Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми

Go down 
+13
Macedonian Knight
risteski.goce@yahoo.com
sdan
Legija91
JKD
Momak od Gjorce
leopard
Zajcef
Alvar
Генерал
Зоран
beowulf
SIG
17 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16 ... 22  Next
АвторПорака
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty27/2/2013, 22:49

Браво Лео, супер е!!! aplauz

Со здравје да си го користиш и долго да те служи!

П.С: Го проба? Smile
Вратете се на почетокот Go down
leopard




Број на мислења : 564

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty28/2/2013, 00:31

beowulf напиша:
Честито Леопарде, одличен избор. Very Happy
ПС Како бе нема зброевки низ Скопјето? Rolling Eyes
ППС Како стојат скопските продавници со полуавтоматски сачмарки, има избор, цени.....или не шараше со очите? Smile

Благодарам многу за честитките.ЧЗ-тка има само 1 и тоа сребрена,таква нема теоретски шанси да земам,и тоа половна,имаше една на пазар 3 бајаги амортизирана(надворешно гледано и веднаш ја баталив од список,може машината внатре да била и фабрика ама брунирот никаков)

Избор за полуавтоматски сачмарки има,во Понеделникот цел ден со колега од Тетово шаравме низ продавници.Човекот си купи полуавтомат Хатсан Турски,ќе му побарам слика да ми прати па ќе ја пушатам.Инаку и јас сум за купување на полуавтомат,ама сакам тактикал,нешто како Сајга,арно ама ја нема Very Happy ,Хатсанов(ознаката ќе ја пишам кога ќе ми ја прати пријателов,бидејки стандардни полуавтомати ловечки мн не ми се допаѓаат) го зема 35 000 денари.плус прибор за чистење 600 ден и нешто патрони.Во Ск има ДиМанКо....држи ФАБАРМ полуавтомати од 950 еур па нагоре до 1900-2000,ознаките не ги паметам од горенаведената причина-не ми се интересни за око како концепт,линија.Микеи има Бајкал МП-153 30 000 денари,Берети,И Хатсани,кој биле во кооперација со Чесите,,,ова она.,такви муабети,ама сепак е Турско(лично имам аверзија кон турското Хантер оружје на сметка на воздушната пушка Хатсан 125 4,5мм)Во Капиштец има Берети Бајкал,Хатсан....разни модели,моја грешка е што не сликав.

Фрогфут....откога ќе ме повикаат од МВР да испукаат 2 куршуми,и откога ќе ми дадат одобрение за набавка на муниција,ќе можам да пукам.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty28/2/2013, 01:23

leopard напиша:
Избор за полуавтоматски сачмарки има,во Понеделникот цел ден со колега од Тетово шаравме низ продавници.Човекот си купи полуавтомат Хатсан Турски,ќе му побарам слика да ми прати па ќе ја пушатам.Инаку и јас сум за купување на полуавтомат,ама сакам тактикал,нешто како Сајга,арно ама ја нема Very Happy ,Хатсанов(ознаката ќе ја пишам кога ќе ми ја прати пријателов,бидејки стандардни полуавтомати ловечки мн не ми се допаѓаат) го зема 35 000 денари.плус прибор за чистење 600 ден и нешто патрони.Во Ск има ДиМанКо....држи ФАБАРМ полуавтомати од 950 еур па нагоре до 1900-2000,ознаките не ги паметам од горенаведената причина-не ми се интересни за око како концепт,линија.Микеи има Бајкал МП-153 30 000 денари,Берети,И Хатсани,кој биле во кооперација со Чесите,,,ова она.,такви муабети,ама сепак е Турско(лично имам аверзија кон турското Хантер оружје на сметка на воздушната пушка Хатсан 125 4,5мм)Во Капиштец има Берети Бајкал,Хатсан....разни модели,моја грешка е што не сликав.
Мене најмногу ми се прави ќејф за берета(урика1 или урика 2) или браунинг(fusion, evolve или maxus) само се плашам дека цените ќе се астрономски, 1500 евра и нагоре, а јас најмногу би можел да одвојам 1000 евра. Евентуално винчестер sx2 или sx3 кои се скоро идентични со браунинзите, ама се плашам дека и овие ќе се во ист ценовен ранг со предходните. Битно ми е да се црно финиширани(разни 'бело' финиширани куќишта или премногу гравури не идат во предвид....да не заборавам и дрвен кундак е задолжително.) И фабармот се добри пушки(уф, оваа xlr5 gold e лепотица), ама како што гледам цените се исто доста високи. Бенелито не ми се по ќејф, а и општо сите сачмарки со инерцијален затворач не ми се по ќејф. Од овие инерцијалните, кај едни ловџии имам видено модел franchi affinity, естетски убава пушка, ама како што реков инерцијални затворачи не ми се по ќејф. За хатсанот имам читано поделени мислења, едни ги кудат други ги фалат, руските бајкал ми се ептен недовршени. Едно време во Битола имаше полуавтоматски мосберг 935 со пластичен црн кундак во 12 ултра магнум, кошташе 700 евра ама јас не би купил ваква пушка.
А ти ако сакаш тактички полуавтомат, сајга тука тешко дека ќе најдеш, ама можеби ќе можеш да најдеш бенели м4 или бенели м3 супер 90. Ептен кул пушки, посебно оваа втората.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty28/2/2013, 16:44

Честитки Лео и од мене. Можам да ти кажам дека нема да зажалиш. Цената е одлична а згора на се гледам и футрола. Имам едно прашање: Зошто не се одлучи за 4-та генерација?

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty28/2/2013, 19:10

Со здравје да си го користиш и долго да те служи добрар избор...
Вратете се на почетокот Go down
leopard




Број на мислења : 564

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty1/3/2013, 00:40

Генерал напиша:
Честитки Лео и од мене. Можам да ти кажам дека нема да зажалиш. Цената е одлична а згора на се гледам и футрола. Имам едно прашање: Зошто не се одлучи за 4-та генерација?

Фактор Пари Very Happy Кажав и претходно, ЧЗ-75 требаше да го земам за 400 еур со 70 куршуми,2 холдери Миле Драгиќ,ама не бидна ништо,е за тие пари заклучно 500 еур имаше половна ЧЗ-75 сребрена,и ЦЗ-99-999 Тетејци,7,62 и 7.65,Словачки К-100,Словачкиот имав резерва кон него,ЦЗ-њата не ми беа во игра.И се мислев помеѓу ХС и Глок,кога веќе морав да изберам повисока класа,си реков кај 602 евра за ХС ќе дадам уште 100 и машина ќе имам дома.Е сега премногу пари се,непланирано отидоа,глава ме боли цел ден,болен сум од мака.не за друго Кум треба во Мај да бидам на другар,парите за поклон ми беа.Ама како што викаат старите Есапот еден е дома а друг на пазар.така да,бев го пријавив денес ,рекоа ќе викнат за да испукаат од МВР 2 куршуми.АМА...кога тогаш ќе купам и ЧЗ-75Б...едноставно морам да го имам на мое име лично
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty1/3/2013, 16:39

leopard напиша:
Генерал напиша:
Честитки Лео и од мене. Можам да ти кажам дека нема да зажалиш. Цената е одлична а згора на се гледам и футрола. Имам едно прашање: Зошто не се одлучи за 4-та генерација?

Фактор Пари Very Happy Кажав и претходно, ЧЗ-75 требаше да го земам за 400 еур со 70 куршуми,2 холдери Миле Драгиќ,ама не бидна ништо,е за тие пари заклучно 500 еур имаше половна ЧЗ-75 сребрена,и ЦЗ-99-999 Тетејци,7,62 и 7.65,Словачки К-100,Словачкиот имав резерва кон него,ЦЗ-њата не ми беа во игра.И се мислев помеѓу ХС и Глок,кога веќе морав да изберам повисока класа,си реков кај 602 евра за ХС ќе дадам уште 100 и машина ќе имам дома.Е сега премногу пари се,непланирано отидоа,глава ме боли цел ден,болен сум од мака.не за друго Кум треба во Мај да бидам на другар,парите за поклон ми беа.Ама како што викаат старите Есапот еден е дома а друг на пазар.така да,бев го пријавив денес ,рекоа ќе викнат за да испукаат од МВР 2 куршуми.АМА...кога тогаш ќе купам и ЧЗ-75Б...едноставно морам да го имам на мое име лично

Нема што да те боли глава. Ова се купува еднаш во животот и трае. Ајде подели 700 евра на 20-30 години па види ја математиката. Така да уживај во изборот. aplauz aplauz

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10945

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty4/3/2013, 16:49

Прееска поминав до Микеи да видам што има како има.... дефинитивно со цените малку претерале.
Хрватските HS/XD се со цена колку Glock-от.. од 40-ка нагоре, Заставата исто така им е скапа, Беретите им се прескапи.. особено ако се споредат со цените во US.
Px4 Storm = 61.000, 87 Cheetah во 22lr = 44.000, 85FS Cheetah .380 = 47.000, 92 Stock Competition... краткиот и долгиот, околу 75.000.
Не знам дали го читавте прилогот за Софиските продавници за оружје и опрема во последниот број на Калибар... цените од таму до тука, бог и шеширџија.

А да, кога и да поминам во дуќанов полн е со браќава кој си пазарат оружје без проблем, очигледно за нив нема проблем да извадат дозвола за набавка. Rolling Eyes

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty26/6/2013, 22:21

Дечки да ви се пофалам, добив одобрение за ловна полуавтоматска пушка.Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10945

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty26/6/2013, 23:15

Охохоооо..... добри вести! Very Happy
Ајде сега седи и натенане пиши што е на листата и зошто. Екстерно тестирање. Laughing

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 11 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми
Вратете се на почетокот 
Страна 11 of 22Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16 ... 22  Next
 Similar topics
-
» Воздушно оружје
» Гасно оружје
» Ловно оружје
» 3Д печатање и правење оружје
» Егзотично Оружје

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: