ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 AIR POLICING

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

AIR POLICING - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 5 Empty20/9/2013, 12:47

Хрватски авиони во одбрана на небото над Македонија -кој ќе плати?

„Паметна одбрана“ е насловот на проектот кој со финансиска поддршка на НАТО наскоро и ќе се реализира – хрватските воени авиони ќе го штитат небото на Македонија, Босна и Херцеговина и на Црна Гора.

Предлогот на договорот меѓу министерствата за одбрана на Скопје, Подгорица Сараево и Загреб е веќе готов, па се чека неговото потпишување, пишува весникот Новости.

Со овој договор четири републики на поранешната СФРЈ ќе се најдат под заеничкиот чадор на воздушната одбрана на Хрватска, со делумна финансиска помош на НАТО. Одлуката за формирање на заедничка противоздушна одбрана е донесена пред две години на состанокот на министрите за одбрана на Јадранската повелба во Драч. Се претпоставува дека радарите за системот на заедничката возушна одбрана ќе биде поставен на Вршут, ридот над Бар во Црна Гора.

Во Црна Гора веќе се отвори дискусијата во јавноста за тоа како е можно да се даде одбраната на црногорското небо на Хрватскаа, земја со која до вчера војувале, земја со со која не се решени прашањата за воените злосторства, а и границата е отворено прашање.

Експертите предупредуваат дека се тоа прво се сриозен и вносен бизнис. Словенија на пример првото искуство кога борбените авиони на Италија и го штитеа воздушниот простор ја чинеше околу 40 милиони евра годишно. Од друга страна се наметнува прашањето зошто членство во НАТО кога ако со него во политичка смисла се губи не само суверенитет над војската туку и над теритроијата , а се тоа и чини многу скапо.

ЗА сега нма информација колку се тоа ќе ја чини Македонија но оваа работа беше suhoi armнајавена уште во 2009 од хрватскиот претседател Стипе Месиќ, но според воените експерти за нашата територија сосем се доволни 3-4 авиони кои можат да го штитат небото на Македонија,.А ние нели имавме некои сухои или ги продадовме несто на компензација за нафта во гвинеја или се под церада !?

http://lokalno.mk/hrvatski-avioni-vo-odbrana-na-neboto-nad-makedonija-koj-kje-plati/
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

AIR POLICING - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 5 Empty20/9/2013, 14:53

Не ми е јасно, за тие пари што ке ги фрлиме, и да не се 40 милиони и да се напола, 20 , за 3-4 години тоа се 60-80 милиони, со тие пари може да купеме 4-5 половни модерни ловци од Русите, или кој нуди добра зделка..

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

AIR POLICING - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 5 Empty20/9/2013, 16:09

Ја чисто сумјам дека хрвативе би можеле да ни го чуваат небото,Миг-21 не би можел да полета од Хрвацка,да дојде кај нас и да се задржи во воздушниот простор одредено време и пак да се врати назат,башка 21-от е стара машина која во случај на воздушен напад над нас би биле глинени гулаби...И чисто сумјам дека ние ке плаќаме Very Happy 
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

AIR POLICING - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 5 Empty20/9/2013, 17:49

Абе какви Хрвати какво чување небо кај нас..нема шанси теоретски. Тие ни своието не се во состојба да го чуваат не пак нашето.
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1013

AIR POLICING - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 5 Empty23/9/2013, 11:59

Спорд некои анализи на Македонија и се потребни 8 авиони ловци за аеро пилсинг , 4 главни радари и уште Х на помошни радари и добар одабир на ПВО системи .Се разбира сето тоа не може да се купи наеднаш , но со долгорочна програма и планско купување се се може.
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

AIR POLICING - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 5 Empty23/9/2013, 15:16

Добро , би можеле да ги дадеме нашите аеродроми за полнење гориво и се тоа, ама не контам, за толку стара машина и 10 бонки се многу.А камоли они шо ке бараат повеке, за тие пари можеме сами да се бранеме.

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1013

AIR POLICING - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 5 Empty24/9/2013, 22:24

спротивставени мислења , јас сум за ставот на генерал Митре Арсовски
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=92413833558&id=9&prilog=0&setIzdanie=22985
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

AIR POLICING - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 5 Empty24/9/2013, 22:56

Паметно кажано..
Првпат слушам дека не сме смееле да иаме авиони.
Ако е таква работата, повеке хеликоптери, и на ПВО да се иде.. нема друга варијанта.. :/

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1013

AIR POLICING - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 5 Empty24/9/2013, 23:42

Би бил реален и би кажал дека на нашата армија моментално и е потребен борбен авион со кој би ги прлежала сите детски болести на борбената авијација а едини кандидати за таа работа се турбоелисните авиони Супер Тукано и Тексан-2
Вратете се на почетокот Go down
fighter

fighter

Број на мислења : 68

AIR POLICING - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 5 Empty13/10/2013, 03:54

http://defense-update.com/20131012_f16_for_romania.html?utm_source=feedblitz&utm_medium=FeedBlitzEmail&utm_content=96272&utm_campaign=Express_2013-10-12+13%3A00

Ова од трета рака и некој ќе рече подобро на старо западно отколу ново Руско, ама ова не е на старо ова е на прастаро. Вака ли ги третираат посиромашните земји во ЕУ и во НАТО?
И со кого ќе се борат овие реликвии? Со Русите ли, Украинците имаат Су 27, Србите наскоро најмодерни Миг 29М2, Унгарците да не зборвиме со Грипените,Можда со Бугарите со нивните постари Миг 29. Хм
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
AIR POLICING - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
AIR POLICING
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Авиони-
Отиди до: