Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Снајперско вооружување и снајперизам

Go down 
+13
Alvar
Momak od Gjorce
Smrtnikot
m-r.niceguy
debarska
mojsejko
JKD
ESN
Goust
Legija91
Спенсер
Зоран
SIG
17 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 24 ... 44, 45, 46  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10138

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty27/5/2022, 17:15

Чул те господ, и едново и другово се топ избор.

Некако претпоставував дека ќе се иде на британска "школа" при изборот и обуката за прецизни орудија.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 11809

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty27/5/2022, 22:02

Па со оглед на тоа дека они ја спроведуваа обука за декларираната лесна пешадиска,ова е на нивна сугестија/барање/наредба

И со ова за прв пат ќе треба да добиеме снајперски парови на ниво на чета,вајда по еден на чета,со репетирачки снајперски пушки со вискока прецизност,нормално и со соодветна модерна опрема,ќе добиеме на квалитет ќе изгубиме квантитет
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10138

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty27/5/2022, 22:11

edit: Иако британскава номинација малку буни. L129A1 е во принцип LMT Defender-H (LM308MWS), истата они ја продаваат и како реплика (како и Новозеландската MARS NZ и Естонската R20 RAHE)

https://lmtdefense.com/product/l129a1-reference-rifle/

Но L115A3 т.е. AI AWM не се произведува веќе подолго време, па освен ако не превземат веќе користени Британски пушки, веројатно ќе одат на некои од актуелните модели кои ги произведуваат, AXMC или AXSR.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10138

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty27/5/2022, 23:16

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 GdDTDMT
Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 HGRiDFE
Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 L1O3jLa
Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 8JcLkdE
Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 WELZ0ut
Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 D2l7NdB

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10138

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty28/5/2022, 12:47

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 COUKKtS

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10138

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty28/5/2022, 15:27

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Ui9HNkd

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
MISFIT

MISFIT


Број на мислења : 281

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty29/5/2022, 18:24

Momak od Gjorce напиша:
Самата тежина на зрното 7,9мм и неговата брзина и стабилност од цефката го прави понепрезицно од она 7,62х54 на СВД,дури ЈУ снајперското зрно е тешко ,мора да се развие уште полесно зрно,така ми кажувале луѓе

Сега со набафката на нови снајпери во 7,62x51 кје треба да ги шиете,ако добиете сите од нив пто не верувам

Во АРМ ништо нема како што треба samoubica

______________________
To us and those like us, damn few.
Вратете се на почетокот Go down
MISFIT

MISFIT


Број на мислења : 281

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty29/5/2022, 18:24

Momak od Gjorce напиша:
По документот објавен се иде на L129A1 7,62x51мм и L115A3 во 338

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 XLANNUM

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 8YjRdCN

Како што имаат Тигар

______________________
To us and those like us, damn few.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10138

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty2/6/2022, 22:03


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10138

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty15/6/2022, 21:39

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 ZEIXn1d
Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Dswi0mI
Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 NREgiIf
Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 2fx99tx

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 45 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Снајперско вооружување и снајперизам
Вратете се на почетокот 
Страна 45 of 46Отиди на страна : Previous  1 ... 24 ... 44, 45, 46  Next
 Similar topics
-
» Снајперско вооружување и снајперизам
» Морнаричко Вооружување
» Воздухопловно вооружување
» Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)
» Иранско воздухопловно вооружување

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: