ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21  Next
АвторПорака
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty22/7/2015, 06:57

Тоа е тој момент оставен од законодавецот за да може полесно да отфрла барања. Ако пример напишеш дека стравуваш за твојот живот тогаш може да те испратат во најблиската полициска станица да пријавиш. Ова е најкомплицираниот дел од целата процедура и затоа треба да најдеш многу добро алиби. За стрелачки клуб може да ти помогне ама ако за малокалибарски. За другите и нема многу многу фајде. Сепак на крај е оставено на слободна процена на комисијата.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty24/7/2015, 02:35

Цитат :
Branko Geroski: Значи, да им кажам нешто на Миленко, кој ја спомнува и ја навредува ќерка ми, како и на останатата багра, која безочно физички напаѓа новинари со намера да ги повреди и да ги убие, на таквите што планираат нови атаци врз Плусинфо и еветуално и директно врз моите колеги, вклучително и врз моите најблиски. Јас од денеска го користам своето право да се бранам на сите законски дозволени начини, вклучувајќи го и овој:
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 NpHm7AzRolling Eyes

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10550

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty24/7/2015, 02:54

Дали сега можат да му ја одземат дозволава.поради тоа што во една рака се заканува со неа?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty24/7/2015, 10:59

Momak od Gjorce напиша:
Дали сега можат да му ја одземат дозволава.поради тоа што во една рака се заканува со неа?

Според ова има основ за одземање ама сепак од друга страна не станува збор за директна закана кон конкретно лице па затоа и може да помине без санкции. На крај се зависи од начинот на толкување.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty24/7/2015, 15:34

Сепак, се става ли на увид на цела јавност ваков докумнт, со сериски број, марка и тип, датум на издавање итн. Глуп потег по мене.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
leopardБрој на мислења : 516

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty25/7/2015, 12:09

Околу причината за набавка на оружје.Првиот пат кога поднесов наведов една од наведените точки,ме одбија,вториот пат извадив и уверение од стрелачки клуб,ми одобрија,3-от пат поднесов барање за дозвола за две Б-4 категорија,не наведов никаква причина,празно го оставив полето,епилог, ми ги одобрија дозволите.Сега нешто пак размислувам да поддадам за карабин репетирка,М-48 да земам.ефтина е нека седи дома.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty11/8/2015, 22:36Што дозвола треба за 88mm Flak?

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10550

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty12/8/2015, 01:38

Само членска книшка од ловна федерација,и едно дневна карта за Криволак Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty31/12/2015, 17:25

Прееска поминав од кај Микеи, сеуште ја средуваат/реновираат, но прв пат ја гледам толку крцата со оружје (а може така ми се чинеше поради новите полици).
Доколку имате прилика да поминете после празнициве да исплакнете малку очи, обавезно поминете. Денес ептен немав време, инаку ќе влезев да разгледам што имаат.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинДозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty31/12/2015, 20:18

Како што разбрав, доколко поседуваш пиштол, не смее да ти биде цел, пример цевката мора да биде одделно од пиштолот. Заради психологијата дека му требаат на човекот 10-15 секунди да си го разбистри умот, а исто толку и да го склопи и наполни пиштолот. Демек да го употребиш само како крајна мерка. А ти нема да загинеш во тие 15 секунди од напаѓачот. А ако не е толку висок ризикот за да те повреди тогаш не ти ни треба пиштол воопшто Glava v zid samoubica ... И за стража се заостанати правилата. Празна рамка во пушката, а во ситуација на опасност за одприлика 15 секунди ќе ти биде полна, сосема доволно време да изедеш кјотек и да ти ја земат... Припадници на пСО ставаат полни рамки во пушката за време на стража, а не советуваа и нас да го правиме истото(за наше добро). Едно репетирање(2 секунди макс) ти фали за да го употребиш оружјето. А од друга страна па вака можеш да направиш беља што инаку не би ја направил, ама тоа е друга тема бидејки стражата како стража се смета за заостанат концепт, место да се замени со рефлектори, камери и патрола на приправност...

Многу одам од околу да преминам од главното, ме интересира какви се законите за чување на пушка, исто се така шашави или по асални се?
Или па во оваа златна Македонија се мора да оди на црно Glava v zid Glava v zid
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 19 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми
Вратете се на почетокот 
Страна 19 of 21Отиди на страна : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: