ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Profesionalec

Profesionalec

Број на мислења : 149

ПишувањеПредмет: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   26/11/2011, 16:19

ИМПРОВИЗИРАНИ ЕКСПЛОЗИВНИ НАПРАВИ (IED) - ЦЕЛТА Е ЕДУКАЦИЈА И ИНФОРМАЦИИ ЗА ИСТИТЕ СО ЦЕЛ ЗАШТИТА ОД НИВ, А НИКАКО НИВНА УПОТРЕБА!

Импровизираните експлозивни направи (ИЕН) или eng. IED , се рачно изработени направи , наполнети со експлозив или запаливи материи кои предизвикуваат експлозија или пожар.
Во голем број случаи направите полнети со експлозив се маскирани со предмети кои се наоѓаат во широка употреба односно пакети,куфери,ранци,кутии од разни предмети на пр. видео-касети и сл. Една од најдобрите и најекслоатираните платформи за носење поголема количина на експлозив се моторните возија, автомобили,камиони итн.
ИЕН-и воглавном се изработуваат од материјал како што е на пример ѓубриво и останати хемиски производи кои се наоѓаат во слободна продажба.За разлика од фабрички произведените експлозиви,оваа врста на полнење е послаба , понеефикасна али и понестабилна – содржи повеќе нечистотии.
Покрај овој начин на правење, ИЕН-и најчесто се изработуваат од муниција, рачни бомби, посебни артилериски зрна од поголем калибар, а ваков облик на ИЕН-и најчесто користат паравоените формации во Авганистан, Ирак, Чеченија итн.
ИЕН исто така може да се направи и од нуклеарни,хемиски и биолошки средства и таквата бомба е наречена „валкана бомба„. Исто така ИЕН има широк спектар на примена , од користење во политички мотивирани кривични дела, терористички напади , во асиметрични војни каде што герилците обилно ги користат ваквите ИЕН-и , па се до криминално мафијашките пресметки каде што се напаѓаат строго одредени мети итн.
Во војната во Ирак и Авганистан, ИЕН најчесто се употребува во самоубиствени напади како и со помош на далечинско активирање на ИЕН. Дури 50% од вкупните губитоци им се припишуваат на ИЕН-и, пример за тоа е дека помеѓу 2003 и 2006 година во Ирак дури 1200 Амерички војници загинале од ИЕН-и додека 1050 загинале во борба.

ИЕН се состои од:

1.Окидач (најчесто тоа е командна жица,мобилен телефон ,некое средство за врска и сл.)
2.Иницијална каписла (детонатор)
3.Експлозивен материјал (динамит,артилериско зрно,мина и сл.)
4.Извор за напојување на окидачот (батерии,акумулатори..)
5.Контењер

--------------------------------------

Вешто изработена ИЕН: (тнр. pipe-bomb ,цевка во цевка, една со експлозив,другата со се и сешто,штрафови,шајки и сл.) САМО КРЕАТИВНОСТА Е ГРАНИЦА Shocked


Пазете го ова! - Најдена од американците покрај магистрален пат во Ирак.


И еве... кој што може ShockedДечки ајде пишете вие нешто,ставете слики некои доколку имате...

_________________
Don't underestimate your enemy!
Вратете се на почетокот Go down
Тачка

Тачка

Број на мислења : 48

ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   26/11/2011, 16:27

Profesionalec, nekako nazivite ne ti se bas tocni, IED neznaci minsko-eksplozivna naprava tuku Improvizirana Eksplozivna Naprava.

Moderatorite neka gi smenat malce nazivite.

Pozdrav! Gledam na eden srpski forum si gi zel slikite i si go prevel tekstot,toa e vo red pa posto i jas go posetuvam nekogas ke postavam od slikite od taa tema tamu. ziveli
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   26/11/2011, 22:46

Убава тема..еве и јас ке поставам некоја слика што имам ..од истото место кај што ги најде ziveli

Ах таа ИЕН што све чини .. Evil or Very Mad


Еве уште една .. од Босна.. мошне примитивно но мудро!

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   28/11/2011, 16:12

Некои чести слики низ Ирак и Авганистан...

Гума покрај патот..


На изглед ептен наивно...скини го постерот и ... БУМ!


ПТ мина залиена во бетон.. исто така чест призор, како дел од раб од тротоар,а фактички полно со експлозив..


Evil or Very Mad

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Тачка

Тачка

Број на мислења : 48

ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   29/11/2011, 22:45

Kako se vikase onoj filmot so deminerot vo Irak? koga najde edna "umrezena" bomba,odnosno povekje bombi povrzani.
Вратете се на почетокот Go down
Волчко

Волчко

Број на мислења : 88

ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   2/12/2011, 15:07

Филмот се вика "The hurt locker"

_________________
Success is how high you bounce when you hit bottom.
Вратете се на почетокот Go down
Profesionalec

Profesionalec

Број на мислења : 149

ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   2/12/2011, 19:07

Taka e Volcko!

Patem dobredojde na Odbrana i se nadevam deka sekojdnevno kje si posetitel bidejki veruvam si entuzijast na ova podracje cim si se zaclenil! ziveli

_________________
Don't underestimate your enemy!
Вратете се на почетокот Go down
Тачка

Тачка

Број на мислења : 48

ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   2/12/2011, 20:44

Волчко напиша:
Филмот се вика "The hurt locker"

Blagodaram drugar, dobredojde i od mene! jupii
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   2/7/2012, 22:21

Иначе во Авганистан и Ирак 90 % од овие бомби на пат, коли и камиони - бомби кои ги поставуваат Талибанците се произведуваат од една супстанца без која земјоделието не може да се замисли. Само не сакам да кажувам тука бидејќи има и малолетни лица на форумов кои не дај боже може да им лета паметот може да им текне да купат неколку кила од таа супстанца и да ја загрозат безбедноста на околината и најлошо на самите себе. Инаку се смета за една од најразорните експлозиви. Ако има специјалци и војници што имале обука со експлозиви претпоставуваат за која супстанца зборам. Иначе најкористен експлозив од страна на ИРА во 20 век (Ирска Републиканска Армија), после пластичниот експлозив Семтех, подарок заедно со Armalite пушките и SAM системите од магацините на Моамер Гадафи.

Иначе Семтекс-от е чешки експлозив измислен негде почетокот на 60тите од некој хемичар со име Станислав Барбера, и мислам дека името го добил од некое градче во близина на Брно кое се викало, дали Семтекс, Сметен, Самтен, незнам не ми текнува. Под лиценца се произведувал и во Либија. За пластичниов експлозив Семтекс се зборува дека е многу разорен експлозив, со мешавина од два самостојни многу познати експлозиви RDX и PETN и стабилизаторска супстанца која го правела како пластелин. И ден денес ИРА и оперативци на АЛ КАЕДА го користат бидејќи е тежок за детектирање од службите задолжени за откривање на експлозиви и е лесен за неприемтно шверцување без да го откријат цариниците. Претпознатлив е по тоа што е во црна боја со ознака SEMTEX - 10, но го има и во портокалова или жолта мислам дека беше не ме фаќајте за збор тоа е со ознака SEMTEX - H и црвена со ознака SEMTEX - А1. Сеа дали беа вака ознаките или другачије не ми замерувајте, ако направам грешка. Семтексот е многу стабилен експлозив, може да се чува на температура од -40 до + 60 степени Како и сите пластични експлозиви така и Семтексот не може никако на друг начин, (освен со елекричен детонатор) да се активира.

Инаку мислам дека и Југославија имаше сопствен пластичен експлозив мислам дека се вика ПЕП 500 и има жолта боја, а го произведувала и нашата Сувенир Самоков. Нашиов експлозив според некои кажувања бил подобар од америчкиот C - 4. Сега мислам дека во Прва Искра Белград се произведува. А и рачните бомби M75 (во Сувенир Самоков како М95 ознака) популарно народно кажани "кашикари" претпоставувам дека се полнети со овој ПЕП 500
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   2/7/2012, 23:06

ПЕТЕН му е името Пента еротро ТНТ.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето   

Вратете се на почетокот Go down
 
IED (Импровизирани Експлозивни Направи) - нова димензија во војувањето
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Инженерија-
Отиди до: