Минофрлачи - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 3 Empty24/9/2012, 01:00

како беше 60 мм минофрлачка граната имаа дејство како топовска граната од 75мм додека 81 мм имаше дејство како од
100-105 мм топовска граната додека 120 како 155 граната од топ, само при дејство на цели на отворени простори
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Минофрлачи - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 3 Empty24/9/2012, 19:30

За време на една вежба на Нато во Белгија кон крајот на 50 тите имало пример каде ниско летачки транспортен американски
авион е соборен со минофрлачка мина, имено авионот летал ниско и доставувал залихи до некој падобрански единици додека
имало симулација од напад на минфрлачки мини и тогаш се појавил тој транспортниот авион на тоа место и бил погоден, а со тоа и соборен
Исто така и во НОВ хрватските партизани со минофрлачи успела да му собрат авион на усташите мислам во задар така да ми текна една идеја за пво
систем заснован на минофрлачка мина
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Минофрлачи - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 3 Empty24/9/2012, 19:40

Теоретски се е можно, а такво соборување по моја логика може да се случи само доколку има поголема концетрација на минофрлачки мини кои се испалуваат одеднаш и во тој момент да се трефне авион на одредена височина и позиција за да им биде на патот...
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Минофрлачи - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 3 Empty25/9/2012, 00:43

Frogfoot напиша:
Теоретски се е можно, а такво соборување по моја логика може да се случи само доколку има поголема концетрација на минофрлачки мини кои се испалуваат одеднаш и во тој момент да се трефне авион на одредена височина и позиција за да им биде на патот...

Epa to ми е фината ако испалиме наеднаш и ако употербиме падобранец на мината таа ке лебди некој време на истата висина на која лета авионот,
нормално податоците на авионот мината ке ги добие претходно од радар кој податоци ке бидат внеси во глвата на мината која ке треба да лебди неколу минути додека дојди авионот, повеке вакви мини ке го минират ''воздушниот простор
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинМинофрлачи - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 3 Empty10/10/2012, 13:42

HHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH не можам да престанам да се смеам affraid Glava v zid
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Минофрлачи - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Минофрлачи
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 11Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Артилерија-
Отиди до: