ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Морнарици на Јадранското море

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Морнарици на Јадранското море   15/10/2012, 20:28

Ај една тема за сите морнарици на Јадранското море...Словенија.Хрвацка,Црна Гора,Албанија...
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   15/10/2012, 20:32

Неодавана се одржа воена вежба на 430-от Морнарички одред во склоп на Словенската морнарица...некако не им е баш нај нај стегната морнарицава на Словенциве за разлика од останатите родоби од армијата...Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   15/10/2012, 21:06

На линковиве подоле може да видите со какви и колку бродови се опремени овие морнарици,и дознаете нешто повеќе за нивната мисија,задача и историја...

Словенечкa Морнарица...
http://en.wikipedia.org/wiki/Slovenian_Navy

Хрвацка Морнарица...
http://en.wikipedia.org/wiki/Croatian_Navy

Црногорска Морнарица...
http://en.wikipedia.org/wiki/Montenegrin_Navy

Албанска Морнарица...
http://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_Naval_Defense_Forces
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   16/10/2012, 19:23Вратете се на почетокот Go down
Subzero

Subzero

Број на мислења : 213

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   16/10/2012, 19:30

Ме интересира нешто. Сакам да дознам нешто повеќе за југословенската морнарица. Ако знае некој нешто...
Нека пише

_________________
ARM MOJ VISTINSKI DOM!
Вратете се на почетокот Go down
trpe grozni

trpe grozni

Број на мислења : 24

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   17/10/2012, 21:56

Momak od Gjorce напиша:
Ај една тема за сите морнарици на Јадранското море...Словенија.Хрвацка,Црна Гора,Албанија...

Има други морнарици освен Италијанската на Јадранот ???


Subzero напиша:
Ме интересира нешто. Сакам да дознам нешто повеќе за југословенската морнарица. Ако знае некој нешто...
Нека пише

@Subzero
Ѕирни на Paluba.Info форумот, ситорискиот дел за морнариците на Јадранот е импресивен, италијаската низ историја, историјата на КиК морнарицата, Југословенската пред втората светска војна и после втората светска војна, па и сегашните шеги од морнарица на Јадранот (со исклучок на италијанската).
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   17/10/2012, 23:50

trpe grozni напиша:
Momak od Gjorce напиша:
Ај една тема за сите морнарици на Јадранското море...Словенија.Хрвацка,Црна Гора,Албанија...

Има други морнарици освен Италијанската на Јадранот ???


Се мислев за Италија и Југославија ама не ги пишав...
Вратете се на почетокот Go down
Subzero

Subzero

Број на мислења : 213

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   18/10/2012, 01:01

Ова хрватската морнарица се е остаток од југославија....

_________________
ARM MOJ VISTINSKI DOM!
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   18/10/2012, 14:20

Албанија каква таква ...
можеби и Грција со она островчето!
Вратете се на почетокот Go down
trpe grozni

trpe grozni

Број на мислења : 24

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   18/10/2012, 20:58

Албанија набави неколку бродови за Обалната Стража, Грција веќе не излегува на Јадранско море.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   

Вратете се на почетокот Go down
 
Морнарици на Јадранското море
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 7Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Морнарицa :: Поморски сили-
Отиди до: