ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Гасно оружје

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Гасно оружје - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 3 Empty9/12/2013, 20:27

beowulf напиша:
Првиот пиштол од линкот е ерсофт оружје, а вториот е гасен и се сосема различни типови на оружје. За ерсофт оружјето не ти треба дозвола, а за плашливец со новиот закон ти треба дозвола. Ерсофт оружјето е реплика на вистинско оружје и е направено да исфрла пластични дијаболи со калибар од 4.5мм. Наједноставно речено ерсофт оружјето е исто како оние играчки на дијаболи, но е направено од метал, е многу поквалитетно, помоќно и поскапо(од играчките на дијаболи). Гасното оружје е сосема различен тип на оружје кое за разлика од ерсофт оружјето не исфрла никаков проектил туку е направено само да пука или да исфрла некој гас како на пример солзавец или некој друг иританс. Куршуми кои исфрлаат солзавец се забранети.

Ок,сфатив за еирсофт,е сега,гасен и плашливец дали е исто ? јас како што гледам на второво видео,тие се како метци,и летаат..муабетот ми е,дали можам со гасен или плашливец да гаѓам мети,лименки,врапци ?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Гасно оружје - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 3 Empty9/12/2013, 20:58

Гасен и плашливец е исто. Тие не исфрлаат зрно од цевка, туку гас. А со тоа не може да се гаѓаат мети.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Гасно оружје - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 3 Empty9/12/2013, 21:03

Генерал напиша:
Гасен и плашливец е исто. Тие не исфрлаат зрно од цевка, туку гас. А со тоа не може да се гаѓаат мети.

јас па мислев дека барем плашливецот би можел да ми врши таква работа...епа каков пиштол тогаш да зеам за таа цел ? освен вистински...
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Гасно оружје - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 3 Empty9/12/2013, 21:10

Ако сакаш да пукаш во мета освен вистинскиот тоа можеш да го правиш со AIRSOFT оружје за кое не ти треба дозвола. Одиш го купуваш и толку. Она што треба да знаеш е дека ова не е евтино.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Гасно оружје - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 3 Empty9/12/2013, 22:04

Генерал напиша:
Ако сакаш да пукаш во мета освен вистинскиот тоа можеш да го правиш со AIRSOFT оружје за кое не ти треба дозвола. Одиш го купуваш и толку. Она што треба да знаеш е дека ова не е евтино.

а добро,нема ли како воздушна пушка,да има и пиштол ?  Rolling Eyes 
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Гасно оружје - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 3 Empty9/12/2013, 22:23

Има воздушни пиштоли.
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Гасно оружје - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 3 Empty9/12/2013, 22:32

beowulf напиша:
Има воздушни пиштоли.

Дали знаеш некоја марка,или цена од прилика како се движат ?
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Гасно оружје - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 3 Empty10/12/2013, 01:03

Јас ти препорачувам ако мислиш да носиш пиштол со тебе за самоодбрана и притоа да сакаш да погодиш некого (со некакво си зрно, а тоа пак да не е боево зрно) да не купуваш ништо! Пошто од своја гледна точка, ако некој ме начека некаде со ерсофт или воздушно оружје, и ако ме погоди било каде (освен во глава со воздушното) веројатно ќе му го извадам гркланот, во најдобар случај за него.

Пиштол кој испукува нешто што реално ќе те заштити е пиштол со боева муниција, било какви други срања, ерсофт, воздушни итн не би ти препорачал, односно воопшто немој да носиш пиштол тогаш.

Исто е со плашливецот, можеш некого да заплашиш, ама што ако има нож и тргне на тебе, или пак ако извади „вистински„ пиштол?

А знај дека пиштолот се вади само кога сакаш да го употребиш, или подобро не го вади воопшто доколку твојот живот не е во директна опасност.

Затоа најдругарски ти препорачувам да размислиш добро за тоа, пошто некогаш може ќе го извадиш, а ќе налеташ на некој со влакна во носот ќе го колнеш Господ што ти текнало да купиш пиштол кој неможе да те заштити.  Smile 
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Гасно оружје - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 3 Empty10/12/2013, 01:07

Frogfoot напиша:
Јас ти препорачувам ако мислиш да носиш пиштол со тебе за самоодбрана и притоа да сакаш да погодиш некого (со некакво си зрно, а тоа пак да не е боево зрно) да не купуваш ништо! Пошто од своја гледна точка, ако некој ме начека некаде со ерсофт или воздушно оружје, и ако ме погоди било каде (освен во глава со воздушното) веројатно ќе му го извадам гркланот, во најдобар случај за него.

Пиштол кој испукува нешто што реално ќе те заштити е пиштол со боева муниција, било какви други срања, ерсофт, воздушни итн не би ти препорачал, односно воопшто немој да носиш пиштол тогаш.

Исто е со плашливецот, можеш некого да заплашиш, ама што ако има нож и тргне на тебе, или пак ако извади „вистински„ пиштол?

А знај дека пиштолот се вади само кога сакаш да го употребиш, или подобро не го вади воопшто доколку твојот живот не е во директна опасност.

Затоа најдругарски ти препорачувам да размислиш добро за тоа, пошто некогаш може ќе го извадиш, а ќе налеташ на некој со влакна во носот ќе го колнеш Господ што ти текнало да купиш пиштол кој неможе да те заштити.  Smile 

фала на совет,ама ако ме прочита ми е за рекреација,и нормално дека нема да го вадам доколку сум во конфликт со некого,и онака и да сум решен да пукам нема да завршам работа...ми треба каажав за што-мети гагање,чавки гаврани и такви ствари...за во викендица да имам занимација.Што би било најдобро за таа намена ?
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Гасно оружје - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 3 Empty10/12/2013, 01:34

Земи си воздушен, ем е поефтин од ерсофтот, ем поефективен, барем според мене. Имаме тука ерсофтери нека кажат.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Гасно оружје - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гасно оружје   Гасно оружје - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Гасно оружје
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: