ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Војнички обувки

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 24 ... 48  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Војнички обувки Empty
ПишувањеПредмет: Војнички обувки   Војнички обувки EmptyНед 4 Ное - 11:05

Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војнички обувки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки EmptyНед 4 Ное - 11:09

Добра тема. aplauz aplauz aplauz Зоки.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Војнички обувки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки EmptyНед 4 Ное - 12:02

Ich bin nicht Zoki! Ne!

Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3761

Војнички обувки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки EmptyНед 4 Ное - 12:45

Frogfoot напиша:
Ich bin nicht Zoki! Ne!

Laughing

Danke Her general jupii
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Војнички обувки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки EmptyВто 6 Ное - 0:19

Frogfoot напиша:
Ich bin nicht Zoki!

Laughing

Инаку да, супер е темава. Има бајаги да се пишува.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Војнички обувки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки EmptyВто 6 Ное - 8:57

Иначе темата ја отворив поради тоа што сакам да купам убави чизми, кои го имаат она што секој го бара. Да бидат удобни, и да се водонепропусни, а сепак да се колку што е тоа можно 4 seasons со мала нагласеност на зимски услови Laughing

Е сега, читам Планика, Алпина, Магнум, Конверс и сл... едни ги фалат други ги кудат..
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војнички обувки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки EmptyВто 6 Ное - 10:09

Frogfoot напиша:
Иначе темата ја отворив поради тоа што сакам да купам убави чизми, кои го имаат она што секој го бара. Да бидат удобни, и да се водонепропусни, а сепак да се колку што е тоа можно 4 seasons со мала нагласеност на зимски услови Laughing

Е сега, читам Планика, Алпина, Магнум, Конверс и сл... едни ги фалат други ги кудат..

Планика ги носам 11 години во секакви услови. Зимо, лето, дожд, снег, кал, вода до пред некое време немав никаков проблем. Сега ми се одлепи долниот слој од ѓонот кој ми рекоа дека можам или да го залепам или да ставам нов ѓон. Во другиот дел чизмите се топ.

Алпината исто така ја имам и ја користам. И од неа сум задоволен но според моето искуство тие се повеќе за зимно време. Летово ги носев и се чувствува разликата со Планиката.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Војнички обувки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки EmptyВто 6 Ное - 10:59

Planika-та и Alpina-та ти се проверена работа. Magnum, Converse и сл. марки заобиколувај ги. Ќе ти траат две-три години (во најдобар случај) па у ѓубре.
Од она што кај нас може да се најде а е со саглам квалитет (покрај овие гореспоменативе), би ти ги препорачал Gri Sport (italy) кои имаат Vibram ѓон; Lomer (italy) исто со Vibram ѓон но имаат и со сопствен; Asolo (italy) одлични чизми, троа солена цена... oмилени кај специјалните единици. Millet (france) планинарски чизми со одличен квалитет, може да се најдат и Salewa (italy) и Jack Wolfskin (D) но не знам со каков квалитет се. Стандардно Salomon (france) од кој сум презадоволен (а баш спаѓаат во таа 4 seasons категорија). Gore-Tex чизмите со средна висина ги носев до лани а купени ми беа 2002-ра и буквално ги утепав од носење (дожд, снег, пентарење на Водно). Се повеќе ги носат специјални единици.
Е сега, може да се најдат и баш баш Војнички чизми од програмата на 5.11, Magnum, Rothco и сл. Но не знам дали си по нив, т.е таков тип на чизми.

Ако пазариш во Хрватска сигурно ќе имаш и поголем избор од овој. Знам дека таму можеш да најдеш и La Sportiva, Zamberlan (имаш Hasky продавница во Задар), Scarpa, Lowa, Meindl, HanWag, Haix, Garmont.... нема УТКА со овие фирми.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Војнички обувки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки EmptyВто 6 Ное - 11:28

Како што читав, повеќе ја фалат Планиката од Алпината..за Магнумот...некои Стелт Форс и сл. мислењата им се поделени...

Искрено и јас некако одам кон Планика значи..и би дал 100тина евра за добри чизми што ќе ми траат со години.

Инаку користите инпрегнирачки спрејови?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Војнички обувки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки EmptyВто 6 Ное - 11:39

Frogfoot напиша:
Како што читав, повеќе ја фалат Планиката од Алпината.

Знам луѓе што се колнат во Планика и ги носат само нив, знам и такви што се колнат во Алпина и носат само тоа.
Така да најубаво да си ги пробаш и двете и да видиш што ти лежи најубаво на нога. Секој има различно стапало па не може да се даде универзален совет која е најудобна чизма.

Frogfoot напиша:
Инаку користите инпрегнирачки спрејови?

Јас не. Мада е добро да се користи во секој случај.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Војнички обувки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војнички обувки   Војнички обувки Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Војнички обувки
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 48Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 24 ... 48  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: