Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми

Go down 
+13
Macedonian Knight
risteski.goce@yahoo.com
sdan
Legija91
JKD
Momak od Gjorce
leopard
Zajcef
Alvar
Генерал
Зоран
beowulf
SIG
17 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 14 ... 22  Next
АвторПорака
SIG

SIG


Број на мислења : 6109

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty29/11/2012, 14:11

Како мислиш не им ја издаваат до крај муницијата?

Јас мислам дека 200 куршуми за секој нормален човек годишно се доволни, освен ако не се бавиш со други активности, стрелаштво и сл.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty29/11/2012, 16:59

Frogfoot напиша:
Како мислиш не им ја издаваат до крај муницијата?

Јас мислам дека 200 куршуми за секој нормален човек годишно се доволни, освен ако не се бавиш со други активности, стрелаштво и сл.

Еден човек ми збореше дека кога ќе купуваш муниција, ако сакаш да купиш 200 куршуми одеднаш, неможеш да ги купиш туку ти даваат 50 куршуми само, и после треба да вадиш пак лист за муниција и тоа ќе одуковлечи и ќе помине годината. Инаку 200 куршуми ти е вкупно за сите оружја што ги поседуваш. Така ми викаше он.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty29/11/2012, 19:34

HolyTemple напиша:
Еден човек ми збореше дека кога ќе купуваш муниција, ако сакаш да купиш 200 куршуми одеднаш, неможеш да ги купиш туку ти даваат 50 куршуми само, и после треба да вадиш пак лист за муниција и тоа ќе одуковлечи и ќе помине годината. Инаку 200 куршуми ти е вкупно за сите оружја што ги поседуваш. Така ми викаше он.

Не, со сегашниот закон за оружје следуваат по 200 парчиња муниција за секое оружје(за сачмарките е неограничено) во календарска година. Во самото барање колку парчиња куршуми ќе побараш толку ти одобруваат(само да не е повеќе од 200). Ако побараш 50, 50 ќе ти одобрат. Ако побараш 200, 200 ќе ти одобрат. Вака треба да е, можеби некаде различно го толкуваат законот. Мене кога ми стигна решениоето ми беа одобрени 200 куршуми и јас право в продавница и купив четири пакетчиња по 50 куршуми.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty29/11/2012, 19:37

Frogfoot напиша:
Јас мислам дека 200 куршуми за секој нормален човек годишно се доволни, освен ако не се бавиш со други активности, стрелаштво и сл.
Ама за нормален. lol! ....барем 500 да беа....еднаш месечно да пукаш по 40тина куршуми и пак нема да се осетат. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty29/11/2012, 19:57

beowulf напиша:
Frogfoot напиша:
Јас мислам дека 200 куршуми за секој нормален човек годишно се доволни, освен ако не се бавиш со други активности, стрелаштво и сл.
Ама за нормален. lol! ....барем 500 да беа....еднаш месечно да пукаш по 40тина куршуми и пак нема да се осетат. Smile

Jас кога би имал оружје, бидејќи сум голем мераклија ни 1000 куршуми годишно за пиштол нема да ми бидат доволно Very Happy jupii
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty29/11/2012, 21:34

Alvar напиша:
Искрено, за нешто до 200-250 евра. Да се најде за црни дни. Wink
Што значи изборот се сведува на неколку Заставини пиштоли во 7.65 или кратка 9-ка, ЧЗ исто во 7.65... или ТТ. Половни секако.
За нешто посериозно не сум спремен да дадам повеќе пари (над 500-600 е.) бидејќи во моментов имам други приоритети.

Јас би зел тетеец без око да ми трепни. Докажана платформа, докажан модел, издржлив, доверлив прецизен, моќен, не е претежок, не е преголем, сплоснат дизајн....мислам дека за тие пари е best buy. Нови од продавница се 200 евра. Плус би инвестирал во "combat" рачка, која значително ја поправа ергономијата и лошо поставениот агол на ракофатот. Плус би го однел кај пушкат да го среди окидањето кое кај фабричките модели е апла тврдо(и тоа не верувам дека ќе кошта повеќе од 1000 денари). Се на се за помалце од 250 евра ќе имаш ганц нов и среден тетеец.
Вакви рачки.
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 58524_64229734_2ryitfb
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 556543_10151123572222777_1325867742_n
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 79824_157352594_ZastavaM70A
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6109

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty17/12/2012, 11:43

Ќе се носи плашливец само со дозвола

Цитат :
Покрај „плашливците“, воздушното оружје и сигналните пиштоли кои произведуваат енергија на зрното над 7,5 џули и за оружјето со тетива со сила на натегнување е над 45 килограми, ќе се класифицираат во групата огнено оружје.

Овие оружја сега се во слободна продажба, а купувачите мора да ги пријават во полиција за што добиваат потврда. Измени на Законот за оружјето ги менуваат повеќе од половина од членовите на актуелниот Закон, кој досега шестпати е менуван. Измените предвидуваат и електронска евиденција со која е предвидено следење на оружјето, со кое законски се тргува и се поседува.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty17/12/2012, 12:01

Дефинитивно станавме Јапан и В. Британија кога станува збор за закони за оружје и поседување на истото. Evil or Very Mad
Ми се чини и самите не се свесни колкава глупост прават со овие ригорозни закони. Кога има ОГРОМЕН број на лесно достапно, илегално оружје на пазарот, да се комплицира ионака сложената процедура на легална набавка на оружје е непромислен и грешен чекор. Самата држава ги бутка граѓаните да купуваат оружје на црно... дури и оние кој размислувале за набавка по регуларен пат (пред да се запрашате не, не спаѓам во овие последниве Very Happy ).

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6109

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty17/12/2012, 13:01

Сум за да има ред и строгост при набавката на оружје, односно издавањето на дозвола, ама ова нашево е претерано.

Незнам како е во странство, но би било добро за 3 месеци да можеш и да полагаш, и да добиеш одобрение, дозвола, и исто така да не чекаш 6 месеци за одобрение за набавка на муниција. Чекањето треба да биде најмногу 1 месец.

Како Ф-16 да сакам да купам, а не ПИШТОЛ!
Вратете се на почетокот Go down
Zajcef

Zajcef


Број на мислења : 41

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty17/12/2012, 15:15

Alvar напиша:
Дефинитивно станавме Јапан и В. Британија кога станува збор за закони за оружје и поседување на истото. Evil or Very Mad
Ми се чини и самите не се свесни колкава глупост прават со овие ригорозни закони. Кога има ОГРОМЕН број на лесно достапно, илегално оружје на пазарот, да се комплицира ионака сложената процедура на легална набавка на оружје е непромислен и грешен чекор. Самата држава ги бутка граѓаните да купуваат оружје на црно... дури и оние кој размислувале за набавка по регуларен пат (пред да се запрашате не, не спаѓам во овие последниве Very Happy ).
Мора или во иднина ќе мора да се издејствуваат големи промени во закониве за оружје(што е до мене јас сум за промена и во кривичниот законик односно одредбите за нужна одбрана и крајна нужда(член 9 и 10 од КЗ)за да се даде поголема слобода во самоодбраната практично полесно да се брани на суд убиството во самоодбрана)* зошто ова не личи на ништо а ако не се направат промени идиотиве ќе одат до крајни граници и ќе биде невозможно човек да дојде и до најобична сачмарка како од правни така и од економски причини.На пример едно чивте 16ка се најдува и за цена од 50 до 100 евра а вадењето дозвола чини над 250 евра.Ова е смешно,а кога ќе се додаде и колку време ќе оди постапката и шансата да те одбијат без причина(дискреционо право Laughing ).....
Само јака граѓанска организација може да го промени ова,па затоа дајте да формираме една Македонска НРА Laughing
Вака не тераат со сила да бидеме криминалци и да го купуваме оружјето на нелегален пат(што многу и го прават)така да тешко дека држи вода теоријава нивна дека со закониве се разоружува населението,наместо со ловечко и спортско регистрирано оружје народот се наоружува со воено далеку по опасно и што е уште по страшно нерегистрирано оружје на кое е невозможно да му се влезе во трага....

Do legally armed citizens prevent crime

Убиство во самоодбрана тешко се брани на суд *
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 7 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми
Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 22Отиди на страна : Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 14 ... 22  Next
 Similar topics
-
» Воздушно оружје
» Гасно оружје
» Ловно оружје
» 3Д печатање и правење оружје
» Егзотично Оружје

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: