ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21  Next
АвторПорака
Macedonian Knight

Macedonian Knight

Број на мислења : 194

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty1/1/2016, 03:13

Искрено на црно ќе мораш изгледа доколку сакаш да поседуваш.
Иначе среќна нова
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot

Број на мислења : 1272

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty1/1/2016, 05:48

MISFIT напиша:
Како што разбрав, доколко поседуваш пиштол, не смее да ти биде цел, пример цевката мора да биде одделно од пиштолот. Заради психологијата дека му требаат на човекот 10-15 секунди да си го разбистри умот, а исто толку и да го склопи и наполни пиштолот. Демек да го употребиш само како крајна мерка. А ти нема да загинеш во тие 15 секунди од напаѓачот. А ако не е толку висок ризикот за да те повреди тогаш не ти ни треба пиштол воопшто Glava v zid samoubica ... И за стража се заостанати правилата. Празна рамка во пушката, а во ситуација на опасност за одприлика 15 секунди ќе ти биде полна, сосема доволно време да изедеш кјотек и да ти ја земат... Припадници на пСО ставаат полни рамки во пушката за време на стража, а не советуваа и нас да го правиме истото(за наше добро). Едно репетирање(2 секунди макс) ти фали за да го употребиш оружјето. А од друга страна па вака можеш да направиш беља што инаку не би ја направил, ама тоа е друга тема бидејки стражата како стража се смета за заостанат концепт, место да се замени со рефлектори, камери и патрола на приправност...

Многу одам од околу да преминам од главното, ме интересира какви се законите за чување на пушка, исто се така шашави или по асални се?
Или па во оваа златна Македонија се мора да оди на црно Glava v zid Glava v zid

За автоматска пушка законот како таков си е дециден, не смееш да ја поседуваш. Доколку станува збор за ловечка пушка, има други законски прописи. Патем не гледам потреба, ниту причина цивили за сопствени потреби да поседуваат автоматско оружје.

______________________
"Through discipline comes freedom"
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинДозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty1/1/2016, 14:02

Не зборував за чување на автоматско оружје, а пушка воопшто, дали е репетирка или полуавтоматска...


Инаку среќна нова година!!! ziveli santa radost one shot one kill
Вратете се на почетокот Go down
dare532Број на мислења : 1

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty5/1/2016, 01:30

Ме интересира процедурата од почеток за вадење за дозвола за пиштол. Фала многу
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty8/1/2016, 03:03

Здраво Даре, можеш да ја прочиташ темава од почеток, сигурен сум дека ќе го најдеш одговорот.
Вратете се на почетокот Go down
PavarotiБрој на мислења : 1

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty8/1/2016, 19:08

SIG напиша:
Здраво Даре, можеш да ја прочиташ темава од почеток, сигурен сум дека ќе го најдеш одговорот.
Дали знаете каде може да се изврши обука за ловечко оружје и полагање во Скопје?
Уште тоа ми е потребно за да поднесам документи, другите работи ги завршив.
Инаку, веќе 13 години сум сопственик на ловен карабин и пиштол.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty16/2/2017, 13:20

МВР: Рокот за замена на дозволите за поседување и носење оружје е до 12 април

Од Министерството за внатрешни работи потсетуваат дека рокот за замена на дозволите за поседување и носење на оружје, овластувањата за носење на оружје и дозволите за поседување на оружје истекува на 12 април.

„Министерството за внатрешни работи соопштува дека согласно одредбите од член 86 од Законот за оружјето („Службен весник на Република Македонија“ број 7/05, 47/06, 42/07, 86/08, 72/10, 158/11, 119/13, 164/13, 152/15, 193/15 и 55/16), рокот за замена на дозволите за поседување и носење на оружје, овластувањата за носење на оружје и дозволите за поседување на оружје издадени согласно Законот за набавување, поседување и носење на оружје („Службен весник на СРМ“ број 25/72, 30/72, 18/76, 26/76, 15/83, 51/88 и „Службен весник на Република Македонија“ број 26/93 и 49/2003), истекува на 12.04.2017 година. До наведениот рок граѓаните и правните лица кои поседуваат оружје со стари дозволи се должни да поднесат барање за нивна замена“ , соопштија од МВР.

Барањето, велат оттаму, треба да биде поднесено во Министерството за внатрешни работи, Оддел за граѓански работи, Сектор за оружје, експлозивни и опасни материи, агенции за обезбедување и детективска дејност, Отсек за оружје, експлозивни и опасни материи според место на живеење на физичкото лице, односно седиште на правното лице.
http://www.mkd.mk/makedonija/mvr-rokot-za-zamena-na-dozvolite-za-poseduvanje-i-nosenje-oruzhje-e-do-12-april

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty19/5/2018, 16:48
Да се преселиме во Швајцарија. Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty19/5/2018, 19:44

Швајцарија е една од најмилитизираните држави во светот, освен "лесна" набавка на оружје, по отслужување на воениот рок, оружјето со кое си служел ти го даваат дома,автоматски стануваш резервист, но муницијата мора да ти биде во најблиската полициска станица(ова често е злоупотребено од нашите собраќа, кој доста од ова оружје го украдоа продадоа или донесоа на овие простори низ ратовите), и во Швицарска не можеш да бидеш Доктор, Провесор. Банкар и итн ако немаш отслужен воен рок

А ипак никој не ги чепка...
Вратете се на почетокот Go down
leopardБрој на мислења : 516

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty20/5/2018, 10:38

Исто како кај нас пред да се укине редовен воен рок, Неможеш да се вработиш во државна администрација, ако не си служел воен рок.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 20 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми
Вратете се на почетокот 
Страна 20 of 21Отиди на страна : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: