Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Војнички обувки

Go down 
+19
fighter
JKD
shady3
BABUN
Ilija Uzunov
tose
Smrtnikot
Legija91
darkness
alexmkd
ESN
leopard
Klinton
Momak od Gjorce
beowulf
Alvar
Зоран
Генерал
SIG
23 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 36 ... 51  Next
АвторПорака
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Војнички обувки - Page 22 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 22 Empty29/12/2013, 12:56

Frogfoot напиша:
Јас денес ги напрскав малце со Ердал универзален (безбоен) импрегнирачки спреј...па се упи во кожата и не се познава дека се прскани значи не остава трагови. Утре уште еднаш ќе ги прснам и тоа е тоа...ќе видиме. Smile

Ти имаш Тимберленд или? ми се чини некако дека оваа е пофина од онаа Тимберлендот, а можеби е и иста не сум сигурен...

Спрејот се прска 30-тина минути пред излегување и зависно од производителот и квалитетот може пружа заштита одредено време. Еве мојот пишува дека пружа заштита од 24 часа. Не знам зошто ги прскаш ако не ги употребуваш.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Војнички обувки - Page 22 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 22 Empty29/12/2013, 13:39

Пошто пишува дека е најдобро постапката да се повтори 2 пати, па денес пак ќе ги прснам пред излегување...инаку под услов на мојот да пишува исто 24 часа, значи на секои 24 часа да ги прскам? Малку е збунувачки пошто колегата ЕСН горе кажа дека на 2-3 месеци ги прскал по еднаш.
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1572

Војнички обувки - Page 22 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 22 Empty29/12/2013, 14:38

Не друже тоа не го напишав јас туку беовулф јас моите пробав и по двапати да ги прскам со бама спрејот и пак исто бели дамки ми оставаше и си ги мачка само со импрегациската крема од кемпласт.Презадоволен сум од неа.

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Војнички обувки - Page 22 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 22 Empty29/12/2013, 14:51

Спрејот пружа заштита од надворешните влијанија. Значи доколку се движиш по снег, дожд итн. спрејот ја штити кожата. Инаку ако не ги употребуваш нема никаква потреба да ги прскаш.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1572

Војнички обувки - Page 22 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 22 Empty29/12/2013, 15:08

Точно така генерале.Ама јас многу повеќе ја препорачувам кремата пошо чизмите кои се носат едно 10 до 12 часа дневно започнуваат да покажуваат некои пукнатини ова она,спрејот е таков тој служи за против вода и снег ама не ја омекнува кожата и при носење на чизмите на студено и суво време кожата пука,затоа кремата ја омекнува кожата да си немаш грижа и плус импрегнира многу посилно од спрејот пошо навлегува длабински во кожата додека спрејот е само површински.

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Војнички обувки - Page 22 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 22 Empty29/12/2013, 16:12

Но како што читав некаде, наводно кремата ги запушува порите преку кои кожата дише, односно горе-текс-от не е толку ефикаен, бидејќи не дозволува водата да навлезе во чизмата, но не дозволува и воздухот да циркулира од внатре во чизмата кон надвор.

Затоа не сум сигрен дали да ставам и крема... дај кажи што крема користиш?
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1572

Војнички обувки - Page 22 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 22 Empty29/12/2013, 16:35

Пишав малце понагоре каква користам ,па што дека не испарува мене ми е битно кога одам низ планините и ридовите со по 30-40 цм снег ногата да ми е топла е сега за дали ќе ми биде потна или не не се секирам.

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10941

Војнички обувки - Page 22 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 22 Empty31/12/2013, 15:05

Војнички обувки - Page 22 ZnGGhU1

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Војнички обувки - Page 22 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 22 Empty1/1/2014, 16:28

Еве ги чизмите што реков дека ќе ги сликам.
Војнички обувки - Page 22 100_6341_zps566da827
Ебати, кожата превртена, ебати.scratch 

Војнички обувки - Page 22 100_6342_zpsab068c9c
Странично не се многу побледени.

Војнички обувки - Page 22 100_6345_zps952febdc
Ги подзакачив на шајка. Smile 
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Војнички обувки - Page 22 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 22 Empty1/1/2014, 18:34

Beo, poinakvi se moite, od nubuk koza...ne e bas vaka klasicna prevrtena, rapava..
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Војнички обувки - Page 22 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки - Page 22 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Војнички обувки
Вратете се на почетокот 
Страна 22 of 51Отиди на страна : Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 36 ... 51  Next
 Similar topics
-
» Војнички песни
» Војнички кучиња

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: