ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Гасно оружје

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Гасно оружје - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 2 Empty15/6/2013, 19:12

Ја изгледа обратно се...Ако го земам не ке е за тренинг и обука,за теренинг и окука имам дома да бирам,ама 2 евра комад 9мм ме чешаат за прослави,родендени,нови години,големи спортски победи на македонија и итн,се измислени плашливциве башка 17ден. комад,додуша не е и ефтино зашто кога ке се распиштоли весела екипа едно кутивче од 100 комада иде како алва 1700ден. ама сепак по евтино и побезбедно...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Гасно оружје - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 2 Empty15/6/2013, 19:25

Каде бе брат 2 евра комад 9мм ? Јас ги земам по 30-35 денари, најлегално.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Гасно оружје - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 2 Empty15/6/2013, 21:21

Ја како што знам цената се движи(движеше) од 1евро до 2евра комад...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Гасно оружје - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 2 Empty16/6/2013, 00:57

Од ППУ е од 30-35 денари парче муницијата. 100% ова ти кажувам, во продавница да одиш да прашаш ќе видиш.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Гасно оружје - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 2 Empty16/6/2013, 02:43

Што се однесува до цената 30 денари се боевите. А за делот со пукањето во воздух морам да кажам дека ми е глупост. Порано и јас сакав да правам такви работи но сега знам дека е 100 пати покорисно да ги испукам во мета отколку во празно.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Гасно оружје - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 2 Empty26/6/2013, 21:58

Јас имам(уствари татко ми) Екол, копија на Глок 17. Татко ми го купе пред 2-3 месеци кога слушна дека сигналните ќе ги правеле со дозвола....го прашувам: абе шо ќе ти е ваква играча, зошто фрле за џабе 3500 денари....ми вели ако бе нека седи.Smile
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Гасно оружје - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 2 Empty9/12/2013, 17:04

Како се движат гасниве со цени ? и што е разлика меѓу гасен и плашливец,или истото е ?

и каква дозвола треба за двата ?лична карта,или нешто повеќе ?
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot

Број на мислења : 1272

Гасно оружје - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 2 Empty9/12/2013, 18:42

JKD напиша:
Како се движат гасниве со цени ? и што е разлика меѓу гасен и плашливец,или истото е ?

и каква дозвола треба за двата ?лична карта,или нешто повеќе ?

Гасен пиштол и т.н. плашливец е исто, ако те интересира принципот на работа гуглај малку има обемен материјал за тоа иако не е нешто посебно. Цената е околу 3000 за нов пиштол и според новиот закон за поседување оружје потребна е дозвола, само не знам детали околу условите за добивање. Прашај го чичко гугл, сигурно знае подетално Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Гасно оружје - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 2 Empty9/12/2013, 19:05

Smrtnikot напиша:
JKD напиша:
Како се движат гасниве со цени ? и што е разлика меѓу гасен и плашливец,или истото е ?

и каква дозвола треба за двата ?лична карта,или нешто повеќе ?

Гасен пиштол и т.н. плашливец е исто, ако те интересира принципот на работа гуглај малку има обемен материјал за тоа иако не е нешто посебно. Цената е околу 3000 за нов пиштол и според новиот закон за поседување оружје потребна е дозвола, само не знам детали околу условите за добивање. Прашај го чичко гугл, сигурно знае подетално Very Happy

баш гледав,и види на што налетав,стварно чудно,запази ги пред се куршумите,потоа звукот на двава пиштола,а двата се во иста категорија...ваљда

1.https://www.youtube.com/watch?v=9xEJFG0Xwbc
и
2.https://www.youtube.com/watch?v=uIJ6Umr-w_U
многу по моќно изгледа вториов...
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Гасно оружје - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 2 Empty9/12/2013, 19:34

Првиот пиштол од линкот е ерсофт оружје, а вториот е гасен и се сосема различни типови на оружје. За ерсофт оружјето не ти треба дозвола, а за плашливец со новиот закон ти треба дозвола. Ерсофт оружјето е реплика на вистинско оружје и е направено да исфрла пластични дијаболи со калибар од 4.5мм. Наједноставно речено ерсофт оружјето е исто како оние играчки на дијаболи, но е направено од метал, е многу поквалитетно, помоќно и поскапо(од играчките на дијаболи). Гасното оружје е сосема различен тип на оружје кое за разлика од ерсофт оружјето не исфрла никаков проектил туку е направено само да пука или да исфрла некој гас како на пример солзавец или некој друг иританс. Куршуми кои исфрлаат солзавец се забранети.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Гасно оружје - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Гасно оружје
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: