ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   2/7/2012, 23:41

Зоран напиша:
ПЕТЕН му е името Пента еротро ТНТ.

PETN= Пентрит

RDX= Хексоген

Овие се називите на кратенките, како што знам
Вратете се на почетокот Go down
shady3Број на мислења : 113

ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   3/7/2012, 02:52

HolyTemple напиша:
Иначе во Авганистан и Ирак 90 % од овие бомби на пат, коли и камиони - бомби кои ги поставуваат Талибанците се произведуваат од една супстанца без која земјоделието не може да се замисли. Само не сакам да кажувам тука бидејќи има и малолетни лица на форумов кои не дај боже може да им лета паметот може да им текне да купат неколку кила од таа супстанца и да ја загрозат безбедноста на околината и најлошо на самите себе. Инаку се смета за една од најразорните експлозиви. Ако има специјалци и војници што имале обука со експлозиви претпоставуваат за која супстанца зборам. Иначе најкористен експлозив од страна на ИРА во 20 век (Ирска Републиканска Армија), после пластичниот експлозив Семтех, подарок заедно со Armalite пушките и SAM системите од магацините на Моамер Гадафи.

Иначе Семтекс-от е чешки експлозив измислен негде почетокот на 60тите од некој хемичар со име Станислав Барбера, и мислам дека името го добил од некое градче во близина на Брно кое се викало, дали Семтекс, Сметен, Самтен, незнам не ми текнува. Под лиценца се произведувал и во Либија. За пластичниов експлозив Семтекс се зборува дека е многу разорен експлозив, со мешавина од два самостојни многу познати експлозиви RDX и PETN и стабилизаторска супстанца која го правела како пластелин. И ден денес ИРА и оперативци на АЛ КАЕДА го користат бидејќи е тежок за детектирање од службите задолжени за откривање на експлозиви и е лесен за неприемтно шверцување без да го откријат цариниците. Претпознатлив е по тоа што е во црна боја со ознака SEMTEX - 10, но го има и во портокалова или жолта мислам дека беше не ме фаќајте за збор тоа е со ознака SEMTEX - H и црвена со ознака SEMTEX - А1. Сеа дали беа вака ознаките или другачије не ми замерувајте, ако направам грешка. Семтексот е многу стабилен експлозив, може да се чува на температура од -40 до + 60 степени Како и сите пластични експлозиви така и Семтексот не може никако на друг начин, (освен со елекричен детонатор) да се активира.

Инаку мислам дека и Југославија имаше сопствен пластичен експлозив мислам дека се вика ПЕП 500 и има жолта боја, а го произведувала и нашата Сувенир Самоков. Нашиов експлозив според некои кажувања бил подобар од америчкиот C - 4. Сега мислам дека во Прва Искра Белград се произведува. А и рачните бомби M75 (во Сувенир Самоков како М95 ознака) популарно народно кажани "кашикари" претпоставувам дека се полнети со овој ПЕП 500

Нема потреба да се кријат информации, бидејќи чистотата на шалитрата во Македонија е ограничена на 51% во земјоделски аптеки, а тоа не може да се користи за експлозиви. Е сега, ако некој се докопа до чист калиум нитрат, со него може да работи, но тоа е многу тешко и многу неверојатно.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   3/7/2012, 11:42

shady3 напиша:
HolyTemple напиша:
Иначе во Авганистан и Ирак 90 % од овие бомби на пат, коли и камиони - бомби кои ги поставуваат Талибанците се произведуваат од една супстанца без која земјоделието не може да се замисли. Само не сакам да кажувам тука бидејќи има и малолетни лица на форумов кои не дај боже може да им лета паметот може да им текне да купат неколку кила од таа супстанца и да ја загрозат безбедноста на околината и најлошо на самите себе. Инаку се смета за една од најразорните експлозиви. Ако има специјалци и војници што имале обука со експлозиви претпоставуваат за која супстанца зборам. Иначе најкористен експлозив од страна на ИРА во 20 век (Ирска Републиканска Армија), после пластичниот експлозив Семтех, подарок заедно со Armalite пушките и SAM системите од магацините на Моамер Гадафи.

Иначе Семтекс-от е чешки експлозив измислен негде почетокот на 60тите од некој хемичар со име Станислав Барбера, и мислам дека името го добил од некое градче во близина на Брно кое се викало, дали Семтекс, Сметен, Самтен, незнам не ми текнува. Под лиценца се произведувал и во Либија. За пластичниов експлозив Семтекс се зборува дека е многу разорен експлозив, со мешавина од два самостојни многу познати експлозиви RDX и PETN и стабилизаторска супстанца која го правела како пластелин. И ден денес ИРА и оперативци на АЛ КАЕДА го користат бидејќи е тежок за детектирање од службите задолжени за откривање на експлозиви и е лесен за неприемтно шверцување без да го откријат цариниците. Претпознатлив е по тоа што е во црна боја со ознака SEMTEX - 10, но го има и во портокалова или жолта мислам дека беше не ме фаќајте за збор тоа е со ознака SEMTEX - H и црвена со ознака SEMTEX - А1. Сеа дали беа вака ознаките или другачије не ми замерувајте, ако направам грешка. Семтексот е многу стабилен експлозив, може да се чува на температура од -40 до + 60 степени Како и сите пластични експлозиви така и Семтексот не може никако на друг начин, (освен со елекричен детонатор) да се активира.

Инаку мислам дека и Југославија имаше сопствен пластичен експлозив мислам дека се вика ПЕП 500 и има жолта боја, а го произведувала и нашата Сувенир Самоков. Нашиов експлозив според некои кажувања бил подобар од америчкиот C - 4. Сега мислам дека во Прва Искра Белград се произведува. А и рачните бомби M75 (во Сувенир Самоков како М95 ознака) популарно народно кажани "кашикари" претпоставувам дека се полнети со овој ПЕП 500

Нема потреба да се кријат информации, бидејќи чистотата на шалитрата во Македонија е ограничена на 51% во земјоделски аптеки, а тоа не може да се користи за експлозиви. Е сега, ако некој се докопа до чист калиум нитрат, со него може да работи, но тоа е многу тешко и многу неверојатно.

Не зборувам за Калиум Нитрат (Шалитра), тој ретко може да се најде во слободна продажба. Јас од школо крадев КNO3 (Калиум Нитрат), го мешав со шеќер и правев димни бомби за на утакмици, а правев и спорогоречки барут од КNO3 мешајќи го со сулфур и ќумур. Значи не зборам за Калиум Нитрат, станува збор за друго вештачко ѓубриво. А не сакам да кажам заради безбедноста на некои членови кои се малолетни и сакаат да се забавуваат со опасна работа, а нестручни се во таа област.
Чекам на некој од воениве лица и специјалци кои имал обука за експлозив да му текне за што зборам па јас да потврдам дали е тоа, тоа.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   3/7/2012, 19:18

Амониум нитрат + нафта.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   3/7/2012, 19:28

beowulf напиша:
Амониум нитрат + нафта.

ДА

Ознака ANFO (amonium nitrate, fuel oil) - рударски експлозив

Добро овој што се продава е калциј амониум нитрат, и служи за стабилизирање на експлозивот ама и за тоа има процедура и начин за чистење на калциј и тоа во домашни услови може да се прави.
Вратете се на почетокот Go down
shady3Број на мислења : 113

ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   4/7/2012, 01:48

HolyTemple напиша:
beowulf напиша:
Амониум нитрат + нафта.

ДА

Ознака ANFO (amonium nitrate, fuel oil) - рударски експлозив

Добро овој што се продава е калциј амониум нитрат, и служи за стабилизирање на експлозивот ама и за тоа има процедура и начин за чистење на калциј и тоа во домашни услови може да се прави.

ANFO пак уште потешко може да се направи со материјал од земјоделска. Како што реков, амониум нитратот, калиум нитратот и општо СИТЕ материјали (освен еден, но тоа е друго Smile ) кои може да се користат за експлозиви се ИЗВАЛКАНИ на молекуларно ниво и никогаш со никоја постапка која некој може да ја направи дома нема да се исчистат до тој степен да може да се користат за експлозиви.

Ако сакаш да научиш нешто повеќе околу оваа тематика, а и за сите други, (се надевам нема да ми се налутите за линкот) ви ја препорачувам секцијата Експлозиви на www.emagare.com.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   4/7/2012, 01:55

shady3 напиша:
HolyTemple напиша:
beowulf напиша:
Амониум нитрат + нафта.

ДА

Ознака ANFO (amonium nitrate, fuel oil) - рударски експлозив

Добро овој што се продава е калциј амониум нитрат, и служи за стабилизирање на експлозивот ама и за тоа има процедура и начин за чистење на калциј и тоа во домашни услови може да се прави.

ANFO пак уште потешко може да се направи со материјал од земјоделска. Како што реков, амониум нитратот, калиум нитратот и општо СИТЕ материјали (освен еден, но тоа е друго Smile ) кои може да се користат за експлозиви се ИЗВАЛКАНИ на молекуларно ниво и никогаш со никоја постапка која некој може да ја направи дома нема да се исчистат до тој степен да може да се користат за експлозиви.

Ако сакаш да научиш нешто повеќе околу оваа тематика, а и за сите други, (се надевам нема да ми се налутите за линкот) ви ја препорачувам секцијата Експлозиви на www.emagare.com.

Mалце не ми се сигурни состојките што ги испробуваат така да не верувам многу во нивните homemade експлозиви. Плус продаваат и супстанци за опасни експлозиви. Ако ги фати МВР има лошо да си поминат.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   24/10/2012, 15:26

Не знаев каде да го поставам па се одлучив за овде.

http://www.motika.com.mk/index.php?option=com_content&id=35428

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   24/10/2012, 15:58

Јас би пуштил цело село „браќа„ со трчање да го чистат.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   10/11/2012, 16:16

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   

Вратете се на почетокот Go down
 
IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Инженерија-
Отиди до: