ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Минофрлачи

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Минофрлачи - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 11 Empty18/6/2018, 15:29

Албанија има набавено нови 60mm (М6) и 81mm (M8) минофрлачи од австриски Hirtenberger.

Минофрлачи - Page 11 9ohX2vk

https://hds.hirtenberger.com/60mm-system/
https://hds.hirtenberger.com/81mm-system/

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Минофрлачи - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 11 Empty18/6/2018, 16:10Ова е 120mm Hirtenmerger M12 на Австриската армија (Bundesheer).
Ова е 120mm Soltam K6 на Германската армија (Bundeswehr).

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
leopardБрој на мислења : 516

Минофрлачи - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 11 Empty18/6/2018, 16:22

Alvar напиша:
Албанија има набавено нови 60mm (М6) и 81mm (M8) минофрлачи од австриски Hirtenberger.

Минофрлачи - Page 11 9ohX2vk

https://hds.hirtenberger.com/60mm-system/
https://hds.hirtenberger.com/81mm-system/

Знам дека набавија, ама мала количина.
Инаку кога порано имаше армија, имаше товарни самари за коњи, на нив одеа разни бидони, за храна, кутии за санитетски материјал,брдски топови, минофрлачи 120мм,и имаше обука за нив,се додека кас Ѓорче Петров не се пресели во Т. Велес,поточно додека не се продадоа коњите на АРМ.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Минофрлачи - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 11 Empty18/6/2018, 16:38

Тоа било глупост што ги продале, по мене секогаш една армија, па особено од држава во која има голем број на планини како нашава... треба да располага со одредена количина на коњи или уште подобро мазги.

Брат ми служеше во ветеринарна служба на ЈНА (бидејќи и заврши средно ветерина) на Жабљак, Црна Гора. Коњи и мазги еден куп, чистење и митарење секој ден. Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
leopardБрој на мислења : 516

Минофрлачи - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 11 Empty18/6/2018, 16:49

Исто беше и кај нас во АРМ.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Минофрлачи - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 11 Empty24/2/2019, 21:43

Минофрлачи - Page 11 1Fif3Df

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Минофрлачи - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 11 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Минофрлачи
Вратете се на почетокот 
Страна 11 of 11Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Артилерија-
Отиди до: