ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 AIR POLICING

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

AIR POLICING - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 3 Empty11/7/2013, 18:41

Па поновиве верзии на авиони кој спаќаат од 4,4+,4++,и 5 генерација се на концепт еден авион за повеќе намени,а особено овие последниве од 5 генерација,нивниот концепт е на стелт технологија повеќе наменски авион(ловец,бомбардер,извиџач,пресретнувач),Американците кога ке го воведад во употреба новиот авион Ф-35(го развлекоа проктов бааѓи),се во план во пензија(резрва) да ги испратат авионите:Ф-15,Ф-16,Ф-18,И А-10.И со ова да имаат еден вид на авион за сите потреби,наводно било поефтино за обука итн.

Е сега ново,се што е ново е скапо,а пак за нас уште поскапо,така да подобро би било нешто старо ама добро и покажано,+ со добра модернизација.Пазарот е голем,така да има доста што да се избере,изборот е повеќе политички отколку воено.А ново и ефтино,Кинескиот Ј-10,мислам дека цената му иде негде околу 28 милиони долари.
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

AIR POLICING - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 3 Empty11/7/2013, 19:21

Ima i poeftini opcii...FC-1 Block-1 e 8.4 miliona...usovrsheniot Block-2 e 10.2 miliona...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

AIR POLICING - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 3 Empty11/7/2013, 19:22

Таман сакав да пишам... Smile  Е сега јес да е пакистански ама нема везе, авионот е сосема солиден.
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

AIR POLICING - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 3 Empty11/7/2013, 19:30

FC-1 "Xiaolong" voopshto ne e Pakistanski - tuku Kineski...samo licencno se proizveduva vo I.R. Pakistan pod negovoto izvozno ime JF-17 "Thunder"...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

AIR POLICING - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 3 Empty11/7/2013, 19:49

Знаев дека нешто заедно со Кинезите работеа на тој проект ама мислев дека Пакистанците се главни, додека Кинезите им асистираат.
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

AIR POLICING - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 3 Empty11/7/2013, 20:01

Ne...Kineski e so Ruska i Italijanska asistencija...
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1014

AIR POLICING - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 3 Empty11/7/2013, 20:34

Дали фц-1 би бил прифатен од НАТО ,според цената што ја кажува Ико ,Македонија би можела да си дозволи да купи една ескадрила.
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

AIR POLICING - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 3 Empty11/7/2013, 21:01

Aj da se uozbilime...Laughing
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

AIR POLICING - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 3 Empty11/7/2013, 21:28

Laughing Laughing Laughing  Ме изнасмеа Ико aplauz 
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

AIR POLICING - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 3 Empty11/7/2013, 21:30

РИС напиша:
Дали фц-1 би бил прифатен од НАТО ,според цената што ја кажува Ико ,Македонија би можела да си дозволи да купи една ескадрила.

Ние се уште не сме во НАТО,па така да нема они што да прифаќаат,кај нас треба само воја и пари,другото е се политика.Тешко дека ние во блиска иднина можеме приближно нешто да купиме,а не пак една ескадрила,во која има од 12 до 14 авиони,што прави многу пари,а кај се парите за обука на пилоти,обука на механичари,вооружување,гориво,логистика итн.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
AIR POLICING - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   AIR POLICING - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
AIR POLICING
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Авиони-
Отиди до: