ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Оклопни борбени возила

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 50 ... 100  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Оклопни борбени возила Empty
ПишувањеПредмет: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила Empty14/10/2011, 12:14

Општо за оклопни борбени возила


Последната промена е направена од Momak od Gjorce на 3/1/2012, 22:08. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Оклопни борбени возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила Empty14/10/2011, 12:14

ОКЛОПЕН ТРАНСПОРТЕР БТР-70

Оклопни борбени возила Btr_70

НАМЕНА: ОТ БТР-70 е борбено возило наменето пред се за пешадија.Се одликува со голема маневарска способност, брзина и моќ при совладување на природни и вештачки препреки.

ОСНОВНИ ТАКТИЧКО-ТЕХНИЧКИ ПОДАТОЦИ:

МОДЕЛ БТР-70
Екипаж 10
Борбена маса 11.500 кг
Димензии Должина 7.535 метри
Широчина 2.80 метри
Висина 2.235 метри
Клиренс 0.473 метри

Оклопни борбени возила Btr70saumurTROW2

Брзина на движење Максимална 95 км/ч
Максимална на вода 10 км/ч
Акционен радиус По добар пат 400-500 км
По лош пат 260-340 км
Потрошувачка на 100 км Гориво МБ 86 70-100 литри
на моточас Гориво МБ 86 40 литри
Мотор 4 тактен ото мотор (два во V)
Број на цилиндри 8
Работна зафатнина 4250 cm³
Максинална сила на моторите 169-177 кw или 210-240 ks
Работна температура Минимална 40 степени
Нормална 80-90 степени
Максимална 110 степени
Резервоари за гориво 2 по 145 литри

Совладување на пречки Ров 2 метри
Водени препреки
Нагорнина 30-32 степени
Бочна нерамнина 25 степени
Специјални уреди Уред за гаснење на пожар
Уред за самонапумпување на гумите
Уред за самоизвлекување

Вооружување КПВТ 14,5 мм
Оклопни борбени возила RUSKO_KPVT_145
ПКТ 7,62 мм
Оклопни борбени возила Pkt_i
Борбен комплет За КПВТ 500 куршуми
За ПКТ 2000 куршуми

Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Оклопни борбени возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила Empty14/10/2011, 20:30

Колку вакви имаме во АРМ ?


______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Оклопни борбени возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила Empty14/10/2011, 23:07

AlexGreat напиша:
Колку вакви имаме во АРМ ?


Околу 60-на,но мене искрено не ми прават мерак бидејки имаат бензиски мотори,за раслика од БТР-80 кој има дизел мотори.
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Оклопни борбени возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила Empty16/10/2011, 02:21

А дали имаат излез од задниот дел или пак само од страна?

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Desperado

Desperado

Број на мислења : 70

Оклопни борбени возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила Empty15/12/2011, 00:23

Не се дава! Конкурира на тендерот за набавка на нови оклопни транспортери на ОАЕ!
Искрено ме изненадува,покрај силната конкуренција која денес ја има Shocked
Цитат :
The UAE Ministry of Defence has selected Ukraine's Bronetransporter-70 (BTR-70) armoured vehicle to participate in the army's tender for supply of new armoured personnel carriers (APCs) following successful testing for 300km in hot climatic conditions.

Вратете се на почетокот Go down
fighter

fighter

Број на мислења : 68

Оклопни борбени возила Empty
ПишувањеПредмет: ova nam ni treba   Оклопни борбени возила Empty29/12/2011, 01:31

Вратете се на почетокот Go down
fighter

fighter

Број на мислења : 68

Оклопни борбени возила Empty
ПишувањеПредмет: i pola od   Оклопни борбени возила Empty29/12/2011, 01:32

i pola od BTR 4 od ukraina,
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Оклопни борбени возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила Empty29/12/2011, 16:27

Па види, Букефалот ќе ни беше Мејд ин Маседонија Smile мада и БТР-4 не е воопшто лош како концепт.

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Оклопни борбени возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила Empty29/12/2011, 23:34

Искрено може само да жалиме што не направивме нешто повеке во врска со БТР-4,тогаш се спомнуваше цивра околу 80 оклопни возила БТР-4,што значи дека дел од останати оклопни транспорни возила од типот БТР-70/80 ке одеа во пензија(резерва),башка што ке ги земевме за поефтина сума,украинциве ке ни поклонеа два транспортни авиони од типот Ан-26...Инаку ништо од "Букефал",проектот,односно транспортерот носи име "Парус"... Laughing

Оклопни борбени возила Btr4withparusrcws1

Оклопни борбени возила Btr4-swiming_2l

Оклопни борбени возила Btr4swimming0008

Оклопни борбени возила BTR-4_swimming_0004

Оклопни борбени возила 2295

Цитат :
Украинско-македонски транспортер на изложба во Абу Даби
Македонија
БТР 4 „Букефал“ оклопниот транспортер, дизајниран од украински и македонски инженери, ќе биде изложен на најголемиот саем на оружје во светот „ИДЕКС 2009“ во Абу Даби, а фотографии од ова возило објави и најпознатиот американски магазин за оружје „Џејнс дифенс“.

Од компанијата „Специјална опрема Скопје“, која е носител на овој проект во Македонија, ни ги доставија фотографиите на финалната верзија на овој транспортер, кој се планира да се произведува во Скопје. Фотографиите се веќе објавени на интернет-страницата на „Џејнс дифенс“.

БТР 4 ќе биде изложен на штанд во Абу Даби под македонско и украинско знаме. Саемот во главниот град на Обединетите арапски емирати ќе се одржува од 22 до 28 февруари. Како учесници, најавени се буквално сите позначајни имиња од воената индустрија во светот.

Покрај БТР 4, во Абу Даби ќе биде изложено и оклопно возило „Дозор“ за кое Украинците најавија дека сакаат да го произведуваат во Македонија.

Идејата за отворање на фабрика за склопување на оклопниот транспортер и оклопното возило, првпат лани ја соопшти Витали Москаленко, украинскиот амбасадор во Македонија. Иако предлог - проектот уште минатото лето е доставен до Владата и до претседателот на државава, Украинците с? уште не добиле одговор. Планирано е фабриката во Македонија да ги произведе првите 30 транспортери за потребите на АРМ, доколку Украинците го добијат тендерот на Министерството за одбрана.

АРМ планира да набави 80 нови транспортери до крајот на 2015 година.

БТР 4 „Букефал“ е оклопен транспортер направен врз база на познатиот БТР 80 од руско производство, кој е веќе во употреба во АРМ. БТР 4 за разлика од БТР 80 и неговиот наследник БТР 90, е дизајниран да ги задоволи НАТО-стандардите. Неговата цена, ќе биде околу еден милион евра.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Оклопни борбени возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Оклопни борбени возила
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 100Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 50 ... 100  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Оклопни и транспортни средства-
Отиди до: