Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Македонија во Балканскиот вртлог

Go down 
+18
shady3
Wolf
beowulf
tose
JKD
Mrshajnoski
gladiator_17
Iko
alexmkd
Генерал
assasian
Momak od Gjorce
РИС
Legija91
Smrtnikot
Зоран
Alvar
SIG
22 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 34 ... 64, 65, 66 ... 82 ... 100  Next
АвторПорака
Гостин
Гостин




Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty8/7/2014, 01:14

Smrtnikot напиша:
Одамна го имам истиот став и затоа сум бил учесник во многу дебати на разни места на оваа тема, со разни луѓе на кои единствени аргументи им биле "коа сум бил у војска најдобар другар шиптар ми бил", "Да има 1000 евра плата нема да биде така" и слични други кафански аргументи кои не држат вода.

И секогаш се наоѓале такви кои те напаѓале дека си националист. А кога ќе дојде ваква ситуација, први се за пцуење и плукање по нив. Чести и слични појави. Само ова не се случува во Македонија, туку во цела Европа. Во Шведска баш читав имало статистики за криминал, силувања и слични работи, од кога се дојдени иммигрантите од третиот свет тие работи се зголемиле за 200%. Јас сум уверен дека во блиска иднина лудакон Андреас Бреивик кој многу го плукаа ќе стане национален херој, а ќе му подигнат и споменик, баш тие истите кои го напаѓаа.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6114

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty8/7/2014, 01:41

Видете вака, не сум најгласен заговорник на тоа мулти-култи, но иако имам предрасуди кон некои народи и држави, сепак настојувам луѓето да ги делам на добри и лоши. И кај нас има чакал народ...

Еве искрено, немам пријатели албанци, но во Албанија имав проблеми со колата, за 1 минута застана човек кој во неработен ден ме однесе на сервис и ми среди да го заменам делот по багателна цена. Ме шлепаше 10км.

Во Грција ми се има случено исто...

Значи, може да се има претпазливост... (за време на Римското царство Сиријците ги сметале како недоверливи луѓе и немале воопшто поверење во нив.) но пред се да ги делиме луѓето на добри и лоши.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 11046

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty8/7/2014, 10:58

HolyTemple напиша:
Јас сум уверен дека во блиска иднина лудакон Андреас Бреивик кој многу го плукаа ќе стане национален херој, а ќе му подигнат и споменик, баш тие истите кои го напаѓаа.

Но колку се сеќавам истиот не пукаше по имигрантите, туку по деца дојдени во летен камп (младината на некоја од политичките партии).

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty8/7/2014, 11:20

Alvar напиша:
HolyTemple напиша:
Јас сум уверен дека во блиска иднина лудакон Андреас Бреивик кој многу го плукаа ќе стане национален херој, а ќе му подигнат и споменик, баш тие истите кои го напаѓаа.

Но колку се сеќавам истиот не пукаше по имигрантите, туку по деца дојдени во летен камп (младината на некоја од политичките партии).

Да, таа политичка партија ја сметал како една од главните виновници за ситуацијата со имигрантите во Норвешка и целта му била да ги казни и да им даде до знаење да престанат со деструктивната политика кон својата земја и народ.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 11046

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty8/7/2014, 11:22

Голем протест поради „Монструм“ се најавува во петок

Масовен протест против пресудата за „Монструм“ се најавува во петок во Скопје преку социјалните мрежи, каде кружи фотографија во која се повикуваат Албанците од сите албански држави да се приклучат на протестите.

- Ги повикуваме Албанците од Скопје, Гостивар, Куманово, Струга, Охрид, Приштина, Призрен, Пеќ, Тирана, Валона, Скадар и албанците од Грција да ни се придружат во знак на поддршка – се вели во повикот.

Почетокот на протестот е најавен пред Јаја Паша џамијата во 14: 00 часот, по завршувањето на петочната молитва, по што ќе се упатат пред зградата на Владата.
http://a1on.mk/wordpress/archives/354794

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty8/7/2014, 12:31

И денес слушнав од познат адвокат дека судењата се откажани,бидејќи имало најави за протест,но и поради можноста од инциденти поради големиот налив од Косово...наводно,голем број на љочки ги поминале границите последниве денови...
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 11046

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty8/7/2014, 12:31


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 11046

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty8/7/2014, 12:34

Албанија им забрани на Тодор Петров и на Исмаил Бојда да присуствуваат на македонско-горански фестивал (ВИДЕО)
http://www.mkd.mk/makedonija/dijaspora/albanija-im-zabrani-na-todor-petrov-i-na-ismail-bojda-da-prisustvuvaat-na

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 11046

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty8/7/2014, 13:56

Ветераните на УЧК најавија поддршка на протестите од случајот „Монструм“

Ветераните на УЧК денеска преку писмено соопштение најавија дека се подготвени да им помогнат на нивните браќа во Македонија за репресијата која ја трпи албанскиот граѓанин во според нив, политички монтираниот случај „Монструм“.

Проблемот, како што се наведува во Соопштението од ветераните на УЧК, кој се појави со процесот „Монструм“, се вели дека не е нов, туку дека датира уште од 1912 година од времето на Кралството Србија.

Тие бараат:

„Меѓународен мониторинг за случајот наречен „Монструм“, Косово да не ги екстрадира двајцата осудени кои се во тамошните затвори, владите на Косово и Албанија да реагираат, да продолжат протестите пред амбасадите на Македонија, албанските партии во Македонија да им се придружат на граѓаните кои протестираат и нагласуваат дека се подготвени со сите свои капацитети да ја спречат репресијата“.
http://plusinfo.mk/vest/143151/Veteranite-na-UChK-najavija-poddrshka-na-protestite-od-sluchajot-Monstrum

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty8/7/2014, 14:42

Во контекст на претходниот пост!

УЧК: Подготвени сме со сите сили да им помогнеме на браќата во БЈРМ и да ставиме крај на репресијата од Словените

Ја изразуваме нашата подготвеност како воени ветерани, да им помогнеме со сите наши капацитети на нашите браќа во Македонија,со цел еднаш засекогаш да се стави крај на словенската репресија, стои во соопштението потпишано од УЧК кое го објавува порталот Тетовасот.

„Проблемот на Албанците во Македонија не е од сега туку од 1912 година кога Српското кралство ги проголта албанските територии и направи слоовенска држава. Во текот на Титовото владение, Југославија формира вештачка држава Македонија и вештачки народ Македонци. Ситуацијата во Македонија е парадоксална. Се употребуваат илирски симболи и се величи илирскиот император Александар Велики како македонски. Им стоиме на располагање на нашите браќа во БЈРМ во секој момент со цел еднаш засекогаш да се стави крај на словенската репресија“, пишува во соопштението.

http://brif.mk/?p=157171


______________________
"Through discipline comes freedom"
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонија во Балканскиот вртлог   Македонија во Балканскиот вртлог - Page 65 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Македонија во Балканскиот вртлог
Вратете се на почетокот 
Страна 65 of 100Отиди на страна : Previous  1 ... 34 ... 64, 65, 66 ... 82 ... 100  Next
 Similar topics
-
» Македонија во Балканскиот вртлог
» Македонија во Балканскиот вртлог
» Македонија во Балканскиот вртлог
» Македонија во Балканскиот вртлог
» Македонија во Балканскиот вртлог

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Актуелни воено-политички случувања :: Македонија-
Отиди до: