Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Самоодни хаубици

Go down 
+9
Зоран
debarska
m-r.niceguy
loran11
Alvar
РИС
Momak od Gjorce
Legija91
SIG
13 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 29  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Самоодни хаубици  - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици  - Page 23 Empty30/8/2022, 16:44

Hanwha Defense signs 2.4 billion contract to supply K9 Self-Propelled Howitzers to Poland
https://fragoutmag.com/hanwha-defense-contract-k9-self-propelled-howitzers-to-poland/

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Самоодни хаубици  - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици  - Page 23 Empty24/9/2022, 19:23




______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2379

Самоодни хаубици  - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици  - Page 23 Empty24/9/2022, 19:45

Да бидеме како Израелците , да не фрламе опрема , овие хаубици 105мм што треба да идат у пензија , да ги модернизираме за поголем домет и да ги качиме на камион како кинезиве .
Патем , со модернизација колку им се зголемува дометот ?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Самоодни хаубици  - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици  - Page 23 Empty24/9/2022, 20:12

Ј. Корејци се, не се кинези... плус хаубиците се истите што ги имаме и ние. Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2379

Самоодни хаубици  - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици  - Page 23 Empty24/9/2022, 20:40

Камиониве што ги користат Корејциве воопшто не се помрднуваат при стрелбата , значи да најдеме 36 камиони слични на корејскиве , да ги качиме и прицврстиме и толку , ваљда нашата индустрија може дс го направи тоа .
Канаѓаните мислам ја модернизирале оваа хаубица ама не ми текнува кој домет постигнале .
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Самоодни хаубици  - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици  - Page 23 Empty24/9/2022, 21:52

Камионите се корејска лиценцна верзија на GM M35 произведени од KIA. Имаме/вме и такви. Значи се што ни треба е know-how, е тоа се плашам дека го немаме.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Самоодни хаубици  - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици  - Page 23 Empty26/9/2022, 16:11




______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
gol_den_phantom69




Број на мислења : 539

Самоодни хаубици  - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици  - Page 23 Empty26/9/2022, 16:50

РИС напиша:
Камиониве што ги користат  Корејциве воопшто не се помрднуваат при стрелбата , значи да најдеме 36 камиони слични на корејскиве  , да ги качиме и прицврстиме и толку , ваљда нашата индустрија може дс го направи тоа .
Канаѓаните мислам ја модернизирале оваа хаубица ама не ми текнува кој домет постигнале .
druze nemoj ne me smej kakva industrija 🤣
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Самоодни хаубици  - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици  - Page 23 Empty2/10/2022, 22:57

Цефката на Полски Краб расцветана од интезивно користење во Украина,најверојатно затоа кје идат на К2 Појаците

Самоодни хаубици  - Page 23 LD27aRm
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Самоодни хаубици  - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици  - Page 23 Empty2/10/2022, 23:59

Не знам дали има цевка што може да издржи толкав обем на користење, и на PzH2000 им ибаа мамата.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Самоодни хаубици  - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    Самоодни хаубици  - Page 23 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Самоодни хаубици
Вратете се на почетокот 
Страна 23 of 29Отиди на страна : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 29  Next
 Similar topics
-
» Хаубици 155мм
» Самоодни Минофрлачи

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Артилерија-
Отиди до: