ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Минофрлачи

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10550

Минофрлачи Empty
ПишувањеПредмет: Минофрлачи   Минофрлачи Empty17/10/2011, 10:56

МИНОФРЛАЧ 120 мм М 74

Лесен минофрлач 120мм М74 е лесно артилериско орудие наменето за неутрализирање и уништување на жива сила и борбени средства на непријателот (откриени и во заклони), стварање на димна завеса, осветлување на боиштето и правење премин низ жичани препреки. Гаѓа со уфрлувачка патека па затоа е многу погоден за гаѓање на цели на заден нагиб, во засеци и земјишни вдлабнатини.

Минофрлачи 5457829701_b7fa95db2e

МОДЕЛ М 74
Калибар на цевката 120 мм.
Должина на внатрешноста на цевката 1503 мм.
Должина на цевката со задникот 1692 мм.
Излегување на ударната игла 2.2-2.7 мм.
Максимален домет со 60-то полнење со лесна мина активно-реактивна со вклучен/исклучен мотор 9056/6440 метри
Минимален ефективен дострел 271 метри
Брзина на гаѓање 20-25 за мин.
Вертикално поле на дејство 45°-85°
Најмала елевација( практична) 45°
Најголема елевација 85°
Хоризонтално поле на дејство без поместување на двоножниот лафет 6°
Хоризонтално поле на дејство со поместување на двоножниот лафет 360°

Тежина на МФ со НС во борбена положба 110 кг
Тежина на МФ со НС во маршевска положба 207 кг
Тежина на цевка со задник 42 кг
Тежина на двоножниот лафет 24 кг
Тежина на подлогата 44 кг
Тежина на гумите 40 кг
Тежина на РАП 13 кг

Моментна-фугасна мина Дополнителни полнења (1-6)
Чадна мина (1-6)
Осветлувачка мина (1-6)

Минофрлачи 5457824071_df95cfd245
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10550

Минофрлачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи Empty17/10/2011, 11:17

Минофрлач М-57 60мм

Минофрлачот М-57 60мм,се води како лесно артилериско орудие наменето за неутрализирање и уништување на жива сила и борбени средства на непријателот (откриени и во заклони), стварање на димна завеса, осветлување на боиштето и правење премин низ жичани препреки.

Минофрлачи 60mm_M57

Калибар 60,75 mm
Должина 650 мм
Брзина на зрно 193 м / сек
Опсег (минимум) 74 м
Опсег (максимум) 2537 метри

Тежина на граната 1,35 килограми
Тежина 19,7 kg
Тежина на зрно 5.50 кг
Тежина на цевката 8,85 кг
Тежина на долната-плоча 4,50 кг
Тежина на нишанската справа 1,50 килограми
Тежина на резервни делови, алат и прибор 3,30 килограми

Брзина на оган 25 до 30 гранати / мин
Поле на дејстување 45 ° - 85 °
Број на членови на екипажот 3

Минофрлачи 60mm%20M57%202
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Минофрлачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи Empty17/10/2011, 21:34

Одличен прилог Момак! Едно од моите омилени орудија! Twisted Evil

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10550

Минофрлачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи Empty7/12/2011, 23:09

Доста интересен концепт,може да послужи како ПО сретство но и како доста прецизно артилериско сретсво...
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Минофрлачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи Empty1/4/2012, 11:49

Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Минофрлачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи Empty1/4/2012, 13:19

Mislam deka udarna tupanica se M-95 120 mm i 82 milimetarskite M-75 li bea ne s esekavam.

Popatno slovencite imaat licenca za SOLTAMB ubedlivo najm zverka na ovie prostori.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Минофрлачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи Empty1/4/2012, 15:56

Значи не можам ама да не искомрентирам. Ова што се случува со ознаките е неверојатно. Не е важно дали е минофрлач, униформа, пушка сите се со ознака М + некој број. И ајде сега најди им крај. Glava v zid

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10550

Минофрлачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи Empty1/4/2012, 16:02

Генерал напиша:
Значи не можам ама да не искомрентирам. Ова што се случува со ознаките е неверојатно. Не е важно дали е минофрлач, униформа, пушка сите се со ознака М + некој број. И ајде сега најди им крај. Glava v zid

Особено во бившја Југославија,од артилериски сретства до оклопни возила и тенкоvи па се по пуши и пиштоли,незнаше за што станува збор дали за М-84 тенк или М-84 митралез... Glava v zid
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Минофрлачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи Empty1/4/2012, 16:03

Нешто од Австрија.
http://www.hirtenberger.at/hds/

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Минофрлачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи Empty1/4/2012, 20:16

Спомнав и солтамб

155 мм х 52 калибра
Минофрлачи E2f4a07766
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Минофрлачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Минофрлачи
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 11Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Артилерија-
Отиди до: