ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
АвторПорака
Hivemind

Hivemind

Број на мислења : 52

ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   26/4/2013, 17:32

HolyTemple напиша:
shady3 напиша:
HolyTemple напиша:
Иначе во Авганистан и Ирак 90 % од овие бомби на пат, коли и камиони - бомби кои ги поставуваат Талибанците се произведуваат од една супстанца без која земјоделието не може да се замисли. Само не сакам да кажувам тука бидејќи има и малолетни лица на форумов кои не дај боже може да им лета паметот може да им текне да купат неколку кила од таа супстанца и да ја загрозат безбедноста на околината и најлошо на самите себе. Инаку се смета за една од најразорните експлозиви. Ако има специјалци и војници што имале обука со експлозиви претпоставуваат за која супстанца зборам. Иначе најкористен експлозив од страна на ИРА во 20 век (Ирска Републиканска Армија), после пластичниот експлозив Семтех, подарок заедно со Armalite пушките и SAM системите од магацините на Моамер Гадафи.

Иначе Семтекс-от е чешки експлозив измислен негде почетокот на 60тите од некој хемичар со име Станислав Барбера, и мислам дека името го добил од некое градче во близина на Брно кое се викало, дали Семтекс, Сметен, Самтен, незнам не ми текнува. Под лиценца се произведувал и во Либија. За пластичниов експлозив Семтекс се зборува дека е многу разорен експлозив, со мешавина од два самостојни многу познати експлозиви RDX и PETN и стабилизаторска супстанца која го правела како пластелин. И ден денес ИРА и оперативци на АЛ КАЕДА го користат бидејќи е тежок за детектирање од службите задолжени за откривање на експлозиви и е лесен за неприемтно шверцување без да го откријат цариниците. Претпознатлив е по тоа што е во црна боја со ознака SEMTEX - 10, но го има и во портокалова или жолта мислам дека беше не ме фаќајте за збор тоа е со ознака SEMTEX - H и црвена со ознака SEMTEX - А1. Сеа дали беа вака ознаките или другачије не ми замерувајте, ако направам грешка. Семтексот е многу стабилен експлозив, може да се чува на температура од -40 до + 60 степени Како и сите пластични експлозиви така и Семтексот не може никако на друг начин, (освен со елекричен детонатор) да се активира.

Инаку мислам дека и Југославија имаше сопствен пластичен експлозив мислам дека се вика ПЕП 500 и има жолта боја, а го произведувала и нашата Сувенир Самоков. Нашиов експлозив според некои кажувања бил подобар од америчкиот C - 4. Сега мислам дека во Прва Искра Белград се произведува. А и рачните бомби M75 (во Сувенир Самоков како М95 ознака) популарно народно кажани "кашикари" претпоставувам дека се полнети со овој ПЕП 500

Нема потреба да се кријат информации, бидејќи чистотата на шалитрата во Македонија е ограничена на 51% во земјоделски аптеки, а тоа не може да се користи за експлозиви. Е сега, ако некој се докопа до чист калиум нитрат, со него може да работи, но тоа е многу тешко и многу неверојатно.

Не зборувам за Калиум Нитрат (Шалитра), тој ретко може да се најде во слободна продажба. Јас од школо крадев КNO3 (Калиум Нитрат), го мешав со шеќер и правев димни бомби за на утакмици, а правев и спорогоречки барут од КNO3 мешајќи го со сулфур и ќумур. Значи не зборам за Калиум Нитрат, станува збор за друго вештачко ѓубриво. А не сакам да кажам заради безбедноста на некои членови кои се малолетни и сакаат да се забавуваат со опасна работа, а нестручни се во таа област.
Чекам на некој од воениве лица и специјалци кои имал обука за експлозив да му текне за што зборам па јас да потврдам дали е тоа, тоа.

Да не мислиш на амониум нитрат???

Не се секирај пак нема да можат да направат, инаку оригинално е ANFO= Ammonium Nitrate Fuel Oxidizer што значи потребен поточно неопходен е катализатор во спротивно колку беа вредностите при вакуум на ист притисиок многу се за да ги памтам дали беше 96м/сек или така нешто на крај краеви и барутот можеш да го појчаш, и многу важно кај експлозивите не е толку важна количината колку што е важна формата односно насочувањето на енергијата ослободена од хемиската реакција конкретен случај имавме 2009 година терорист кој се обиде да урне авион во САД при слетување и замислете типов го залепил експлозивот(ПЕТН) на колкот а детонаторот на делови го прошверцал и одбрал седиште намерно до крилото па според пресметките после насилната реакција требало едното крило на боинг-от да се откине и нападот да биде успешен но, не успеа(Алах го изневери) ПЕТН да детонира наместо тоа се кренала температура над 1500 степени и многу чад а бомбашот самоубиец ни глас не пуштил, чекал да експлодира се додека не го средиле, претпоставувам е во гвантанамо Very Happy

Друг пример е шејпд чарџ кој секој може да го испроба но и не мора само за пример најдобар е мислам РПГ-7 чија боева глава користи шејпд чарџ и малку бакар и магнезиум кои се топат и заедно со насочената енергија од експлозивот при брзина над 3000м/сек (кај некои повеќе) и многу висока температура буквално го сечат оклопот како жежок нож путер, внатре не би сакале да сте ако ви кажам дека нагло добивате гратис плус 90 атмосфери притисок, добро ако е Меркава имате шанси ама пак погодок е погодок.

Искуството покажа дека во герилската војна, посебно во авганистан каде често на децата им се даваа играчки или чоколада што е очигледно за симпатии да се добијат но бунтовниците од играчки направија експлозивни направи па дури и од чоколадото, нели без разлика дали ќе загинат војници или деца на бунтовниците им одговараат жртви бидејќи сепак "окупаторот" ќе биде обвинет НАТО во случајов а не Талибанците.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   9/5/2013, 23:41

Вратете се на почетокот Go down
 
IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Инженерија-
Отиди до: