Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Македонија во Балканскиот вртлог

Go down 
+18
shady3
Wolf
beowulf
tose
JKD
Mrshajnoski
gladiator_17
Iko
alexmkd
Генерал
assasian
Momak od Gjorce
РИС
Legija91
Smrtnikot
Зоран
Alvar
SIG
22 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 65 ... 100  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar


Број на мислења : 11046

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty9/3/2014, 17:14

Инаку написов е од 2010, не знам дали приметивте.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty9/3/2014, 17:34

Frogfoot напиша:
http://www.putvjernika.com/Na-stubu-srama/makedonski-reis-poziva-ameriku-u-pomoc-u-borbi-protiv-muslimana.html

Кога ќе видам од кој сајтови доаѓаат овие вести, одма ми станува се јасно.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty9/3/2014, 17:44

JKD напиша:
Smrtnikot напиша:
Јас пак од секогаш мислев дека функционираат заедно, барем во Македонија.

Не знам баш...имам другар,кој што е муслиман,и баш го прашав како се одвива тоа,уште пред многу години,ми кажа дека повеќе џамии во Скопје биле во раце на радикалците,и дека не идат во било која џамија,туку стриктно во тие каде што се проповеда вистинскиот Ислам,и дека многу луѓе се револтирани од радикалците,ама долга била нивната рака...јас да сум на чело на држава,на МВР,на ДБК,би бил и те како загрижен,и би превземал секакви мерки против нив,а не да апсам дилери на дрога кои што работат за 500 евра..кога во Скопје имаш такви џамии кои што се темпирана бомба...

Се знае тоа се, каде се наоѓаат и какви активности имаат. Вахабистите имаат и свои сајтови каде што ги подржуваат своите браќа во Сирија (ИСИС и Ал Нустра) во убивање на "неверници". Едни од најпознатите се "Пут Вјерника" и "Вести Уммета" кои имаат голема популарност кај многу истомисленици од цел Балкан, а тие два сајта се првите кои ги објавија загинувањата на нивните браќа кои се бореле во Сирија.
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty9/3/2014, 18:42

HolyTemple напиша:
JKD напиша:
Smrtnikot напиша:
Јас пак од секогаш мислев дека функционираат заедно, барем во Македонија.

Не знам баш...имам другар,кој што е муслиман,и баш го прашав како се одвива тоа,уште пред многу години,ми кажа дека повеќе џамии во Скопје биле во раце на радикалците,и дека не идат во било која џамија,туку стриктно во тие каде што се проповеда вистинскиот Ислам,и дека многу луѓе се револтирани од радикалците,ама долга била нивната рака...јас да сум на чело на држава,на МВР,на ДБК,би бил и те како загрижен,и би превземал секакви мерки против нив,а не да апсам дилери на дрога кои што работат за 500 евра..кога во Скопје имаш такви џамии кои што се темпирана бомба...

Се знае тоа се, каде се наоѓаат и какви активности имаат. Вахабистите имаат и свои сајтови каде што ги подржуваат своите браќа во Сирија (ИСИС и Ал Нустра) во убивање на "неверници". Едни од најпознатите се "Пут Вјерника" и "Вести Уммета" кои имаат голема популарност кај многу истомисленици од цел Балкан, а тие два сајта се првите кои ги објавија загинувањата на нивните браќа кои се бореле во Сирија.

И зошто полицијата ништо не прави ? гледав на КОД,каде што поглаварот на ИВЗ,кажува како ја обиколиле зградата на ИВЗ 30тина наоружани со калаши вахабисти,влегле внатре,ги малтретирале,само за да ги препишат некои си џамии да бидат под нивна контрола...имаше клип каде што вахабисти тепаат оџа во некое си село не знам каде...имаше снимки од КОД,и тоа беа од 2012 или 2013 година,на некоја си планина каде што била заробена баш Снежана Лупевска,во 2001,и се враќа таму,и сеуште имаше униформирани лица и вооружени до заби,со зољи секој и калаш,на границата со Косово беше тоа село..кажуваше шипото главен таму,дека шверцаат дрога,и на прашањето дали се плашат од полицијата тој одговори дека неколку пати се среќавале со нив и дека не им е страв.Единствен случај каде што полицијава ги нападна директно,беше случајот со Смилковско езеро...а мислам дека треба многу,многу повеќе да се прават акции,за да им се даде до знаење дека несмее тука да ги има...убеден сум дека сме способни за такво нешто,додека не биде касно..
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6114

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty9/3/2014, 19:27

Тоа село се вика Танушевци.
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty9/3/2014, 20:24

Frogfoot напиша:
Тоа село се вика Танушевци.
Ок,мање-више битно.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty9/3/2014, 23:09

JKD напиша:
HolyTemple напиша:
JKD напиша:
Smrtnikot напиша:
Јас пак од секогаш мислев дека функционираат заедно, барем во Македонија.

Не знам баш...имам другар,кој што е муслиман,и баш го прашав како се одвива тоа,уште пред многу години,ми кажа дека повеќе џамии во Скопје биле во раце на радикалците,и дека не идат во било која џамија,туку стриктно во тие каде што се проповеда вистинскиот Ислам,и дека многу луѓе се револтирани од радикалците,ама долга била нивната рака...јас да сум на чело на држава,на МВР,на ДБК,би бил и те како загрижен,и би превземал секакви мерки против нив,а не да апсам дилери на дрога кои што работат за 500 евра..кога во Скопје имаш такви џамии кои што се темпирана бомба...

Се знае тоа се, каде се наоѓаат и какви активности имаат. Вахабистите имаат и свои сајтови каде што ги подржуваат своите браќа во Сирија (ИСИС и Ал Нустра) во убивање на "неверници". Едни од најпознатите се "Пут Вјерника" и "Вести Уммета" кои имаат голема популарност кај многу истомисленици од цел Балкан, а тие два сајта се првите кои ги објавија загинувањата на нивните браќа кои се бореле во Сирија.

И зошто полицијата ништо не прави ? гледав на КОД,каде што поглаварот на ИВЗ,кажува како ја обиколиле зградата на ИВЗ 30тина наоружани со калаши вахабисти,влегле внатре,ги малтретирале,само за да ги препишат некои си џамии да бидат под нивна контрола...имаше клип каде што вахабисти тепаат оџа во некое си село не знам каде...имаше снимки од КОД,и тоа беа од 2012 или 2013 година,на некоја си планина каде што била заробена баш Снежана Лупевска,во 2001,и се враќа таму,и сеуште имаше униформирани лица и вооружени до заби,со зољи секој и калаш,на границата со Косово беше тоа село..кажуваше шипото главен таму,дека шверцаат дрога,и на прашањето дали се плашат од полицијата тој одговори дека неколку пати се среќавале со нив и дека не им е страв.Единствен случај каде што полицијава ги нападна директно,беше случајот со Смилковско езеро...а мислам дека треба многу,многу повеќе да се прават акции,за да им се даде до знаење дека несмее тука да ги има...убеден сум дека сме способни за такво нешто,додека не биде касно..

Незнам зашто ќутат, дали чекаат наредба од Америка они да им кажат кога да стапат во акција македонските служби или се работи за сосема друга работа, само тие од највисокиот врв знаат.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 11046

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty12/3/2014, 19:04

УЗУРПИРАН ВЛЕЗОТ НА ТЕТОВСКАТА ЦРКВА СВЕТИ НИКОЛА! (Видео)

Жители од населбата Горна Чаршија започнаа да го узурпираа влезот пред црквата Свети Никола, реагираа од Црковниот одбор на овој храм. Пред влезот на црквата неколку лица започнале да ја раскопуваат калдрмата, а уништени се и скалите кои водат до ова светилиште. Од одборот велат дека се преземаат дејствија за изградба на некаков објект, кој целосно ќе го затвори влезот во храмот.
Ова не е единствен случај на узурпација. На црковно и државно земјиште во близина на црквата Свети Никила долж реката Пена, постојано никнуваат дивоградби. За ваквите незаконски дејствија, ниту општинската ниту централната власт немаат ништо преземено,вели Злате Ѓорѓески, претседател на Црковниот одбор.

Од општина Тетово велат дека инспекторите реагирале на поплаката од Црковниот одбор Свети Никола. Сосотјбата се следи, доколку започне со градење, инспекцијата ќе реагира согласно законот.
За нелегалните објекти кои се бесправно изградени долж реката Пена има издадено и решенија за уривање. Но наместо да се постапи согласно законот, во нивна близина постојано се градат нови дивоградби.
http://telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=6&item=35756

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty13/3/2014, 02:02

Alvar напиша:
УЗУРПИРАН ВЛЕЗОТ НА ТЕТОВСКАТА ЦРКВА СВЕТИ НИКОЛА! (Видео)

Жители од населбата Горна Чаршија започнаа да го узурпираа влезот пред црквата Свети Никола, реагираа од Црковниот одбор на овој храм. Пред влезот на црквата неколку лица започнале да ја раскопуваат калдрмата, а уништени се и скалите кои водат до ова светилиште. Од одборот велат дека се преземаат дејствија за изградба на некаков објект, кој целосно ќе го затвори влезот во храмот.
Ова не е единствен случај на узурпација. На црковно и државно земјиште во близина на црквата Свети Никила долж реката Пена, постојано никнуваат дивоградби. За ваквите незаконски дејствија, ниту општинската ниту централната власт немаат ништо преземено,вели Злате Ѓорѓески, претседател на Црковниот одбор.

Од општина Тетово велат дека инспекторите реагирале на поплаката од Црковниот одбор Свети Никола. Сосотјбата се следи, доколку  започне со градење, инспекцијата ќе реагира согласно законот.
За  нелегалните објекти кои се бесправно изградени долж реката Пена има издадено и решенија за уривање. Но наместо да се постапи согласно законот, во нивна близина постојано се градат нови дивоградби.
http://telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=6&item=35756

Абе колку се напнувам вака кога читам и гледам...ми се гади у пм,покажуваат муда пред деца и стари лица,а на овакви работи ќутат.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6114

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty14/3/2014, 14:54

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 31 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Македонија во Балканскиот вртлог
Вратете се на почетокот 
Страна 31 of 100Отиди на страна : Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 65 ... 100  Next
 Similar topics
-
» Македонија во Балканскиот вртлог
» Македонија во Балканскиот вртлог
» Македонија во Балканскиот вртлог
» Македонија во Балканскиот вртлог
» Македонија во Балканскиот вртлог

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Актуелни воено-политички случувања :: Македонија-
Отиди до: