Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми

Go down 
+13
Macedonian Knight
risteski.goce@yahoo.com
sdan
Legija91
JKD
Momak od Gjorce
leopard
Zajcef
Alvar
Генерал
Зоран
beowulf
SIG
17 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 16 ... 22  Next
АвторПорака
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty26/2/2013, 18:54

leopard напиша:
Мене пред се ми е квалитетот на машината внатре,знам дека цевката на ЧЗ-то не е нај нај,исто важи и за К-100,секако и цената игра голема улога,ЧЗ барав и нема никаде,половен има во Микеи и тоа Сребрен (таков ни под точка разно не би купил)За Глок-от и ХС читав споредбени тестови,и тука се некаде,луѓево што ги тестирале неможеле да се одлучат,единствено ХС-от имал малку поголема тежина што не е пресудно,(и малку подолг бил.

Беретите во капиштец беа од 800 еур па 1200, Смит весонот исто,израелскиот Бул 1250.

Ни под точка разно немој да споредуваш ХС и Глок. Тука веќе ќе те карам. Глокот е институција. Ова не го зборувам само како фан на Глок туку и како некој кој имал шанса да ги користи и двата модели. Ако имаш доволно средства не размислувај и набави си Глок. Цената во Ди-Ман-Ко на 4-та генарација е 850 евра ( види за некој попуст ), а мислам дека сеуште може да се набави и 3-та генерација за 100-150 евра поевтино.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty26/2/2013, 18:56

Јас би го почекал Беовулф да ти каже за ЧЗ-то бидејќи има 75ка ако не се лажам...

Инаку, јас што имам гледано споредби помеѓу ХС и Глок, повеќе ме влече ХС-от. Битни разлики според мене нема, единствено дизајнот ми е подобар на ХС-от, и има една мала разлика а таа е во растојанието помеѓу горниот крај на ракофатот и навлаката на пиштолот. Кај Глокот тој простор е помал па за оние со поголеми раце е малку незгоден (постои шанса да те изгребе навлаката, и тоа гадно) додека кај ХС-от тоа е подобро решено.

Е сега, Глок е Глок.. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty26/2/2013, 18:56

leopard напиша:
Frogfoot напиша:
Дефинитивно ХС направи парче во САД...тоа ти е добар производ плус добра реклама = неизбежен успех.

Прашање за ХД-то ..нели ХД беше ознака за пиштолите што се произведени во Спрингфилд Армори САД...?

Тоа ти е ХС за американскиот пазар.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty26/2/2013, 18:58

Да преку Спрингфилд Армори ги продаваат во САД. По мене и да не мораа да одат преку Спрингфилд, ќе требаше да одат зошто немаше да направат таков бум инаку.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty26/2/2013, 19:03

Помеѓу HS/XD и Glock... ова второто во секој случај.
Е сега, ако може да се најде 3-та генерација за цена на последнава генерација на XD (околу 40-45), јас лично би го зел Glock-от, без да размислувам ни секунд.
Половна ЧЗ-tка во добра состојба се наоѓа(ше) и за 500е... така да и не е мала разликата ако е битен и факторот пари.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty26/2/2013, 19:09

leopard напиша:
Беретите во капиштец беа од 800 еур па 1200, Смит весонот исто, израелскиот Бул 1250.

BUL-от знам дека беше скап, сите модели им беа некој semi-competition. Но не ми текнува која беше цената на IWI Jericho 941.. овој долу десно.

leopard напиша:
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 KMwCYPi

Доколку е под 40 бона, исто така добар избор.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
leopard




Број на мислења : 567

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty26/2/2013, 19:16

Very Happy Ок ок ,јас само ставив линк за тест што некојси стручњаци го вршеле помеѓу Глок и ХС од првата генерација.Фактор пари нормално дека е пресуден,исто така и правилото дека пиштол еднаш се купува и се остава во наследство потоа.Најискрено ЧЗ-75Б што требаше да го купам е буквално нов,,од Армиските ЧЗ-ки што беа откупени,е сега наводно проблемот настана кога требаше да го земам,во документот пишува дека Сопственикот на пиштолот не смее истиот да го оттуѓи се додека е на служба во АРМ,во спротивно следува отказно решение.Е сега проблемот е во тоа што човекот сеуште незнае што е со неговото заминување во пензија?Глок во диманко е 700 евра,мој најдобар другар го купи,плус гратис оригинална футрола.цената сеуште ваѓи за мене,ХС од 37 210 денари значи околу 580 евра ми прави мерак,мешутоа тоа е максимумот што можам да го дадам во моментов,и повеќе од што можам да си дозволам,Плус Глок си е фирма а и тоа се плаќа Very Happy За глокот иама и понуда на принцип,(дај колку имаш сега,пример 400 евра а останатото да го доплатам во останативе 5 месеци,пиштолот да го земам кога ќе го отплатам,за тоа време одобрението ќе ми биде во продавницата,,затоа што се понавам со луѓето)


Џерихото скапо беше над 800-900 еур,друга класа се тие.
Вратете се на почетокот Go down
leopard




Број на мислења : 567

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty27/2/2013, 22:10

Го направив адетот денеска,земав Глок 17, 700 еур од ДиМанКо .Многу ми е криво што не испадна ништо околу ЧЗ-75Б Sad

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Cd3jCEN

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 L5mqqDU

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 IsZVi4z


Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty27/2/2013, 22:28

Алал вера. Не си направил утка. aplauz

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty27/2/2013, 22:48

Честито Леопарде, одличен избор. Very Happy
ПС Како бе нема зброевки низ Скопјето? Rolling Eyes
ППС Како стојат скопските продавници со полуавтоматски сачмарки, има избор, цени.....или не шараше со очите? Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 10 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми
Вратете се на почетокот 
Страна 10 of 22Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 16 ... 22  Next
 Similar topics
-
» Воздушно оружје
» Гасно оружје
» Ловно оружје
» 3Д печатање и правење оружје
» Егзотично Оружје

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: