ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Новитети

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Генерал

avatar

Број на мислења : 2335

ПишувањеПредмет: Re: Новитети   30/11/2012, 13:09

Ване Шиндев, човекот што сам направи хеликоптер (ФОТО)

Со свои раце да изградиш летало. Не е мала работа. Ване Шиндев (67) од Скопје безмалку е еден од оние малкуте во светот што можат да се пофалат дека измислиле, конструирале и направиле летало. Го чува во својот двор во Сопиште и чека да полета со него.

За себе вели дека е голем вљубеник во воздухопловните летала и во летањето воопшто, уште од најрана возраст.

- Првпат видов авион што лета многу ниско кога имав само пет години. И така почна сè. Веднаш се вљубив и таа страст нема згаснато ни до ден денес – вели Ване.

Така, тој, кога имал само 17 години, имал извршено 49 скока со падобран, а неговата желба да стане пилот никако не стивнувала.

- Неколку пати конкурирав да станам пилот, меѓутоа повеќепати ме одбиваа, од разни причини – со жалење објаснува Шиндев и додава дека за својот 70-ти роденден сака да го направи својот педесетти скок со падобран.

Идејата да го направи своето интересно летало му дошла пред две години. И вели дека не му било тешко, особено ако се земе предвид дека неговиот дом е вистински музеј за воздухопловни предмети.

- Одбрав неколку дела и ги вградив во леталото. Сите делови се од авион. Тоа всушност е хеликоптер што полетува и слетува авионски. Две години го изработував, со љубов, трпеливост. Мислам дека со ова само уште еднаш ја докажав мојата љубов кон висината – објаснува љубителот на височини.Леталото е промовирано на Денот на воздухопловството, а од него биле воодушевени и техничарите, и пилотите, и инженерите.

- Добив големи пофалби и од странските воени аташеа – вели Ване и додава дека и покрај преголемата желба тој да го направи првиот тест, поради немањето искуство со летање, тестот го извршил пилотот Столе Пејовски, меѓутоа не се работело за летање, туку за „протрчување“ на леталото за да се утврди како функционира.

- Генерално резултатите од првиот тест излегоа позитивни, меѓутоа, се разбира, имаше и негативни резултати, некои завртки ми беа погрешно наместени. Сега е полесно оти ги дознавме недостатоците – објаснува конструкторот.

Негова најголема желба е, секако, сам да летне со своето летало.

- Да се стопли, па сега напролет сакам да го испробам сам. Да се вивнам со него во височините. Ако тоа ми успее, сам себе ќе се прогласам за пилот – раскажува Ване.

http://www.mkd.mk/79524/makedonija/vane-shidev-chovek-shto-sam-napravi-helikopter/

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8283

ПишувањеПредмет: Re: Новитети   7/12/2012, 13:14

Првото парче Eurocopter AS532AL Cougar за Албанското ВВ (ова е второ изградено бидејќи првото им се сруши за време на тестирањата во Франција).
Па ај нек се угоде. Како први, тако други. Smile
_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Новитети   7/12/2012, 13:17

Ќе падне и овој, не се овие за софистицирана работа.

П.С: Кој ги сноси трошоците во овој случај за урнатиот хеликоптер?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8283

ПишувањеПредмет: Re: Новитети   7/12/2012, 13:21

Како што пиша Игор на МАФ, зависи од дилот кој го имаат направено. Но претпоставувам Eurocopter.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
momoБрој на мислења : 51

ПишувањеПредмет: Re: Новитети   10/2/2013, 21:53

Се додека леталото службено не е предадено на нарачателот,одговорноста е кај производителот,
Освен ако во договорот//со многу помали букви,разбирасе/не е уфрлана некоја друга клаузула lol! Sleep
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Новитети   11/2/2013, 10:42

Smile
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Новитети   19/5/2013, 22:03

Вратете се на почетокот Go down
alexmkd

avatar

Број на мислења : 122

ПишувањеПредмет: Re: Новитети   6/10/2014, 17:19

ne znaev kade3 da prasam pa tuka dali vo makedonija ima voeni. borbeni avioni kako od tipot f-18 i dali za mozi nekako da se oplicira za kako uciliste za vozenje ucenje vestini (akademija) na istite kako us air force academy dali kaj nas ima takva edinica ne sum sretnal no sakav da prasam
Вратете се на почетокот Go down
JKD

avatar

Број на мислења : 3140

ПишувањеПредмет: Re: Новитети   6/10/2014, 17:52

alexmkd напиша:
ne znaev kade3 da prasam pa tuka dali vo makedonija ima voeni. borbeni avioni kako od tipot f-18 i dali za mozi nekako da se oplicira za kako uciliste za vozenje ucenje vestini (akademija) na istite kako us air force academy dali kaj nas ima takva edinica ne sum sretnal no sakav da prasam

Имавме су-24 но од 2001 не се летани а и немаат ниту дозвола,а ниту пари за да летаат,скапуваат на аеродром.Има школа за пилоти,но таму за да се влезе треба да се пројде конкурс во АРМ/МВР,значи не е тоа факултет,академија па кој има оцени и врски да се запише.Најверојатно приближно до тоа ќе најдеш на воена академија.
Вратете се на почетокот Go down
alexmkd

avatar

Број на мислења : 122

ПишувањеПредмет: Re: Новитети   6/10/2014, 18:43

JKD напиша:
alexmkd напиша:
ne znaev kade3 da prasam pa tuka dali vo makedonija ima voeni. borbeni avioni kako od tipot f-18 i dali za mozi nekako da se oplicira za kako uciliste za vozenje ucenje vestini (akademija) na istite kako us air force academy dali kaj nas ima takva edinica ne sum sretnal no sakav da prasam

Имавме су-24 но од 2001 не се летани а и немаат ниту дозвола,а ниту пари за да летаат,скапуваат на аеродром.Има школа за пилоти,но таму за да се влезе треба да се пројде конкурс во АРМ/МВР,значи не е тоа факултет,академија па кој има оцени и врски да се запише.Најверојатно приближно до тоа ќе најдеш на воена академија.
nemam ocenki dobri ni pa vrski a isto taka vo mvr i arm ne trebaat vrski do negde isto e Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Новитети   

Вратете се на почетокот Go down
 
Новитети
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Воени воздухопловства-
Отиди до: