ОДБРАНА

HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 

AIR POLICING

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
su50fighter

Број на мислења : 144

ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   13/3/2013, 07:25

mozda kako prv cekor za AIR POLICING bi bil da nabavime jak 130 taka da tie mozat da se korista i za ucenje i za podrska na trupite. Ako ja sporedime nivnata cena od 20 milioni $ so tukano ili drugite turboprop poveke se isplakaat jakovite. Pa videte duri i izraelcite kupija mislam 40 samo italijanskata verzija so zapadni komponenti (motori , elektronika i se ostanato)
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   27/3/2013, 15:29

ова air policing мене (да не бидам вулгарен)ми личи на она дека не си способен да ја работиш жената па да го викниш комшијата да го прави тоа а ти да гледаш и плус да се радвиш на то. jupii
Зоран

Број на мислења : 3662

ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   27/3/2013, 15:40

su50fighter напиша:
ова air policing мене (да не бидам вулгарен)ми личи на она дека не си способен да ја работиш жената па да го викниш комшијата да го прави тоа а ти да гледаш и плус да се радвиш на то. jupii

Epa ako vo semejno nasledstvo nemash .... takvo , taka e prashaj gi Slovencite i oni praat taka + plakat na Italjanite.

Su-50 ako ne tajna kolku godini imash?
beowulf

Број на мислења : 765

ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   28/3/2013, 22:15

su50fighter напиша:
Баш така. lol!
Goran Apostoloski

Број на мислења : 113

ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   25/4/2013, 04:43

да земевме уште 97-ата 12 Ф-5 од Турција ќе бевме на коњ што се вели и немаше пријателите од нато да ни ги земаат клучевите од авионите за да не дејствуваме Laughing ,а и турскиве Ф-5 мислам дека пред 10 години се сите модернизирани па за нас е најдобар избор,а може и против герила да се користи ко у Виетнам во сцената од Апокалипса Денес со напалм бомби или слично
SIG

Број на мислења : 5791

ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   25/4/2013, 12:48

Како се изјалови тогаш работата со Ф-5ките ме интересира..ако знае некој?
su50fighter

ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   11/7/2013, 06:37

се мислев да не одговорам на Зоран ама тие се научени. Уште на времето без да им платат Босанците офицери од ЈНА(а и другите) го правеа тоа со словенките без да им платат овие (сега Словенците ни се пријатели ама без никакви задни намери ова). Така да сега ако им плаќаат на Италијаните .... ziveli scratch Glava v zid
dt71

Број на мислења : 9

ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   11/7/2013, 13:54

moe mislenje e deka treba sami da si nabavime avioni, a sto se odnesuva do F-5 avionite jas kolku sto se sekavam vo deveesetite turcija mislam deka sakase na makedonija da i podari 20 komada ama se pobunija ciganive od jug i znaete kakov bese odnosot na drugite vo toa vreme sprema makedonija pa taka nisto ne ispadna od rabotata.
Iko

Број на мислења : 498

ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   11/7/2013, 14:21

Vrska nema...voopshto ne beshe radi nekakvo Grchko "protivenje" (vprochem nishto i ne rekoa togash, a i da rechea - Turcive demek kje gi poslushaa Rolling Eyes ) - tuku pred i nad se, dopisot od MORM do MORT deka po interna procenka - RM togash ne beshe vo mozhnost (bi rekol i sposobnost) finansiski da go izdrzhi teretot na nivnata operativna upotreba (i pokraj toa shto Turcite vetuvaa celosna pomosh vo tekovnoto odrzhuvanje i kondicioniot monitoring)...
РИС

Број на мислења : 780

ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   11/7/2013, 17:16

Кој нов авион е моментално најевтин а со кој може исклучиво да се чува воздушниот простор без да обавува додатни задачи како бомбардирање,воздушна пдршка и слично ?
Sponsored content

ПишувањеПредмет: Re: AIR POLICING   

AIR POLICING
Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next