ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Морнарици на Јадранското море

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   19/10/2012, 13:01

trpe grozni напиша:
Албанија набави неколку бродови за Обалната Стража, Грција веќе не излегува на Јадранско море.

Да од Холандија,купија еден(P 131 Iliria) но ја купија и лиценцата па наредните 3 ке ги произведуваат сами,от кој еден(P 132 Oriku) е више пуштен во пловидна,наводно до 2013 сите 4 би требало да бидат пуштени во пловидба...

P 131 Iliria


P 132 Oriku


Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   28/10/2012, 12:58Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   18/1/2013, 14:50

Добро им е опремен Триглавов на Словенциве...
Вратете се на почетокот Go down
momoБрој на мислења : 74

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   19/3/2013, 20:01

Momak od Gjorce напиша:


На фотките се хрватските корвети 41 и 42-Вуковар и Дубровник, односно поранешните фински
-класа Хелсинки.Моментално овие бродови се најаки бродови, бидејќи нивните РТОП 11 и 12 се со
истечени ресурси,зрели за голем ремонт.
Вратете се на почетокот Go down
momoБрој на мислења : 74

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   19/3/2013, 20:09

Словенечкиот повеќенаменски Триглав е моментно најмодерен брод на ВМ на источниот дел од Јадранско море.
Бродот е купен со отплата на долгот на бившиот СССР кон Словенија,поринат пред 2 години,опремен и донесен во Копар,
и со право словенечката ВМ го пикажува во секоја пригода. jupii
Вратете се на почетокот Go down
momoБрој на мислења : 74

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   19/3/2013, 20:19

Кога сме кај овие простори,да напоменам дека ХРМ е пред одлука за избор на типот,дизајнот
и производителот на најверојатно 5 крајбрежни патролни бродови.Засега,незванично.фаворит е
проектот на реномираниот Бродарски институт,меѓутоа силна конкуренција се приватните бродоградилишта
кои последнава деценија пласираа десетици пловила,воглавно ПЧ и ПБр за извоз,како и за хрватската полиција
и Крајбрежна стража ziveli
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   28/3/2013, 22:11

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   25/4/2013, 21:55

Вратете се на почетокот Go down
amlakarБрој на мислења : 37

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   26/4/2013, 08:24

Sve je to kikiriki flota u odnosu na ono što je bila JRM do 1991 :<3: Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
momoБрој на мислења : 74

ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   28/4/2013, 22:26

Е,ама сега ГОЛЕМИОТ БРАТ диктира што смееш да имаш од вооружувањето.........................
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   

Вратете се на почетокот Go down
 
Морнарици на Јадранското море
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Морнарицa :: Поморски сили-
Отиди до: