ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 11 ... 21  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми Empty
ПишувањеПредмет: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми EmptyНед 22 Апр - 21:07

Дечки, ако некој го има законот или линк од нет нека псотави тука па да продискутираме за ова, ме интересира..
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми EmptyПон 23 Апр - 18:47

Еве тука е законот за оружје.
http://www.mvr.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=243
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми EmptyПон 23 Апр - 21:25

beowulf напиша:
Еве тука е законот за оружје.
http://www.mvr.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=243
Мојот почит Бео.

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми EmptyНед 29 Апр - 20:25

Дали има некоја посебна процедура за набавка на оружје од странство?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми EmptyНед 29 Апр - 20:37

Frogfoot напиша:
Дали има некоја посебна процедура за набавка на оружје од странство?

Кога беше саемот во Нови Сад, МВР на Србија имаше организирано посебни тимови кои по брза постапка ги решаваа барањата на странците за набавка на оружје.
Она што како документ беше потребно е важечко Одобрение за набавка на оружје од МВР на матичната земја кое мора да биде преведено од страна на овластен судски преведувач. Потоа следува царинење и пријавување во матичната држава.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми EmptyНед 29 Апр - 21:10

Благодарам другар! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми EmptyНед 29 Апр - 23:10

Frogfoot напиша:
Благодарам другар! Smile

Cool

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми EmptyПон 11 Јун - 14:50

"Цивил": 170 илјади Македонци поседуваат нелегално оружје

Секое четврто семејство во Македонија легално поседува оружје, покажува статистиката на Невладината Цивил.

Секое четврто семејство во Македонија легално поседува оружје, покажува статистиката на Невладината Цивил.

Според податоците, во Македонија има близу пола милион парчиња нелегално оружје, и околу 110-170 поседувачи на истото.

Во периодот од 2004 до 2010 година уништени се 23,000 парчиња нелегално оружје.

Невладината Цивил апелира да се зајакне довербата меѓу граѓаните, етничките заедници и институциите, а исто така бара и акции за јакнење на јавната свест.

Исто така, апелираат владата да ги заостри сите критериуми за поседување оружје и зајакнаување на казнените одредби, како и нова амнестија за доброволно предавање на оружјето.

Инаку, во светот 1000 луѓе секојдневно гинат од оружје, или по еден човек на секои 90 секунди.

Секоја година се уништуваат околу 800,000 парчиња оружје, а се произведуваат осум милиони нови. Исто така, се произведуваат над 14 милијарди куршуми, што е доволно секој човек да биде убиен два пати.
http://www.press24.mk/story/makedonija/civil170-iljadi-makedonci-poseduvaat-nelegalno-oruzhje

Да се заострат критериумите!? Тоа би било крајно непродуктивен потег. Ионака престрогите критериуми кој немаат врска со европските правила и закони доколку би станале порестриктивни, само би довеле да бројот на нелегално оружје уште повеќе се зголеми.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми EmptyПон 11 Јун - 18:30

Заострување на критериумите? И јас слушав за ова. Само за информација најголемиот дел од извршените Кривични дела за чие извршување е користено огнено оружје се сторени со нелегално оружје. Мал е бројот на КД извршени со легално оружје. Сега со регистрацијата на оружјето и со евиденцијата на испуканите чаури во многу се подобрува контролата на легалното оружје. Значи да резимирам: Проблем е нелегалното а не легалното оружје.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми EmptyПон 11 Јун - 18:37

Генерал напиша:
Значи да резимирам: Проблем е нелегалното а не легалното оружје.

Уште г-н Џабир Дерала да го разбираше ова.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 21Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 11 ... 21  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: