ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Самоодни хаубици

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Самоодни хаубици    13/4/2013, 12:27

Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    25/4/2013, 13:25

Шо домет има , и колку ММ е да незнае некој ? Smile
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    25/4/2013, 14:21

Еве илустрирано

Smile
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    21/11/2014, 12:53

2S31 Vena
2S34 KhostaВратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 895

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    21/11/2014, 23:49

Оваа би била добра за нас . Wink
https://www.youtube.com/watch?v=ucFVQ7uHBqg
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8666

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    11/12/2014, 23:25


_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    17/12/2014, 14:36

Južna Koreja izvozi 120 haubica K-9 u PoljskuJužna Koreja će izvesti 120 samohodnih haubica proizvođača Samsung Techwin u Poljsku, izjavili su južnokorejski dužnosnici. Samsung Techwin će potpisati danas ugovor sa poljskim proizvođačem u državnom vlasništvu HSW. Ugovor je vrijedan oko 320 milijuna USD. To je drugi ugovor za izvoz K-9 Thunder samohodnih haubica 155mm, nakon prvog potpisanog sa Turskom 2001. vrijednog oko 1 milijarde USD. Prvih osam haubica je proizvedeno u Južnoj Koreji, dok je preostalih 300 haubica proizvedeno u Turskoj. Turska varijanta se naziva T-155 Firtina. Samsung Techwin će potpisati isti tip licencnog ugovora s Poljskom.

http://www.defender.hr/azija-afrika-i-australija/vojna-industrija-2/juzna-koreja-izvozi-120-haubica-k-9-u-poljsku.php
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 895

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    17/12/2014, 23:47

А , Краб ? scratch
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    18/12/2014, 00:10

Најверојатно овие 120 комада „К-9“ ке се прават во полска но под друго име,како што турците си ја викаат нивната верзија „Т-155 Фиритна“,е сега полсиот Крап кој го имаа и на парадата годинава или нема да го воведуваат во опотреба,би бил заменет со овие,или ке бидат како замена за постарите „Дана“ или пак „Гвоздика“,а може ке ги воведат и овие + Крап + Дана на сметка на Гвоздика
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    18/12/2014, 00:25

Што направија Србиве со нивната НОРА самоодна хаубица, ја продадоа ли негде?

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Самоодни хаубици    

Вратете се на почетокот Go down
 
Самоодни хаубици
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 13Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Артилерија-
Отиди до: